Reddedişin, yıkımın, isyanın sesi punk müziğin ülkemizdeki temsilcileri 2020’yi boş geçmedi. İşte Türkçe punk rock’ın takip etmeye değer 7 grubu…

70’lerin sonunda ABD ve Birleşik Krallık’ta sistem karşıtı bir hareket olarak başlayan punk rock akımı sayesinde The Clash, Ramones, Green Day gibi pek çok grupla tanıştık. Punk rock; mevcut düzene başkaldıran, kendi içinde agresif, “kendin yap” esasına dayalı, renkli bir müzik türü. Punk felsefesi ise bir reddedişi, yıkımı, sıradan olmayanı temsil ediyor. 

Bu yüzden punk rock’ta bol bol yüksek ses, yer yer ritimsizlik ve asla belirli bir kalıba sığmayan sözler vardır. Şarkıların süresi de kuralsızdır. Punk müzik, müziğin kurallarını da yıkar. Çünkü tekdüze olmaktan hoşlanmaz. Tam anlamıyla rahatsız etmekten hoşlanır.

90’ların sonunda Athena’nın da ilk albümünü punk rock anafikri ile kaydettiğini hatırlatalım ve gelelim 2020’nin en gürültülü Türk punk rock gruplarına…

F.Ö.K 

fok punk grubu

Deniz Bolayır, Doğan Demircioğlu, Hakan Küçükçelebi ve Hür Kellecioğlu’ndan oluşan F.Ö.K Feneryolu mahallesini şarkılarına fon yapıyor. Yaşadıkları muhit içindeki gürültüyü bestelerinde kullanıyorlar. Şarkılarını “Gündelik hayattan yırtmak isteyen herkese” ithaf ediyorlar. Ekip, yeni şarkıları “İrtifa”yı nisan ayında yayınladı. Ama 54 saniye süren bir “Saniyeler” var ki, tadından yenmez. 

Her yer kan oldu 
Ve her yerde kan var! 
Hiçkimse susmadı kimse alttan almadı
Neler oldu öyle neler 
Vayyyyyy! 

TEMBEL CIZIRTI 

tembel cizirti punk

Punk rock dünyasının sevilen ekibi Tembel Cızırtı’nın kurucusu Ali Güleç, Fuzz Deniz ve Deniz Lean’in birlikte kaydettiği albüm 9 şarkıdan oluşuyor. “Tembel Cızırtı”da punk rock ruhunun kemiklerinize kadar işleyeceğinden emin olabileceğiniz pek çok şarkı var. “Uzay Çobanları”, “Canım Anam” ve “Terminatör” tavsiyemiz. Ama kötü haber: Grup dağıldı.

Kimseyi kendim kadar sevmiyorum
Haftalardır kendimi öldürmek istiyorum
Uzun zamandır saçımı taramıyorum
Yıkanmamak için saçımı kazıyorum
Hepinize yalan söylüyorum 
Her şeyden nefret ediyorum! 
Yaşamaya çalışıyorum
Çünkü annemi seviyorum 

 

KASTE-EKOM

kaste ekom

Eskişehir’de kurulan Kaste-Ekom kendilerini şu sözlerle tanımlıyorlar: “Kimsenin asla sevmeyeceği tipsiz ezik eşcinsel komik olmayan mahluklar…” Şarkı sözlerinin “aşırı hareketsiz ve monoton olan hayatımızdan minik kesitler” içerdiğini söylüyorlar. Ve hatta şarkılarını saçma, komik ve anlamsız buluyorlar. Gitarda Furkan, davulda ise Deniz’in yer aldığı Kaste-Ekom, 17 Haziran’da Asidik Muz adını verdikleri bir EP yayınladı. Bu EP içinde “İnsanlardan Nefret Ediyor Muyum? (Herhalde Ediyorumdur Bilmiyorum Ama Ediyormuşum Gibi Bir His Var İçimde)” adlı şarkılarıyla punk rock tarihine kendilerine ait bir sayfa açıyorlar.

İnsanlardan nefret edip
Yine sevgi istiyorum

Saatlerce ağlıyorum 
İnsanlardan nefret ediyorum 
Yine de hep sevgi istiyorum
Emo gibi davranıp 
İnsanları kendimden soğutuyorum

 

KAPTAN ANADOL! 

kaptan anadol

2008 yılında Ankara’da kurulan Kaptan Anadol!, sadece iki şarkı yayınlayıp ortadan kayboldu. 2015’te ise Mustafa Yüksel, Ender Erişen ve Talya Kanmaz kadrosuyla, kendi deyimleriyle “yeniden dirildi”. Roxy Müzik Günleri’nde üçüncülük derecesi alan ekip önce Ankara Ölüm Turu, sonra Kozmik Öfke adında iki EP yayınladı. Son EP’leri de III adında. “Kemik Balta” ve “Karanlık Yükseliyor” da 2020’de yayınladıkları yeni şarkılar. Punk rock ve stoner rock öğelerini şarkılarında bol bol kullanan Kaptan Anadol!’un gürültüsüne kendinizi kaptıracaksınız.

Geliyorlar bu gece 
Senin için
Kıvranıyorlar bu gece 
Etin için! 

 

HEDONISTIC NOISE 

hedonistic noise2

Kadıköy’de kurulan punk rock, garage punk ve “damar punk” ekibi Hedonistic Noise 2016’dan bu yana Türkçe punk sahnesinin en bilinen ekiplerinden biri. Ne yazık ki, grubun kendine has, hardcore vokaliyle tanınan ismi Orçun Özdemir, 10 Haziran 2020’de hayatını kaybetti. Hedonistic Noise’un şubat ayında yayınladığı O…. Çocuklarından Masallar ve Hikayeler adlı albümleri de, Orçun’un vokaliyle kaydedilen son Hedonistic Noise albümü oldu. 

Dışarı çıkmayı
Sıkıcı buldum
Evde oturdum
Kendimle boğuştum
Söylemek zorunda
Değildim ama
Zorladı bir şeyler
Konuşurken buldum

DÜZ MANTIK 

Ekran Resmi 2020 06 17 11.17.35

2005’te İzmir, Buca’da kurulan Düz Mantık; Bilge, Ozan ve Batu’dan oluşuyor. Grup elemanlarından Bilge, “Düz Mantık’ı özgün yapan düzlüğü ve tırtlığı” dese de, ekibin ince bir mizah anlayışıyla yaptıkları şarkıları dinlemeye değer. “Ananla Olan Münasebetim”, “Kevaşe” ve “Tabii Senin Baban Zengin” şarkılarıyla tanınan Düz Mantık, mayıs ayında “Halsizlik” adını verdiği şarkılarını da Yatalak Records etiketiyle dinleyicileriyle paylaştı. 

Bir arkadaşım ve ben yapacak hiçbir şey bulamıyoruz burada cidden 
Dışarı çıksan ayrı dert, bütün gün yatsan aynı dert
Olmaz olsun böyle hayat
Ben niye böyle oldum be? 
Canım çıktı darlanmaktan 
Gözlerim de çöktü zaten 

DENGESİZ HERİFLER 

Ekran Resmi 2020 06 17 11.19.15

2003’te Ankara’da kurulan ska punk grubu Dengesiz Herifler; Doğa Çağ Ürünay, Mustafa Yüksel, Eren Alkan ve Emre Alptekin’den oluşuyor. İlk demoları “Adam Ol!” ve sonrasında yayınladıkları “Laayığın Budur” gibi şarkılarının hem yeni hem eski versiyonlarından oluşan 34 şarkılık Laayığın Budur albümlerini ocak ayında yayınladılar. “Kollarımız bacaklarımız kopana kadar müzik yapmak istiyoruz” diyen ekibi “Her Gün İçeceğim” ve “Öldür Beni Yavaşça” gibi şarkılarıyla da biliyoruz. 

Eksik olan birşeyler var
Bi yerde ve hala olmayan
Anlamsız gözükse de sana
Benim canımı çok acıtan
Her gün içeceğim
Ve sana pis pis güleceğim
Her gün eğleneceğim…

 

BU ŞARKILARI DA ES GEÇMEYİN

Çok sevdiğimiz bazı punk gruplarını 2020’de yeni bir kayıt yayınlamadığı için listemize alamadık. Ama bu, onlardan hiç bahsetmeyeceğimiz anlamına gelmiyor! İşte Türkçe punk rock’ın listenizde mutlaka yer etmesi gereken isimleri… 

  • Rashit- Dinazor 
  • Zibidiler – Lan
  • Drunk High Jinks – Hayal Gücümde Ölücem
  • Asperger – İlber Ortaylı Olmak İstiyorum 
  • Tünay Akdeniz- Babam Yazdı Ben Besteledim İşte Aşkın Tarifi 
  • Dr Skull – Rules for The Fools 
  • Cemiyette Pişiyorum – Süper Aşk Şarkısı