Rock öldü mü? Daha neler! Asi müziğin asi evrimine yabancılaşmak yerine onu tanımaya ne dersiniz? İşte karşınızda 2020 yılında takip etmenizi önerdiğimiz 10 rock grubu…

Fadıl DİNÇER / [email protected]

Rock hiçbir yerde gerçekten. Nerede olduğunu bilmiyorum. Eğer buralarda bir yerde ise, kimse beni o partiye çağırmıyor.” Adam Levine- Maroon5

Adam Levine’in dediği gibi Rock müzik gerçekten de öldü mü? Yoksa o evrilirken biz ona ayak uyduramadık mı?

Kökeni Afrika’dan Amerika’ya zorla getirilen ve köle olarak çalıştırılan siyahi halkın notalarından doğan Blues’u, bluesdan etkilenen ve toplumda haksızlığa uğradığını düşünen beyazların 50’lerde yaptığı asi müzik Rock’n Roll’u hatırlayalım. Kökeni bu kadar eskilere giden, düşünülenin aksine doğası gereği yeniliklere çok açık olan, zamanın ruhuna göre evrilen bir kültürden bahsediyoruz.

Müziğin sonsuz devinimine ayak uydurarak ilk alt türlerini 60’larda vermeye başlayan rock müzik, değişen toplumlar ve kültürler, gelişen teknoloji, yeni siyasi yapılar, değişen insan gibi sebeplerle günümüze kadar glam rock, heavy metal, punk rock, alternatif rock, grunge, garaj rock, pop rock, elektronik rock, rap rock(nu metal) gibi onlarca alt tür doğurdu. Her yeni alt tür çıktığı dönemde toplumda söylenmeyen ya da söylenemeyenleri söyledi. Otoritenin dayatmalarına rağmen her dönem zirvedeydi. Mesela çok yakın zamanda Imagine Dragons ödülleri sildi süpürdü. (“Imagine Dragons da rock mı canım?” diyenleri duyar gibiyim.)

Sizlere rock ve alt türlerinde müzik yapan, 2020’de albüm/tekli yayınlamış birbirinden güzel gruplar ve isimlerden bahsetmek istiyorum…

MAKE MAMA PROUD

make mama proud.2

Henüz yirmili yaşlarının başlarında, gitarda Deniz Yurtdaş ve Ekin Çimren, davulda Parham A.G, bas gitar ve vokalde Kerem Çınar’dan oluşan grup Stoner rock ve garage rock geleneklerini benimsemiş genç bir grup. Gaza basmaktan asla vazgeçecek gibi değiller.

2019 da çıkardıkları “Make Mama Proud” albümü ve yine aynı yıl çıkardıkları “Burnin Withces” teklisinin ardından 2020 başında çıkardıkları “Filthy Lexi” teklisi ile yerli sahnemizin vazgeçilmez isimlerinden olmaya aday.

Make Mama Proud – “Filthy Lexi”

BAHR

bahr 1

2016 Mayıs’ında kurulan, folk, indie ve rock türlerini harmanlayarak leziz bir müzik ortaya çıkaran Bahr; vokal ve gitarda Yusuf Bahar, davulda Nihal Saruhanlı ve gitarda Ceren Cettemir’den oluşuyor.

2019 yılında Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği 21. Battle of the Bands yarışmasını kazanan grup, 2020 yılı içerisinde yayınladıkları ilk EP’leri  “I Resist” ile dikkatleri üzerlerine çekiyor.

Keyifli dinlemeler.

Bahr – “I Resist”

APARTMANLAR

apartmanlar

2019 başlarında Furkan Güleray ve Ölü Bebek tarafından kurulan sonrasında Birkan Başören, Dehan Kılınçarslan ve Deniz Braderin’in de gruba katılımıyla son halini alan APARTMANLAR garage, noise rock ve post punk türlerinin sonuna kadar hakkını veren bir grup.

2019’da “Güzel Bir Yer” teklisini, yine aynı yıl “Apartmanlar” EP’sini yayımlayan grup 2020 yılına geldiğimizde “Son Rüya” teklisi ve “AŞKAŞKSEVGİSEVGİAŞKAŞK” EP’sini yayımladı.

Sert ve gürültülü bir deneyime hazır olun, pişman olmayacaksınız…

Apartmanlar – “AŞKAŞKSEVGİSEVGİAŞKAŞK”

DEER FROM SPACE

deer from space kopyası

2016’da yayınladıkları ilk EP’leri “Home” ile dikkatleri çeken stoner rock grubu Deer From Space; Berzan Önen, Uğur Onatkut, Serkan Özgen, Mehmet Engin, Burçin Gülbahar’dan oluşan dev kadrosuyla bizi selamlıyor.

2020 yılı içerisinde yayınladıkları yeni albümleri “Escape” ile stoner rock’ın yanına blues, heavy metal, grunge gibi pek çok türe de selam çakan grup sizi uzun bir yolculuğa davet ediyor.

