Milenyum ruhuna yeni yeni girdiğimiz 2000’lerde en çok ne dinledik? Peki sonra o gruplar nereye kayboldu? İşte 2000’lerin “One Hit Wonder” şarkıları…

Müzik kanallarını 2000’ler kadar takip ettiğimiz başka bir dönem olmadı. Zaten birçok müzik kanalı da sonrasında yayın hayatına devam etmedi. Ama milenyum ruhuna yeni yeni girdiğimiz 2000’lerde hayatımızda olan şarkılar bugün de kulaklarımızda kaldı. “One Hit Wonder” yani kabaca “nokta atışı” şarkılar, yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere büyük fırtınalar estirdi, kulaklarımıza adeta kazındı. O grupları belki bir daha görmedik, o müzisyenler belki sonra yeni şarkılar da yaptılar ama hiçbir şarkıları o dönemdeki kadar ünlü olmadı. Peki bu şarkılar nelerdi? Müzisyenlerinin başlarına ne işler açtılar? İşte 2000’lerin en popüler “One Hit Wonder” şarkılarından seçtiklerimiz. 

Baha Men- Who Let the Dogs Out (2000)
Tek satırı yeter: Who! Who! Who? Who?! 

Yalnız 2000 yılının değil, belki de tüm zamanların en acayip “One-Hit-Wonder” yani nokta atışı şarkılarından biri, Baha Men’e aitti: “Who Let the Dogs Out”. 70’lerin sonunda kurulan Bahamalı reggae grubu Baha Men kariyeri boyunca pek çok albüm yaptı ama bu şarkıyla yakaladığı çıkışı bir daha yakalayamadı. Zaten Baha Men 2011’den beri şarkı da yapmıyor. Şarkının sözlerini anlamasanız bile, sadece “Who! Who! Who” diye gönlünüzce havlamak bile havaya girmeye yetiyor. Bu şarkı 21 yıl sonra bugün bile popülerliğini koruyor. 

Nickelback- How You Remind Me (2002)
En nefret edilen rock grubu 

Gözyaşlarımıza hakim olamıyoruz. Rolling Stone dergisi onları “Dünyanın en kötü ikinci rock grubu” seçmiş olsa da (birinci de Creed idi) Nickelback bir dönem hemen hemen her rock barda çalması şart olan “How You Remind Me” ile 2002’de fırtınalar estirmişti. Bu şarkı nedeniyle genel olarak nefret edeni seveninden fazla olan Nickelback kariyeri boyunca 9 stüdyo albüm yaptı. Sonuncusu 2017’de oldu. Tamam onlardan çok da nefret ettiğimiz yok ama gerçekleri konuşalım. Grubun başka bir şarkısını daha biliyor muyuz? Hayır. Bir “How You Remind Me” daha geldi mi? Hayır. 

t.A.T.u- All The Things She Said (2002)
LGBTi bayrağı sallıyorlardı, ama? 

Yuliya Volkova ve Lena Katina’dan oluşan Rus ekip t.A.T.u’nun ismi “Bu kız, o kızı…” anlamına geliyor. Tamamen iki kadının birbirine duyduğu aşk ve bağlılık üzerine şarkı yapan ve bunu grubu pazarlamak için de kullanan t.A.T.u, 2003 yılında Sertab Erener’in seslendirdiği “Everyway That I Can” şarkısıyla kazandığımız Eurovision’a Rusya’yı temsil etmek için katılmıştı. t.A.T.u, bu şarkıdan sonra birkaç albüm daha kaydetti ancak aynı başarıyı bir daha yakalayamadı ve 2011’de dağıldı. Grup elemanlarından Lena evlendi ve kariyerine model olarak devam ediyor. Yuliya’nın da bir kızı oldu. İkisi de özel hayatlarında karşı cinsleri seçti, kısacası… 

 

Las Ketchup- Aserejé (2002)
Sahi, ne oldu o kızlara? 

