Ana SayfaMüzik2010'larda global müzik sektörünü etkileyen İngiliz müzisyenler

2010’larda global müzik sektörünü etkileyen İngiliz müzisyenler

Dilimizden düşmeyen 90’lar, hemen ardından onu takip eden 2000’ler ve İngiliz müzisyenlerin aniden sektöre damga vurduğu 2010’lar…

Her 10’ar yıllık süreç dünyanın tamamında ve birçok farklı konu başlığında önem teşkil eder. Teknolojiden doğaya, bırakın onu insan hayatındaki yaş alışa kadar ciddi bir zaman dilimidir bu 10 seneler. İşte bu onluk dilimlerin 2010’a tekabül eden dönemi İngiliz müzisyenlerin aniden sektöre yeni bir şekil vermesi ile sonuçlanmıştı. Kim bu isimler ve neden bu şekilde damga vurdurlar?

Adele

İngiliz müzisyen deyip de Adele‘i anmamak imkansız tabii ki. Dünya çapında 120 milyondan fazla satışla Adele, dünyanın en çok satan şarkıcılarından biridir. İlk albümü “19”u 2008’de çıkaran Adele tabii ki başta İngiltere olmak üzere dünya genelinde ödüllere de doyamadı. Bugüne kadar çeşitli ödüllerde 366 adaylık kazandı ve bunlardan 173’ünü kazandı. Grammy, Oscar ne ararsanız kendisinde mevcut. 2011’de çıkardığı “21”, ABD Billboard 200 listesinde 24 hafta zirvede kaldı ve Diamond statüsüne ulaştı. Yani şimdi Adele 2010’larda müzik sektörüne ivme kazandırmasın da kim kazandırsın di mi?

Harry Styles

Günümüzün en popüler isimlerinden Harry Styles, ilk olarak One Direction‘ın bir parçası olarak hayatımıza giren bir şarkıcı-söz yazarı ve aktördü. Ardından uzak mekiğinin ayrılan parçalarından biri oldu ve bağımsız bir şekilde devam etti. Hatta öyle ki One Direction’ı unuttuk bile diyebiliriz. 2017’de, İngiltere ve ABD’de bir numaradan çıkış yapan ilk solo albümü “Harry Styles”ı çıkarararak zaten sonrasında sunacaklarının da habercisi oldu. İkinci albümü “Fine Line”ı 2019’da çıkardı. Bir ilke imza attı ve tarihteki en çok ilk hafta satışıyla ABD Billboard 200 listesine zirveden giriş yapan ilk İngiliz erkek sanatçı oldu.

Ed Sheeran

Ed Sheeran malum, günümüzün pop müzik alanındaki en popüler İngiliz şarkıcı-söz yazarlarından biridir. 11 yaşında müzik yapmaya başlayan Sheeran, ilk projesini 2011’de “No. 5 Collaborations Project” adıyla yayınladı. Sheeran, 2012 Brit Ödülleri’nde En İyi İngiliz Erkek Solo Sanatçı ve İngiliz Çıkış Yapan Sanatçı ödüllerini kazandı. zaten hangimiz ‘Shape of You’ ve ‘Castle on the Hill’i ezbere bilmiyoruz ki?

ed sheeran

Sam Smith

Bir süredir sesi gümbür gümbür çıkmasa da Sam Smith müzik sahnesine 2012’de Disclosure‘un çığır açan single’ı ‘Latch’ ile girmişti. İlk albümü “In the Lonely Hour” (2014), Grammy Ödülleri’nde 6 adaylık kazandı ve dördünün sahibi oldu. Smith ayrıca En İyi Orijinal Şarkı dalında hem Golden Globe hem de Oscar’ın sahibi olan James Bond filmi “Spectre” için yapılan “Writing’s on the Wall”un ortak yazarıdır.

Alex Turner

O kadar çok pop müzik isimlerinden bahsettik ki araya bir de Arctic Monkeys‘den Alex Turner’ı eklemeden geçmek istemedik. 16 yaşında arkadaşlarıyla Arctic Monkeys grubunu kuran ve ilk albümleri “What People Say I Am, That’s What I’m Not” ile İngiltere’de tüm zamanların en hızlı satan albümü olarak tarihe geçen Alex Turner, grubun solist ve ana söz yazarı olarak altı albüm çıkardı. Bununla da yetinmedi, Miles Kane ile orkestral pop müzik üreten The Last Shadow Puppets‘ı da başlattı.

Dua Lipa, Rita Ora, Jessie J ve daha kimler kimler. Kimse çıkıp da “Hayır efendim, 2010’larımıza İngiliz müzisyenler damga vurmadı, kabul etmiyorum” diyemez. Nitekim durum apaçık ortada. İşin rengini, müziğin temposunu ve sözlerin temasını değiştirdiler. İngiltere ve civarının kasvetli havasından mıdır bilinmez duygusallığı hepimize damardan verdiler. Seviyoruz.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR