Türkçe müzik dünyasında yılın ilk 6 ayını atlattık bile. Playlist’leriniz hazırsa Dergy ekibi olarak yılın ilk yarısında en çok dinlediğimiz şarkıları derledik. 

Dergy ekibi olarak en yeni çıkan popüler şarkılardan, kenarda kıyıda kalan ama değerinin zamanla anlaşılacağına inandığımız pek çok şarkıyı size ulaştırıyoruz. Peki biz 2020’nin ilk yarısında en çok hangi şarkıları dinledik, kulaklıklarımızda en çok hangi albümleri döndürdük? Sizinle paylaşmak istedik. İşte bize göre, yılın ilk yarısının galibi ilk 10 şarkı…

Lil Zey- Heveslenmem

LilZey Heveslenmem Artist 2

Rap müziğin yükselen yıldızı Lil Zey’i dinlemeden duramıyoruz! Bu yıl Universal Music ile el sıkışan rap sanatçısı, son olarak Kosmos’la “Eskisi Gibi” şarkısını yayınladı. Ama biz birkaç ay önce yayınladığı “Heveslenmem”de takılı kaldık.“Heveslenmem” bugüne kadar hep neşeli yüzünü gösteren sanatçının iç dünyasındaki bambaşka bir rengi yansıtırken, sınırlarının keşfinde onu hiçbir kuvvetin durduramayacağı gerçekliğini, tüm inandırıcılığıyla gözler önüne seren bir şarkı. 

Batu Akdeniz- Eksik 

batu akdeniz 3

Rock ‘n’ roll ruhunun ülkemizdeki en yetenekli neferlerinden biri de Batu Akdeniz. Onu özellikle bu yıl yayınladığı Yarın Yokmuş Gibi EP’siyle çok dinledik. “Vuruldum” ve “Hareket Vakti”nin de delisi olduk ama en çok “Eksik”i sevdik. Nisan ayında da Yarın Yokmuş Gibi’nin akustik versiyonunu yayınlayan Batu Akdeniz, Dergy’e verdiği röportajda, “Rock yapma dirayetinin kaynağı nereden geliyor?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Benim bütün müzikal köklerim İngiliz-Amerikan klasik rock ve pop kültüründen geliyor ama kendimi bir müzik tarzının savaşçısı gibi değil de bir müzik savaşçısı olarak lanse etmek isterim. Dirayetimin kaynağı da iyi müzik yapmak istemekten geliyordur, her müzisyen gibi. Türkçe müzik yapmaya başlayalı bir buçuk sene olacak, daha bir 35 sene boyunca aynı dirayeti gösteririm diye düşünüyorum eğer şanslıysam…” 

BANNER 1 1

Evdeki Saat- Uzunlar

Ekran Resmi 2020 07 17 14.09.58

Bir cuma günü playlist’lerimize yıldırım gibi düşen “Uzunlar”ı dinlediğimizde kulaklarımız bayram etti. Daha önce “Biraz Olsun” ve “Mükemmel” gibi şarkılarından radarımıza takılan Evdeki Saat, “Uzunlar”la tam anlamıyla çıtayı alıp arşa yükseltmişti. Şarkı karantina döneminde de Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan’ın Instagram üzerinden yaptıkları “Mücbir Sebepler” vesilesiyle bir kez daha uçuşa geçti. 

Evdeki Saat projesine bir süredir tek başına devam eden Eren Alıcı’ya, iki versiyon olarak yayınladığı “Uzunlar” vesilesiyle ulaştığımızda, şarkının hikâyesini de öğrendik: 

“‘Uzunlar’ın nakaratını 2018 yılında yazdım. Karadeniz’de başlayıp Tekirdağ’da son bulan bir olay sonucu yazmıştım. Arkadaşlarımla birlikteyken sadece nakaratını söylüyordum iki yıldır haliyle. İki yılın sonunda bir anda diğer sözler dökülüverdi. Çıkış noktası oldukça duygusaldı aslında, sonra bambaşka bir bağlama ulaştı. Şarkıları en iyi haline getirebilmek için uğraşıyorum. Yine evde ‘Uzunlar’la uğraşırken bu şekilde iki versiyon çıkardım ortaya. Sonra etrafımdaki herkes farklı görüş bildirince kararsız kaldım, arkadaşlarıma da danışarak ikisini de yayınlamaya karar verdim.

BANNER 1 2

Gazapizm- Pisliğin Üstüne Basmışlar 

Ekran Resmi 2020 06 25 11.32.39

Son yıllarda Türkçe rap’in altın dönemini yaşadığımız kuşku götürmez bir gerçek. Gazapizm’in “Heyecanı Yok” sonrası yakaladığı büyük başarıyı daha da ileriye götüreceği su götürmezdi. 10 şarkıdan oluşan Hiza yayınladığında çok heyecanlandık. “Sağı Solu Kes”, “Dayan”, “Efkâr”, “Yaşanırsa Diye” gibi birbirinden başarılı şarkılar kaydeden Gazapizm, çıkış şarkısını “Pisliğin Üstüne Basmışlar”la yaptı. Tabii bu şarkıda An Vokal’in de alkışı hak ettiğini söylemeden geçmeyelim. Yeni sound’lar denemekten çekinmeyen ve kuvvetli kalemiyle kulaklarımızı mıknatıs gibi çeken Gazapizm’i tüm yıl boyunca dinlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

BANNER 2 1

Can Kazaz- Sabahlar 

can5

Alternatif sahnenin çok yönlü sanatçılarından biri, Can Kazaz. Yeni albümü Kızılgerdan için geri sayımda olan Kazaz, Yuken projesiyle de rap müzikte de çalışmalarını sürdürüyor. Şarkı sözleri zaman zaman melankoliye daha yakın bir çizgide olan Can Kazaz’ın “Sabahlar”da da benzer bir ruh hali yakaladığını söylemek mümkün. Ama müziğin gittikçe yükselen ve neşelendiren bir enerjiye sahip olması “Sabahlar”ı hepimiz için çok özel bir yere konumlandırdı. 

Can Kazaz, Dergy’e verdiği röportajda “Rock yapmam muhtemelen, arka planımda olmayan bir müzik türü. Sadece esinlenebilirim. Ama rap prodüksiyonu geçmişim var, müzik paylaşmaya böyle başladım ben. Daha çok soul, motown, g-funk ya da p-funk gibi funk türevleri, hiphop yapılarıyla ilişkili müzikleri dinlemeyi ve icra etmeyi seviyorum. Ama hiçbir müziğimi de ‘dur bu da ters köşe olsun’ diye yapmıyorum açıkçası. Tüm samimiyetimle sevdiğim ve heyecan duyduğum müziği yapmaya devam ediyorum” demişti. 

BANNER 19 1

Can Temiz- Hayvan Yaralı 

cantemiz2

Can Temiz, hafızalarımıza ve kalplerimize kazınan şarkı sözleriyle hayatımızdaydı. A Due Carmen döneminden Model’e, oradan Seven Day Sleep’e uzanan müzik yolculuğunda onu adım adım takip ediyorduk. Solo projesinde ne yapacağını merakla bekliyorduk, haliyle. İlk şarkısı “Hayvan Yaralı”nın ardından “Usturam Çelik” ve “Bilemiyorum Altan” adında iki single daha yayınladı. Ama biz “Hayvan Yaralı”ya takılı kaldık. 

Can Temiz, Dergy’e verdiği röportajda “Ben çareyi kafa tutmakta buluyorum. Bu değerlerle yaşamayı reddediyorum. Rakamlara tapınılan bu devrin de sonu gelecek elbet. Mutlu olmak, sevmek sevilmek öğretilmiyor bize. Nasıl diğeriyle rakip olduğumuz, nasıl başkalarını yenmemiz gerektiği öğretiliyor. Benim bi korunma yöntemim varsa o da bu” demişti. 

BANNER 2 1 1

Islandman- Sumeru 

islandmain

Islandman’in ruhlarımızı temizleyen Kaybola albümünü kaç kez döndürdük, hatırlamıyoruz bile. Her şarkısında mistik bir dünyanın kapılarını ardında kadar açan Islandman, bizi dinlendirdi, rahatlattı, kendi ritmimizi bulmamızı sağladı. Tolga Böyük, Erdem Başer ve Eralp Güven’den oluşan Islandman, özellikle karantina döneminde bize çok iyi geldi. 

Islandman, Dergy’e verdiği röportajda daha sakin, içe dönük ve şifa niyetine yeni bir albüm kaydettiklerini müjdelemiş ve “Kaybola” isminin anlamını anlatmıştı: “Albümün üretim sürecinde hem fiziksel hem de duygusal olarak yolculuklara çıktık. Bu yolculuklarda ortak hissiyat, farklı insanlarla tanışma, yeni sesler keşfetme, bir arada ve etkileşime açık olma üzerineydi. Bunu gerçekleştirmek için bedenen ve zihnen kaçışlarımız ve kaybolmalarımız gerekiyordu. Hatta albüm ismi de bunu dönemi tanımladığı için Kaybola oldu. Tüm bu gidiş gelişler pek çok anıyla birlikte yeni şarkıları doğurdu ve sonucunda bir albüm oluştu.”

BANNER 3

Nova Norda- Beteri Yok Uslanmaktan 

novanorda kopyası

“Varım”, “Dinozorlar”, “Beni Biraz” gibi şarkılarıyla tanıştığımız, hem şarkılarına hem de enerjisine hayran olduğumuz Nova Norda bu yılın ilk yarısında yayınladığı “Kim Üzdü Seni” ve “Beteri Yok Uslanmaktan” gibi şarkılarıyla gönlümüzdeki yerini sağlamlaştırdı. Nova Norda’nın belli bir değişim içine girdiğini ve yepyeni ufuklara yelken açtığını hissettiğimiz, “Çıplak” dizisi için bestelediği “Beteri Yok Uslanmaktan” şarkısı da listemizdeki yerini aldı. 