Bu şarkı her çaldığında o saçmasapan dans figürlerini yapmaya çalışıyor ve “Aserehe! Ha! Helele hülele” gibi şeyler söyleyerek saçmalıyorsanız, tebrikler, siz de bir 2000’ler insanısınız. Bir günde hayatımıza giren İspanyol Latin pop grubu Las Ketchup’ın İspanyolca, Portekizce ve İngilizce olarak dile getirdiği “Aserejé”nin kelime olarak bir anlamı yok. Şarkı, Sugarhill Gang’in “Rapper’s Delight” şarkısını söylemeye çalışan birini anlatıyor, aslında. “Aserejé” Billboard listeleri dışında hemen her ülkede listelere girdi ve Türkiye’de de epey bir ilgi gördü. Ama grup, 2006’dan sonra bir daha yeni bir şarkı kaydetmedi. 

Jet- Are You Gonna Be My Girl (2003)
En çok kazandıran rock şarkısı 

Avustralyalı rock grubu Jet’in 2003 yılında yayınladığı “Are You Gonna Be My Girl” gerçek anlamda bir başyapıt. Muhtemelen bunu, rock dinleyicisi olmayan kulaklar bile kabul edecektir. “Are You Gonna Be My Girl”; içinde Guitar Hero’nun da olduğu pek çok oyunda, Vodafone, PlayStation ve Gran Turismo reklamlarında ve Apple’ın o seneki iPod ve iMac reklamlarında da kullanıldı. Jet’in yıllar içinde başka şarkıları da listelere girdi ama hiçbir şarkısı “Are You Gonna Be My Girl”ün yarattığı etkiyi yaratmadı. 

James Blunt – You’re Beautiful (2004)
Sinsilikten doğan bir şarkı olduğunu kim bilebilirdi? 

Kırık kalplerin efendisi James Blunt, 2004 yılında yayınladığı “You’re Beautiful”la İngiltere radyolarını esir almakla kalmadı, hemen hemen her ülkede egemenliğini ilan etti. Yıllar sonra James Blunt bu şarkıyı “Aslında bunu düğünlerde çalan romantik bir şarkı olarak dinlediniz ama yanlış anladınız. Bu şarkı aslında metroda giderken başka birinin kız arkadaşını sinsice gözetleyen birinin şarkısı, tuhaf ve tedirgin edici” diye anlatmıştı. Ne kadarı şakaydı bilemiyoruz ama “You’re Beautiful”un bugün bile dinlediğimiz romantik bir şarkı olduğu aşikar. 

Gnarls Barkley- Crazy (2006)
One-Hit-Wonder lanetini üzerinden atmaya çalışıyor

İki müthiş müzik adamı olan Cee Lo Green ve Danger Mouse’un kurduğu Gnarls Barkley, 2006 yılı boyunca konuştuğumuz tek şarkının arkasındaki isimler oldu: “Crazy”. Bir Grammy ödülü de kazanan “Crazy” ne yazık ki Gnarls Barkley’e pek de uğurlu gelmedi. Zira grup St Elsewhere albümü sonrası kaydettiği Odd Couple albümüyle de ses getirmedi. Gnarls Barkley, “One-Hit-Wonder” lanetini üzerinden atmaya çalışıyor ve en son 2013’de çalışmalarına başladıkları üçüncü albümlerinin 2020’de pandemi nedeniyle durakladığını söylüyor. Yakın bir gelecekte ikinci bir “Crazy” dinler miyiz? Zaman gösterecek. 

Snow Patrol- Chasing Cars (2006)
Sağolasın Grey’s Anatomy 

İrlandalı rock grubu Snow Patrol’den beklentimiz büyüktü. Hatta onları 2010’da İstanbul’da U2’nun ön grubu olarak da dinlemiştik. Snow Patrol’un 2006 çıkışlı “Chasing Cars” şarkısının asıl patlaması, o dönem çok popüler olan “Grey’s Anatomy” dizisiyle ilgili aslında. Zira bugün 17’inci sezonunda olan (Evet, o kadar oldu!) “Grey’s Anatomy”nin ikinci sezon finalinde çalan “Chasing Cars” bir anda listeleri altüst etti. Sözlerinde basitçe “Eğer şuraya uzansam, sadece uzansam, sen de benimle uzanıp dünyayı unutur muydun?” diyen şarkıya vereceğimiz yanıt çok belli tabii: “Ağlamak istiyoruz sayın seyirciler…”

Madcon- Beggin (2007)
Yıllarca kurtulamadığımız o şarkı 

“Beggin”, aslında orijinali 1967 yılında The Four Seasons grubuyla hayat bulmuş bir şarkı. Ama bu şarkıyı dilimize pelesenk, başımıza da bela eden ekip Norveçli hip hop grubu Madcon’dan başkası değil. 1992 yılında kurulan Madcon, bu şarkı sayesinde 2007 yılında özellikle Avrupa’da altın çağını yaşadı, hemen her metrekarede çaldı, dinlendi. Grup sonrasında bu şarkı kadar başarı yakalayamadı. “Beggin” 2021’de de deyim yerindeyse yeniden “hortladı”. Bunun sebebi de Eurovision birincisi İtalyan rock grubu Måneskin… Kısacası onlar yalvarıyor, biz kurtulamıyoruz. 

 

Duffy- Mercy (2008)
Trajik gerçekler ortaya çıktı 

60’lı yılların rüzgarını arkasına alarak muhteşem sesiyle 2008’de karşımıza çıkan Duffy’nin “Mercy” şarkısını nerede duysak kafamızda çalmaya devam eder. Galler’in Amy Winehouse’u olabilecekken, hatta “Mercy”nin olduğu Rockferry albümüyle o yıl Grammy de alan ve tam da müthiş bir kariyer inşa edecekken Duffy, 2011’de bir anda ortadan kayboldu. 2020 yılında Duffy’nin kaybolma sebebi ortaya çıktı. Duffy, kaçırılmış, uyuşturulmuş ve tecavüze uğramıştı. Bu yüzden müzik endüstrisinden uzak kaldığını söylüyordu. Ne kadarı gerçek, bilmiyoruz ama bunlar Duffy’nin sözleri. 

La Roux- Bulletproof (2009)
Ne umut bağlamıştık sana La Roux 

İngiltere’nin 80’lere dönmeyi daha erken akıl ettiği dönemde synthpop’un hakkını veren Elly Jackson ve Ben Langmaid, La Roux projesini ortaya çıkarmışlardı. 2009 yılında “Bulletproof” ve “In For the Kill” şarkılarıyla ortalığı yakıp yıkan ekip 2012’de çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle yollarını ayırdı. “Bulletproof” yayınlandığı dönemde pek çok prestijli müzik mecrasından alkışlar aldı. Ama Jackson solo olarak sürdürdüğü müzik kariyerinde bu şarkının elde ettiği başarıyı bir daha yakalayamadı. 

2000’lerde neler oldu? 
  • 2000’de USB flash bellekler piyasaya sürüldü
  • 2001’de Wikipedia ve iTunes kuruldu. Apple, ilk iPod’u tanıttı. Napster, plak şirketleri tarafından telif ihlali nedeniyle dava edildi ve temmuzda kapatıldı.
  • 2003’te MySpace ve Skype kuruldu.
  • 2004’te Facebook kuruldu. İlk kameralı telefon Kuzey Amerika’da satışa çıktı.
  • 2005’te ilk başarılı yüz nakli yapıldı. YouTube ve Google Maps kuruldu. 
  • 2006’da Pluton resmen gezegenlikten çıkarıldı. Twitter kuruldu.
  • 2009’da Barack Obama ABD’nin ilk siyahi başkanı oldu. 
 Kaynaklar: Spinditty, Cosmopolitan, YouTube