Kulaklığınızı takın ve müziği başlatın 🙂

Deer From Space – “Escape”

BATU AKDENİZ

batu akdeniz

Batu Akdeniz’i , 2016 yılında kurucusu olduğu hard rock grubu Heavy Sky ile tanıyan tanır. Fenomen gitaristi Karl Golden ile rock klasiklerini yeniden yorumlayarak dünyanın dört bir yanından dinleyicinin ilgisini çekmişti.

Solo kariyerine 2018’de yayınladığı ilk EP’si “Hayat Böyle” ile adım atan başarılı müzisyen Batu Akdeniz yaptığı müziği “elektriklenmiş rock ‘n’ roll” olarak tanımlıyor.

2020 yılının ilk günlerinde “Eksik” adlı tekliyi çıkaran müzisyen, daha sonra “Yarın Yokmuş Gibi” adlı EP’sini yayınladı ve hemen ardından da “Yarın Yokmuş Gibi –  Akustik” i yayınladı.

Yerli sahnenin kalıcılarından olma konusunda umut vaaden isimlerinden biri. 

Batu Akdeniz – “Yarın Yokmuş Gibi –  Akustik”

THE SICK BAGS

the sick bags

2017 yılında gitarist Sinan Kaya ve solist Genco K. Erdem’in bir araya gelmesiyle kurulan The Sick Bags, modern rock & roll ve post-punk tavırlarında ses veren bir grup.

Ekim 2017’de ilk albümleri ”Bahnhof”u, 2018’de de ikinci albümleri ”Burn the Bridges”i ve Deniz Tekin ile kaydedilen tekli “Leika”yı , 2019’ da  Lighthouse ve Blinds teklilerini yayımlayan grup, 2020 yılında “The Secluded Songs Trilogy” adlı EP’sini yayımladı.

Dinledikçe dinleyesiniz gelecek…

The Sick Bags – “The Secluded Songs Trilogy”

OTUZBEŞLİK

otuzbeşlik

Uzun yıllardır canlı müzik mekanları ile festivallerde sahne alarak Türkçe ve İngilizce rock şarkıları yorumlayan OTUZBEŞLİK, vokalde Volga Berkan Okan, gitarda Mehmet Ekim Ayyıldız, bas gitarda Osman Cem Gençtürk, davulda Caner Sarıoğlu’ndan oluşuyor.

“Klasik rock müzik henüz ölmedi, gençlere bu müziği sevdirmek istiyoruz” diyen grubun ilk albümü “Otuzbeşlik Koş Yardıma” 2020 yılı içerisinde yayınlandı.

Buram buram pure rock severler için çok güzel albüm.

40GECE

40gece

Ilgaz Fakıoğlu ve Ayhan Asar’dan kurulu olan 40gece, Rock’ın elektronik sularda gezindiği müzikleriyle dikkat çeken bir grup.

Daha önce yayınladıkları teklileri de içerisinde barındıran ilk albümleri ’Düşünden Uyan’’ı 2020 de çıkardılar. 40Gece, elektronik/modern bir rock müzik çerçevesinde çıkardıkları bu albümün konseptini şöyle açıklıyor: “Kayboluş ve yabancılaşma, modern hayatın karanlık yüzünden uyanışı ve yaşanılan dünyayı da bir yanılsama ve düş olarak tarif etmek”.

40Gece bizi karanlık bir atmosfere davet ediyor 

40Gece – ’Düşünden Uyan’’

SERKAN FERAT

serkan ferat

Kreş grubundan tanıdığımız Serkan Ferat,  solo kariyerinin ilk single’ı “Sıcak Geldiyse Çıkar”ı 2015 yılında yayınladı. İlk tekliden günümüze kadar toplam 6 tekli yayınlayan Serkan Ferat solo kariyerinin ilk albümü olan “Çıkmamış Bir Albüm’ün Demosu” için 2020 yılını bekledi

Yıllarca kanıyla canıyla yazdığı şarkı demolarının bir köşede beklemeye başladığını gördüğü zaman albüm yapmaya karar verdiğini söyleyen Serkan Ferat, bu albümü için “Şarkılarımın ruhlarını istediğim gibi temsil ettiğine inandığım bir albüm oldu” diyor.

Buyrunuz.

Serkan Ferat – “Çıkmamış Bir Albüm’ün Demosu”

KENTMEN

kentmen

Çeşitli projelerde birlikte çalışan dört arkadaş tarafından kurulan bir grup Kentmen. Daha önce davulda görmeye alışık olduğumuz, seksendört grubunun kurucu üyelerinden Serter Karadeniz bu sefer vokalde kaşımıza çıkıyor. Grup gitarda Ümitcan Tuncer, bas gitarda Orkan Kaya ve davulda Haluk Fırat Özdemir’den oluşuyor.

Kendi müziklerini indie tınılarının da olduğu klasik rock olarak tanımlayan grubun ilk teklisi “Yol” 2019 sonunda yayınlandı.

Yeni tekli “Bebeğim”i Nisan sonunda yayınlayan grup yerli sahneye sıkı bir şekilde giriş yaparak büyük beğeni topladı.

Kentmen – “Bebeğim”