Yerli caz sahnesi, salgın sürecinde de üretimine devam etti. İşte 2020’nin ilk yarısında yayınlanan caz merkezli şarkılardan mutlaka dinlemeniz gereken 5 seçki…

Bekir Özgür AYBAR / [email protected]

Yılın ilk yarısı geride kalırken normalleşme süreci de yavaş yavaş başladı. Hayır, daha konserlerle buluşmak için doğru zaman değil ancak geride kalan üç aylık izolasyon sürecinin ötesine ulaşmayı başardık. Şimdilik hayattayız. Bu başarıyı küçümsemeyelim. Öyle bir dönem ki sadece hayatta kalmaya çalışıyoruz tüm insanlık olarak. 

Neyse en azından müzik devam etti. Birçok müzisyen üretim sürecini bu zor dönemde de sürdürmeyi başardı. Biz bu dosyada yılın belki de “kayıp” olarak nitelendirilebilecek ilk yarısında çıkan caz merkezli şarkılara odaklanıyoruz. Hadi başlayalım.

Biraz Durmak Gerek – Su İdil 

su idil kopyası 2

Yılın ilk günlerinde yeni albümünü yayımladı Su İdil. Anlat Bana isimli söz konusu albüm detaylı bir çalışma döneminin ürünü. İçerisinde toplam sekiz parça bulunuyor. Açılışı gerçekleştiren Biraz Durmak Gerek dışarıdaki fırtınayı kapalı pencerenin iç tarafından izlemeye benziyor. Karmaşadaki sakinlik diyorum ben buna.

Gözü Kara – Emre Ataker

emre ataker

Salt piyano ile yaratılan bir dünya düşünün. Savaşların, barışın, ölümün, yaşamın, yokluğun, anlık mutlulukların ve mutlak karanlığın parmaklarla var edildiğini düşünün. Parmaklardan çıkan o ses. Piyanodan sonsuz duygulara açılan sonsuz kapılar. Emre Ataker ilk solo albümü Bir Günde Döndüm Dünyayı ile bana bunları hissettirdi. Peki ya Göz Kara şarkısına ne demeliyim? Bence susmalıyım şimdi. Bir şarkıda söz yoksa, her dinleyici kendi hayatını katmalıdır o şarkıya.

Müzik İyileştirir – Şenay Lambaoğlu 

Şenay Lambaoğlu2

Şenay Lambaoğlu bu yeni şarkısının söz, müzik ve prodüktörlüğünü bizzat üstleniyor. Kaydın düzenleme, miks ve mastering süreçlerinde ise Hakan Kurşun’un imzası yer alıyor. Sözlere dikkat çekmek istiyorum: “Sonunda. Her şey yolunda. Bu yolun sonunda. Her şey yolunda. Sonunda. Bu yolun sonunda.” Umarım haklıdır. Kesin olan şey ise şu: Evet! Müzik iyileştirir.

Poinciana – Hakan Başar

hakan başar

2004 doğumlu bir müzisyen Hakan Başar. Poniciana şarkısı her ne kadar geçen yılın son çeyreğinde yayımlansa da ben bu 2020 listesine dahil etmek istiyorum onu. 8 yaşında piyanoya başlayan Başar aralarında Noah Baerman, Bill Cunliffe, Andy LaVerne, Andrew D. Gordon, Walter Norris, Bill Dobbins, Jeb Patton gibi caz piyanistlerinin müfredatıyla çalışmalarını sürdürdü. Henüz çok genç o. İlerleyen yıllarda yapacaklarını merakla bekliyorum. Poniciana’yı dinleyelim şimdi.

Skyrunner – Cazzip Project

cazzip 1

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren ekip Skyrunner ile bu yıl içerisindeki ilk yeni paylaşımını gerçekleştirmiş oldu. Meypom aracılığıyla gelen şarkı elektronik tınıların merkez hattı oluşturmasından güç alıyor. Grubun parça hakkındaki sözleri de biz ritme kulak vermişken yanımızda bulunsun: “Burada karakterin her ne kadar zorlukları aşıp yükseklere ulaşsa da, gittiği her yere kendini taşıması, bundan kaçamayacağını anlaması ve sonunda kendisiyle yüzleşip barışması anlatılıyor.”