Ana SayfaMüzikHep beraber büyüdük: 20 yılı deviren 6 müzik grubu

Hep beraber büyüdük: 20 yılı deviren 6 müzik grubu

mor ve ötesi, Duman, Athena ve daha nicesi… Dile kolay 20 yıldır üretimde bulunmaya devam eden 6 müzik grubu karşınızda!

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

90’larda Türkçe pop furyası almış başını giderken, o dönemin genç müzisyen adayları dünya görüşlerini ve kendilerini ifade etmenin farklı yollarını arıyorlardı. Türkçe pop müziğin mega trend olduğu o zamanlarda yeni jenerasyon “alternatif” müzik türlerini kendi üretimlerine dahil ederek adeta “başka bir şekilde sesini duyurmak da mümkün” inancını savunuyorlardı.

Nitekim 2000’lerin başında alternatif rock, ska gibi farklı müzik türleriyle boy göstermeye başladılar. Birçoğu henüz lise döneminde kurulmuş olan amatör müzik grupları bugün Türkiye’nin en sevilen ve takip edilenleri arasında yer alıyor. O zamanlar 20’li yaşlarının başında olan dinleyiciler ise hala onlarla beraber olmanın ve birlikte büyümenin keyfini yaşıyor.

Şunu da unutmamak gerekiyor ki, bir grubun üyesi olmak kolay değildir. Bu birlikteliği evlilik kurumu gibi düşünebilirsiniz. Yıllar içinde değişen görüş ayrılıkları, müziği okuma biçimleri, üretimde bulunma şekilleri grup üyelerinin bir arada kalmasını sınar ve bazen çatırdamalara neden olarak kan kaybetmelerine yol açar. Bütün bu sınavlara rağmen ayakta kalmayı başarmış ve 20 yılı aşkın süredir üretimde bulunmaya devam eden grupların nereden nereye geldiğini gelin birlikte yeniden hatırlayalım.

mor ve ötesi

mor ve ötesi’nin temeli aslında 90’lı yılların başında Alman Lisesi’nde eğitim gören Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın kurduğu Decision grubuna dayanıyor. 1995 yılında Harun Tekin, Alper Tekin, Derin Esmer ve Kerem Kabadayı’nın bir araya gelmesiyle doğan mor ve ötesi, ilk üç yıl içerisinde gruptan farklı nedenlerle ayrılan Tekin ve Esmer’in ardından Kerem Özyeğen ve Burak Güven‘in gruba dahil olmasıyla şu anki sağlam kadrosuna kavuştu. En son çıkardıkları “Sirenler” grubun sekizinci stüdyo albümü olmakla birlikte grup 26 yıl içerisinde EP ve birçok tekli çalışmasına da imza attı.

Athena

Athena’nın kökleri aslında 1987 yılına kadar dayanıyor. O zamanlar henüz 11 yaşında olan Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz’un müziğe dair duydukları tutku onları bugün Türkiye’nin en sevilen gruplarından biri haline getirdi. Türkçe pop müziğin neredeyse tek akım olduğu 90’lı yıllarda onlar thrash metal dinliyorlardı, sonra da tarzlarını ska ve punka kaydıracaklardı. Birçok yapım şirketi o dönem onların tercih ettiği müzik tarzını fazla alternatif bulsa da en sonunda 1998 yılında ilk albümleri “Holigan”ı çıkardılar. Grup bugünkü halini alana kadar Asrın Tunçer, Burak Gürpınar ve Turgay Gülaydın gibi birçok değerli müzisyenle birlikte çalıştı.

Gripin

1999 yılında Birol Namoğlu ve Evren Gülçığ tarafından kurulan Gripin, grup üyeleri açısından bakıldığında neredeyse hiç dağılmadan 20 yılı dolduran nadir müzik gruplarından biri. 2000 yılında baterist İlker Baliç, 2001’de gitarist Murat Başdoğan ve 2002’de klavyede Arda İnceoğlu’nun gruba eklenmesiyle son halini alan Gripin, 2000’lerin başında Beyoğlu’ndaki Bronx’ta Muse’dan HIM’e alternatif rock dünyasının en popüler şarkılarını cover’layarak sahne almaya başladı. 2004 yılında ilk albümleri “Hikayeler Anlatıldı”yı yayınlayarak geniş kitlelere ulaşmayı başardı, aradan geçen zamanda Evren Gülçığ gruptan ayrılmış olsa da hala grupla manevi bağını sürdürmeye devam ediyor. Bugün Gripin Türkiye’nin en çok dinlenen ve sevilen grupları arasında yer alıyor.

Duman

Alternatif müzik dünyasını yakından takip edenler 90’lı yıllarda Kaan Tangöze’nin Ari Borakas ve Yakup Trana‘da ile kurduğu Mad Madame grubunu hatırlayacaktır. Trana‘danın ayrılması ve gruba Batuhan Mutlugil‘in dahil olmasıyla Duman 1999 yılında kurulmuş oldu. Aynı yıl çıkardıkları “Eski Köprünün Altında” ve 2002 yılında yayınladıkları “Belki Alışman Lazım” albümleriyle o dönem Türkçe rock tutkunu olan özellikle 20’li yaşlarının başındaki gençlerin aklını başından aldılar. En son 2013 yılında “Darmaduman” adlı albümlerini çıkardılar, tıpkı mor ve ötesi gibi onlardan da yeni albüm haberini bir an önce duymayı bekliyoruz.

Redd

1996 yılında Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Hatipoğlu ve İlke Hatipoğlu‘nun bir araya gelerek oluşturduğu Invictus Band ile Redd‘in temelleri atılmış oldu. Önce Ten sonra da Redd adını alan grup aradan geçen zamanda kendi bestelerini yapmaya odaklandı ve 2005 yılında ilk albümleri “50/50”yi çıkardı. 2010 yılında Berke Özgümüş baterist olarak gruba dahil olurken, 2014 yılında Hatipoğlu kardeşler gruptan ayrıldılar. “Acaba dağılacaklar mı” sorusu o dönem çok konuşulsa da Redd üretimde bulunmaya ve sağlam duruşunu çıkardığı albümlerle korumaya devam ediyor.

maNga

Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül, Cem Bahtiyar ve Özgür Can Öney‘den oluşan maNga dağılmadan 20 yılı devirebilen gruplardan bir diğeri. 2000’lerin başında sadece İstanbul değil, alternatif rock alanında Ankara da oldukça hareketliydi. Nitekim 2001 yılının sonlarına doğru Ankara’da kurulan maNga ilerleyen yıllarda sağlam adımlar atarak Athena ve mor ve ötesi gibi ülkemizi Eurovision’da temsil edecek ve ikinci olmayı başaracaktı. Grup 2014 yılında çıkardıkları “Işıkları Söndürseler Bile” albümünün ardından biraz sessizliğe gömülmüş olsa da Aralık 2021’de yayınladıkları “Antroposen 001” ile yedi yıl sonra hala sapasağlam durduklarını kanıtlamış oldular.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR