Ana SayfaMüzik2000’lerin öne çıkan R&B müzik videoları

2000’lerin öne çıkan R&B müzik videoları

Bu hafta 2000’lere, MTV’nin gözde olduğu son zamanlara dönüyoruz. MTV, özellikle bu dönemin başları ergenliğine denk gelenlerin müzik dünyasını genel anlamda takip ettiği bir mecraydı ki bahsedeceğim video klipleri direkt MTV ile eşleştirerek anımsıyorum. R&B altın çağını 90’larda yaşamış olsa da değişimler geçirerek, pop müziğe yakınlaşarak 2000’lerin başında da hala listeleri domine etmeyi sürdürüyordu ve hatta başarıları yıllarca sürecek yıldızları da müzik dünyasına kazandırdı. Gelin, bu döneme damgasını vuran R&B müzik videolarından bazılarını hatırlayalım. 

Merve ÖZDOLAP

Destiny’s Child – ‘Survivor’

“The Writings on the Wall” albümüyle 90’ların sonuna iz bırakan Destiny’s Child’ın iki üyesi 2000’lerin başında grup içinde yeterince söz sahibi olamadıkları ve maddi olarak paylarını hak ettikleri biçimde alamadıklarını iddia ederek gruptan ayrılıyorlar ve yerlerine Farrah Franklin ve Michelle Williams geliyor. Fakat Farrah da birkaç ay sonra gruptan ayrılınca bu durum Survivor yarışmasında adayı tek tek terk eden yarışmacılara benzetilerek medyada alay konusu oluyor. Grup da ilhamını buradan alarak üzerinden yıllar geçse de keyifle dinlenecek, her dinleyişte motivasyonumuzu artıracak bu şarkıyı ortaya çıkarıyor. Şarkı, 2002 yılında En İyi İkili/Grup Vokal R&B Performansı Grammy ödülünü ve MTV Müzik Ödülleri En İyi R&B Videosu ödülünü kazanıyor. Video klipte ıssız bir adaya düşen grup üyelerinin oradan kurtuluşlarına giden yolculuklarını izliyoruz. Grup metaforik olarak da bu adadan kurtulmayı başarsa da ömürleri beklendiği kadar uzun olmuyor ama şarkıda “Yıllar geçse de ben hala burada olacağım” diyen Beyoncé dediğini yapıyor.

Nelly & Kelly Rowland – ‘Dilemma’ 

Nelly içinde ‘Hot in Herre’, ‘Pimp Juice’, ‘Air Force Ones’, Justin Timberlake ile yaptığı ‘Work It’ gibi hit’lerin bulunduğu “Nellyville” albümüyle ve yüzünde aksesuar olarak kullandığı bandıyla 2000’lerin başı denince aklıma ilk gelen isimlerden. Destiny’s Child’dan tanıdığımız Kelly Rowland ile yaptıkları ‘Dilemma’ düetinin videosu ise bu dönemin R&B/hip hop sahnesinin en ikonik video kliplerinden biri. Klip şarkının anlattığı olay örgüsüne uygun bir şekilde ilerliyor: Mahalleye yeni taşınan Kelly ve karşı komşusu Nelly her ikisinin de sevgilisi olmasına rağmen birbirine aşık oluyor. Bir şekilde kavuşamayan aşıklar hikayesi farklı versiyonlarıyla “Romeo ve Juliet”ten beri tutmaya devam ediyor ve bu şarkı da başarı basamaklarını hızla tırmanıyor. Şarkı, Billboard Hot 100 listesinde 1 numaraya yükselip 10 hafta boyunca yerini koruyor ve hatta 2000-2009 arası şarkıların Hot 100 listesinde de 11. sırada yer alıyor. Klipte Nelly ve Kelly’nin sokağın ortasında ettikleri danstan sonra akıllardan çıkmayan diğer sahne de Kelly’nin Nokia 9210 Communicator’ındaki Excel programını kullanarak Nelly’ye mesaj yazması. 2000’ler bambaşkaydı. 🙂 

Beyoncé & Jay-Z – ‘Crazy in Love’

Şu anda müzik dünyasının en güçlü çifti olarak anılan Beyonce ve Jay-Z’nin ilişkisi 2001 yılında başlıyor. Bu ilişkinin de etkisiyle çift 2002 yılında ilk işbirliklerini ’03 Bonnie & Clyde’ şarkısıyla yapıyorlar, fakat birlikte yaptıkları ikinci şarkı ‘Crazy in Love’ hem Beyoncé’nin kariyeri açısından önemi hem de 2000’lerin başından günümüze kadar yayılan etkisiyle birkaç adım öne çıkıyor. Jay-Z işlerin buralara geleceğinin farkında mıydı bilinmez ama şarkıyı Beyoncé’nin kariyerinin açılış konuşmasını yapıyormuşçasına iddialı sözlerle açıyor ve onun bu sözlerin altına imzasını attığı güçlü vokalleri, funk esintileri ve akılda kalıcı ritmiyle şarkı anında bir hit oluyor. Video klipteyse Beyoncé’nin mor-turuncu elbisesiyle yaptığı dans akıllarımıza kazınıyor. Eminim benim gibi “twerk”ün ne olduğunu bu kliple öğrenenler olmuştur. 🙂 ‘Crazy in Love’ 2004’te En İyi R&B Şarkı ve En İyi Rap/Sung İşbirliği Grammy ödüllerini alırken aynı sene bu şarkının da içinde bulunduğu “Dangerously in Love”, En İyi Çağdaş R&B Albümü Grammy ödülünü kazanıyor. 

Pharrell Williams & Jay-Z – ‘Frontin” 

The Neptunes adı altında Chad Hugo ile beraber birçok önemli şarkıya ve albüme prodüktörlük yapan Pharrell’in ilk single’ı olan ‘Frontin”de sanatçıya Jay-Z eşlik ediyor. Pharrell şarkıda kendine has vokalleriyle gizemli bir atmosfer yaratmayı başarırken davul ritimleri de bu hissi destekliyor. Şarkının davul ritimleri Beatles’ın ‘In My Life’ şarkısından esinlenerek yapılmış ve Pharrell aslında şarkıyı Prince için yazmış ama Prince bunu geri çevirmiş. Şarkının video klibiyse özel bir ev partisinde geçiyor ve dönemin sokak tarzını yansıtan kıyafetler göz dolduruyor. Videoda Pharrell, moda tasarımcısı/DJ Nigo’yla beraber kurdukları sokak giyim markası Billionare Boys Club’ın ürünlerini kullanmıştı ve klip pek çok tasarımcıya da ilham kaynağı oldu. 

Justin Timberlake – ‘Like I love You’ 

Pharrell demişken bu şarkıdan ve bulunduğu albümden bahsetmemek olmazdı. Boyband furyası yavaş yavaş biterken NSYNC’den ayrılan Justin Timberlake 2002’de ilk solo albümü “Justified”ı çıkardı. ‘Like I Love You’ albümün ilk teklisiydi ve Pusha T olarak bildiğimiz Terrence Thornton ile abisi Gene Thornton’dan oluşan Clipse grubu şarkıcıya eşlik etti. Şarkının prodüksiyonunu ise The Neptunes olarak Pharrell ve Chad Hugo yaptı. Aslında Michael Jackson için yaptıkları bu şarkıyı her ne kadar kendisinden dinleyememiş olsak da Justin Timberlake gerek vokalleri gerekse klipteki danslarıyla MJ’ye bir selam çakıyor. Justin’in bir 7-Eleven’ın önünde, üzerinde 7-Eleven tişörtüyle dans etmesinin absürtlüğünü sorgulamadan koreografisini ezberlemeye çalıştığımızı hatırlıyorum ki danslar da, klip de çok başarılıydı. Bu albüm ‘Cry Me a River’, ‘Rock Your Body’ ve ‘Senorita’ gibi hit’leriyle bence dönemin unutulmayacak albümleri arasında yer alıyor. 

Kelis – ‘Milkshake’ 

The Neptunes’ün yazdığı ve prodüktörlüğünü yaptığı şarkı, davul yerine kullanılan darbuka ritimleri ve tekerlemeye benzeyen nakaratıyla dinlediğimiz gibi dilimize dolanmıştı. The Neptunes bu şarkıyı başta Britney Spears’ın “In the Zone” albümü için yapmış olsa da sonunda şarkı Kelis’in “Tasty” albümünde yerini aldı. Aynı zamanda, son günlerde Beyoncé’nin yeni albümündeki ‘Energy’ parçasında bu şarkıdan izinsiz olarak bir sample kullanıldığı iddiası da gündeme geldi. ‘Milkshake’in video klibiyse Kelisin bir restorana girmesiyle başlıyor ve yavaş yavaş ortam bir dans pistine dönüşüyor. Biz de ekran başında bir yandan dans ederken bir yandan da şahane milkshake’lere yükseliyoruz. 🙂 Klipte Kelis’in o zamanki sevgilisi Nas da yer alıyor. Klip renkleri, dansları ve atmosferiyle dönemin akılda kalanlarından. 

Jennifer Lopez & Ja Rule  – ‘I’m Real (Murder Remix)’ 

Jennifer Lopez, ilk iki albümünden seçilmiş şarkıların remix’lerinden oluşan “J to tha L-O!: The Remixes” albümünü hazırlarken ‘I’m Real’ın remixi için Ja Rule ile bir araya geldi. Ja Rule şarkının orijinal halini dinlediğinde hayal kırıklığına uğrayıp, bir dans müziği yapamayacağını söyleyince tamamen farklı sözler ve müzikle yepyeni bir şarkı hazırladılar. Şarkının Los Angeles’ta bir mahalleye misafir olmuşuz gibi hissettiren video klibi daha sonra Pink, Britney Spears, Ariana Grande, Harry Styles gibi isimlerle çalışmış Dave Meyers tarafından çekildi ve o dönem ekranlarda en çok dönenlerden biri oldu. 

Alicia Keys – ‘Fallin” 

Bazı şarkıcılar, en iyi şarkılarını kariyerlerinin başında yaparak çıtayı öyle bir yere taşıyorlar ki üzerine daha iyisini yapmaları epey zorlaşıyor. Alicia Keys’in ilk albümü “Songs in a Minor”ın ilk teklisi ‘Fallin” de bence bunun bir örneği. Şarkının video klibi başlarken bir radyoyu görüyoruz ve radyoda yine bu albümden ‘Girlfriend’ çalıyor. Ardından Alicia’nın piyanosunun başından kalkıp sevgilisini hapiste ziyaret etmeye gittiği süreci gösteren videoda, mahkum kadınların ziyarete gelenleri taşıyan otobüse bakarak şarkıyı söyledikleri kısımsa her izleyişte tüyleri diken diken ediyor. Keys bu şarkıyla Yılın Şarkısı, En İyi R&B Kadın Vokal, En İyi R&B Şarkı Grammy ödüllerini kazanıyor. 

Amerie – ‘1 Thing’ 

Benim için bu dönemin en iyilerinden olan Amerie, agresif davul ritimlerini kullanması ve geldiği şehrin müziği olan go-go’yu R&B ile harmanlamasıyla farklı bir tarz ortaya çıkarmıştı. Bu sound’u oluşturmadaki en büyük yardımcısı da daha sonra Beyoncé’yle de çalışan Rich Harrison’dı. İkili şarkıda The Meters’ın 1970 yapımı ‘Oh, Calcutta!’ şarkısından bir sample kullandı, fakat bağlı oldukları müzik şirketi Columbia şarkının son halinin bitmiş gibi durmadığını söyleyerek değişiklik yapılmasını, daha vurucu bir nakarat kullanılmasını istiyordu (büyük vizyonsuzluk diyebiliriz). Şarkılarına güvenen Amerie ve Harrison şarkıyı değiştirmeden radyolara sızdırdı ve şarkı büyük beğeni topladı. Columbia da şarkıyı bu şekilde yayımlamak zorunda kaldı. Performans odaklı klipteyse müziğe uygun olarak perküsyonları, davulları, go-go dansçılarını ve Amerie’nin enerjik danslarını izliyoruz. Basit ama eğlenceli olan bu klibi Snoop Dogg, Jay-Z, Alicia Keys gibi isimlerle çalışmış Chris Robinson yönetti ve şarkı Rolling Stone’un 2000’lerin En İyi 100 Şarkısı listesinde 22. sırada yerini aldı. 

Ashanti – Foolish

Ashanti’nin, ona ne kadar kötü davransa da tekrar tekrar geri döndüğü kişiyle ilişkisini anlattığı şarkı, ilişkinin dinamiğine gönderme yaparcasına tekrar eden piyano melodisi ve yumuşak vokalleriyle dikkat çekmişti ve şarkı Billboard Hot 100 listesinde toplamda 10 hafta boyunca zirvede kaldı. Şarkının video klibinde bu ilişki “Goodfellas” filminden esinlenerek kısa film tadında anlatılıyor. Yönetmen koltuğunda Murder Inc. müzik şirketinin kurucularından Irv Gotti oturuyor. Klipte bu müzik şirketine bağlı Ja Rule, Charlie Baltimore gibi şarkıcıları da görüyoruz. Klibin “mutlu son” görünümlü finalindeyse Ashanti’yi kollarından tutup sarsmak istiyorsunuz. 🙂

Hangisinden bahsedeceğimi şaşıracak kadar çok şarkı içerisinden benim için öne çıkanları, video kliplerini de göz önüne alarak seçmeye çalıştım. Bu yazıyı yazmak tam anlamıyla nostaljik bir yolculuk oldu. Umarım siz de okurken o dönemi hatırlayıp bu yolculuğa ortak olmuşsunuzdur. Başka bir yolculukta görüşmek üzere. 🙂 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR