Kim demiş “Kimse rock dinlemiyor artık” diye? Yeni nesil Türk rock grupları çok sağlam geliyor. İşte radarınıza almanız gereken ekipler… 

Türkçe rock müziğin üzerindeki ölü toprağı, son birkaç senedir taze ekiplerin yeniden sahaya inmesiyle silkelendi diyebiliriz. Özlediğimiz o çokseslilik, gümbür gümbür davullar, kulaklara şenlik elektro gitarlar yeni nesil yerli rock gruplarında sıklıkla duyduğumuz dinamikler oldu. Bu müzisyenler köklerini 2000’ler rock dünyasının güçlü sound’larından alıyor almasına ama müziklerinin üstüne mutlaka yeni ve güncel elementleri de eklemeyi ihmal etmiyor. Aralarında çok eskiden kurulmuş, kendini çok özletmiş ve yeniden birleşip yepyeni işler yapanlar da var, sıfır kilometre jaklarını takıp “Biz de varız” diyenler de. İşte 2021’de çok konuşacağımız, şarkılarını mutlaka takip etmeniz gereken Türk rock grupları…

Gri

Vokalde Umut Akın, gitarda Ali Aydın, bas gitarda Cihangir Kurttürk ve davulda Togan Üçok’tan mütevellit bir rock grubu Gri. Temelleri 2011’de atılan Gri 2012 yılında sahne hayatına başladı. Küçük demedi, büyük demedi her sahnede çaldı. Her rock grubunun başına geldiği gibi eleman değişiklikleri yaşadılar. Antalya ve Eskişehir başta olmak üzere pek çok şehirde hayranları olan Gri, “Olmaz”, “Korkak” gibi single’ları ile dikkatleri çekti. 7 şarkıdan oluşan Hikâyeler albümlerini 2019’da yayınladılar. 2021’de de “Yıldız” adında bir single geldi. Grubun bugüne kadarki çalışmalarına bakacak olursak onları 2021 boyunca da dinlemeye devam edeceğiz. 

Mutlaka dinle: Yıldız 

Second 

Türkçe punk rock sahnesinin köklü ekiplerinden biri Second. Bir süre önce eski şarkılarını Spotify’a yükleyerek eski hayranlarının gönlünü aldı, yeni dinleyicileri içinse iyi bir keşif oldu. Kuruluş tarihleri 1999 olarak gözükse de onlar bu durumu “Kimbilir ne zamandı” diyerek tanımlamayı tercih ediyor. Uzun zaman sesleri çıkmadı ve en sonunda 2021’de “Aklımda Bi Kördüğüm” adında yeni bir single’la geri geldiler. Özgüvensizlik, dışlanmışlık ama yine de sonuna kadar direniş temasını işleyen ve İrlanda rüzgarları estiren “Aklımda Bi Kördüğüm” sonrası Second’dan yeni single’lar gelecek. Biz de heyecanla bekliyoruz. 

Mutlaka dinle: Aklımda Bi Kördüğüm 

Sezgin Kırılmaz 

Berlin’de yaşayan müzisyen Sezgin Kırılmaz, indie rock ve shoegaze’in hakkını veren bir müzisyen. Neyse’nin gitaristi olarak da grupla birlikte çalan ve pek çok konserde sahne alan Sezgin Kırılmaz, sözleri ve bestesi kendine ait olan ilk şarkısı “Mucize”yi yine Neyse’den tanıdığımız Deniz Ünlü’yle birlikte kaydetti. “Mucize”nin Ride, Chapterhouse olduğu kadar günümüzün gitar bazlı şarkı yazarları Johnny Marr ve Noel Gallagher’dan ilham aldığını söylüyor, Kırılmaz. Özlenen bir sound bu. Sezgin Kırılmaz solo çalışmalarına 2021 boyunca devam edecek. 

Mutlaka dinle: Mucize 

Rody Dünyada 

Rody Dünyada 2017 yılının Haziran ayında grubun vokal ve ritim gitaristi Ümit Sergin ve elektrik gitaristi Abdülkadir Demirci tarafından kuruldu. Lise yıllarında gitar çalmayı beraber öğrenen ve dostluklarını Bursa sokaklarında müzik yaparak güçlendiren ikilinin yolları üniversite tercihleriyle ayrıldı. Üç yıllık bir aradan sonra ikili İstanbul’da bir araya geldi ve hayat mottoları olan rekabetsizliklerini koruyarak yaptıkları besteleri bağımsız bir biçimde, bağımsız platformlarda müzikseverlerle buluşturdu. Rody Dünyada, rock kulvarının indie-folk bölgesinde konumlanıyor desek daha doğru. Onları dinlerken, sevdiğiniz bir yere doğru arabayla gidiyormuşsunuz gibi huzurlu bir hisse kapılıyorsunuz. 

Mutlaka dinle: Uçar Gider Hepsi 

Turgut Çıngı 

Türkçe rock müzikte aranan taze kan kim olabilir sorusunun verilebilecek en sağlam yanıtlarından biri de Turgut Çıngı. Onu Antalya’daki performanslarından ve O Ses Türkiye’nin 2020 finalistlerinden biri olarak tanıyanlar bugünlerin geleceğini biliyordu. Çıngı, Universal Müzik’le el sıkıştı ve yeni single’ları için çalışmalarını sürdürüyor. Fikri Karayel’in “Trenler”inden sonra “Gidemem” adında bir yeni şarkıyı da 2021’de yayınladı. Uzun aralıklarla ve titizlikle çalışan Turgut Çıngı’nın özellikle vokallerinin çok başarılı olduğunu, pek çok perdede rahatlıkla inip çıktığını ve onu sahnede canlı olarak izlemeyi sabırsızlıkla beklediğimizi de ekleyelim. 

Mutlaka dinle: Trenler 

Mart Gibi 

Ertuğrul Teber ve Gökhan Erdoğmuş tarafından kurulan Mart Gibi, Türkçe rock dünyasında taze bir topluluk. 2018 yılından beri çeşitli single’lar yayınlayan ekipteki son kadro şu şekilde: Vokal ve ritim gitar’da Ertuğrul Teber, bas gitar’da Gökhan Erdoğmuş , eektro gitar’da Rıza Cengiz ve davulda Berkay Kuyucuklu. “Duraklar”, “Ofsayt Bayrağı”, “Kedin”, “Cemal Abi” gibi eserleri var. Hatta Twitter’da “Cemal Abi” şarkısının hikayesini anlattıkları flood da epey konuşulmuştu. 

Mutlaka dinle: Zor Yollar 

Balıklar 

“Akıntıya karşı yüzen bir ekip” diye tanımlıyor kendilerini, Balıklar ekibi. 2020’de ilk EP’leri Tam Ortasına ile Türkçe rock piyasasına hızlı bir giriş yaptılar. Sonra “Ambulans”, “Yüksekten” ve “Uzaktın” gibi single’larıyla da başarı grafiklerini yükselttiler. Ekip, vokalist ve gitarist Suat Uğur Kır ile davulcu Kutay Ergünbay’dan oluşuyor. Balıklar şarkılarında akustik gitar, elektrik gitar, bas gitar, yaylılar ve davul gibi enstrümanlar ve şarkı sözlerinde de post-modernist yaklaşımlarıyla dikkatleri çekiyor. 

Mutlaka dinle: Uzaktın