Nova Norda, Dergy’e verdiği röportajda şarkının hikâyesini şöyle anlatmıştı: “Bir dönüşümün başlangıcındaymışım gibi hissediyorum bir süredir. Yeni şarkılar yazarken bu dönüşümümü anlamaya başlıyorum yavaş yavaş. Son zamanlarda yaptığım besteler, öncekiler gibi içsel yolculuklardan ziyade dünyaya yönelttiğim isyanlara benzemeye başladı. Uzun bir süredir gözüme çarpan konular yavaş yavaş vücut buluyor. “Beteri Yok Uslanmaktan” da böyle bir şarkı. Yaşadığımız dünya, dış görünüşe iç dünyamızdan çok daha fazla önem atfetmiş bir dünya. İç dünyamıza göre değil, eylemlerimize göre toplumda yargılanıyoruz. Ahlaklı olup olmadığımıza eylemlerimiz üzerinden karar veriliyor. Bu yüzyıllardır böyle. Peki bunu böyle kabullenmek zorunda mıyız? Toplumda kabul görmek için özgürlüğümüzden, henüz yaşamadığımız onlarca yeni deneyimden vazgeçmek zorunda mıyız?”

BANNER 5 1

Hayko Cepkin- Hayvaaağ1n

Türkçe rock müziğin en köklü isimlerinden Hayko Cepkin, doğum gününde yeni şarkısı “Hayvaaağ1n”ı iki versiyon olarak yayınladı. Bizi de bu haklı isyanın bir parçası yapan Hayko Cepkin, karantina dönemi boyunca da YouTube’da Burak Malkoç’la birlikte klasikleşmiş şarkılarını akustik olarak yorumladı. Karantina Günlüğü dijital platformlarda yayınlandı, ardından da An Epic Symphony konser videosu geldi. Yılın ilk yarısı Cepkin için oldukça dolu geçti, anlayacağınız.

Hayko Cepkin, Dergy’e verdiği röportajda “Hayvaaağ1n”la ilgili şunları söylemişti: “İnsanoğlunun yaşamak istemediklerini yaşadığı bir dönemde ben de duymak istemediklerini söylüyorum. Şarkım tam zamanında saha görevinde. Görevini layiki ile yapmakta. Düşünsene ‘Ne tatlıdır insanoğlu, yaşamak ne basit ve eğlenceli, her şey çikiloppi gibi sanki’ diye söz yazdığın bir parçanın şu an piyasaya çıktığını .) ‘Hayvaaağ1n’ yine biyografik, yine dönemine uygun bir şarkı olarak kült kalacak” demişti.  

HAYKO BANNER kopyası 2

Dolu Kadehi Ters Tut – Kaçar Gider

dolukadehittt

Alternatif sahnenin en üretken isimlerinden Dolu Kadehi Ters Tut için de 2020’nin ilk yarısı oldukça aktif geçti. Grubun şubat ayında, ilk kez lo/fi ve alt pop türünde yayınladığı “Kaçar Gider”, playlist’lerimizin üst sıralarında yer aldı. Tümüyle ev stüdyosunda üretilen ve kaydedilen “Kaçar Gider”in vokalleri Uğurhan Özay’a; prodüksiyon, mix ve mastering’i ise gitarları da çalan Mürsel Oğulcan Ava’ya (Moawk) aitti. 

Dolu Kadehi Ters Tut yine bu yılın ilk yarısında Ezginin Günlüğü’nün 40 Yıllık Şarkılar albümünde “Duvar” cover’ıyla da dikkatimizi çekti. DKTT’den Mürsel Oğuzcan Ava’nın elektronik projesi Moawk’tan yayınladığı “Feels Like” da bu yılın ilk yarısında radarımıza giren şarkılardan oldu.

Dolu Kadehi Ters Tut, Dergy’e verdiği röportajda grubun ismini Lavuks’tan Dolu Kadehi Terst Tut’a çevirme sebeplerini “Ciddiyetsiz biçimde daha ciddi olalım dedik” diyerek açıklamıştı. 

BANNER 2

BU ŞARKILARA DA KAYITSIZ KALAMADIK 

Vio & Ezhel – İz Bırak
Turgut Çıngı- Trenler
Apartmanlar- Son Rüya
Ados, Şanışer, Sokrat ST – Herkes Konuşur
BEGE – Spacejump
Arem Özgüç, Arman Aydın, Buray, Feride Hilal Akın, KÖKSVL – Rampapapam 
Madrigal – Seni Dert Etmeler
Mr.Nothing – Gettin Back
Ekin Beril- Uzayın Dibi