Tamam, daha yaz bitmemiş olabilir. Ama artık bu yazın bir Z raporunu alma zamanı geldi. İşte 2021 yılının en çok dinlenen 8 yaz şarkısı.

Artık yazın gelişini Serdar Ortaç’ın yeni şarkı yapmasına bağlamıyoruz değil mi? Spotify ve Apple Music listelerinin yanı sıra, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını da dikkate alarak bu yazın hakkında en çok konuşulan, çok paylaşılan, videolara en çok fon müziği yapılan ve nihayetinde en çok dinlenen 8 yaz şarkısını çıkardık. Güneşin sıcağı, denizin kokusu, kırmızı lezzetli karpuzlar ve kulağımızda en çok dinlediğimiz yaz şarkıları… Bu yazın bir özeti gibi adeta! Peki siz en çok hangi şarkıyı dinlediniz? Durun, önce biz adaylarımızı sayalım, sonra birlikte 1 numarayı seçeriz. 

Ezhel- Bul Beni

Spotify’ın Yılın Özeti verilerine göre, Ezhel son üç yıldır Türkiye’de üst üste en çok dinlenen sanatçı ünvanını elinde tutuyor. Her ne kadar ülkesinden, sevgili Angara’sından uzak da olsa, konser için gelemese de Ezhel’in tamamı Türkçe olan şarkıları ayrı bir ilgi görüyor. Bu yazın şarkısı nedir derseniz de, cevap “Bul Beni” oluyor haliyle. Temmuzun başında yayınlanan “Bul Beni” TikTok’ta en çok çalan şarkıların içinde. Dinleyicileri Ezhel’in “İmkansızım”da ve “Felaket”te aradığını bulamayınca artık rüyalarındaki kadına “Bul Beni” diye seslendiğini düşünüyor! 

Edis- Martılar 

Mart sonunda yayınlanır yayınlanmaz dillere dolandı. Yazın sıcağını, plajın kokusunu dinlerken adeta hissedebildiğimiz “Martılar” müthiş bir yaz şarkısı. Yayınlandığı hafta Apple Music Top 100’de ve Spotify Türkiye Top 50 listelerinde 1 numara oldu. “Martılar” ayrıca Spotify’da 2021’nin bir gün içinde en çok dinlenen şarkı oldu. Edis’in “Martılar” dansı da TikTok ve Instagram’ı ele geçirdi. Söz ve müziğinde Emrah Karakuyu imzası olan şarkının düzenlemesi Ozan Çolakoğlu imzalı. “Martılar” kesinlikle 2021 yazının en çok dinlenen şarkılarından biri. 

Ege Balkız feat Burry Soprano – Affet Beni Sevgilim

Burry Soprano ve Ege Balkız’ın 16 Temmuz’da yayınladıkları “Affet Beni Sevgilim” büyük bir çıkış yaptı. Yazın ortasında yayınlandı belki ama kesinlikle bu yazın en çok dinlenen şarkılarından biri oldu, “Affet Beni Sevgilim.” Özellikle de dans etmek için çok uygun olan bir altyapının üstüne bu kadar ağır sözler söyleyince de bir anda yaralı kalplerin sözcüsü oldular: “Üzgünüm sevgilim, mutlu olmanı istedim/ Şimdi yanındakiyle mutluluklar dilerim…” Şarkının söz ve müziğinde dev bir kadro var: Ege Balkız, Albin Hasani, Emrah Türken, İlkay Şencan, Burry Soprano, Barkın Taptık. Mix ve master’da da usta DJ İlkay Şencan’ın yer aldığını belirtelim. 

Sefo- Bilmem Mi

2021’i en verimli geçiren rapçilerden biri kesinlikle Sefo oldu. Sefo Reynmen’le birlikte “Bonita”yı yaptı ve aradan çok da uzun bir zaman geçmeden “Bilmem Mi”yi saldı. TikTok da bu anı bekliyordu! “Zor günlerimde hep yanımda sen vardın” cümlesiyle kimisi sevgilisiyle kimisi arkadaşıyla video çekti TikTokçuların. Tabii herkesin dilinde aynı anda “Bilmem Mi” olunca haliyle bu yazın fon müziği gibi bir şey oldu Sefo’nun şarkısı. Tabii bu şarkıyı sosyal medya fenomeni Ala Tokel’le olan ilişkisi nedeniyle yazdığı da rivayet ediliyor ama oralarını bilemeyiz artık! 

Buray & Arem Özgüç & Arman Aydın – Senin Yüzünden

Bir şarkının yazın çok sevilmesi için illa yaz aylarında mı yayınlanması lazım? Tabii ki hayır! Bunun ispatı da Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın’ın “Senin Yüzünden” şarkısı. Sözleri Buray ve Mertkan Erkan’a, müziği ise Buray, Arem Özgüç ve Arman Aydın’a ait. Klipte de rengarenk boyalar Buray’ın kendi iç dünyasıdaki kaosu ve sıkıntısını temsil ediyor. Fakat o kadar hareketli, o kadar kıpır kıpır bir şarkı ki “Senin Yüzünden”, yaz mevsimine çok yakışıyor. Diyebiliriz ki sokağa çıktığınızda pek çok arabadan Buray nağmeleri yükseliyor. 

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Sen Varsın Diye

Konserleri en çok özlenen ekiplerden biriydi, Yüzyüzeyken Konuşuruz. Haliyle kısıtlamalar sonrası başladıkları konserleri çok eğlenceli geçti. Onlar da sahneleri özlemişlerdi belli ki. Ama dinleyicileri yeni bir şarkıyı daha çok özlemişti! 2 Temmuz’da nihayet YYK bir buçuk yıllık sessizliğin bozdu ve ilk yıllarının sound’una benzeyen “Sen Varsın Diye”yi yayınladı. Bir yandan Akustik Travma’daki elektro ritimleri de yansıtıyordu bu şarkı. “Sen Varsın Diye” şu an TikTok’ta büyük bir ivme yakaladı ve pek çok kişisel mini klibin arkasında çalıyor. Önümüzdeki aylarda bize bu yazı çok hatırlatacağı kesin. 

Hadise- Hay Hay

“Hay Hay klibimizin hikayesi; hayatı savaşmakla, mücadele etmekle geçen tüm kadınların hikayesi… Yorulmadan yürüyen, yere düşse bile kendi gücü ile ayağa kalkan sadece kendine yenilen kadınların hikayesi…” diyordu Hadise, yeni şarkısı “Hay Hay”ı Haziran ayında yayınladığında. Ve şarkının klibinde de “dünyanın en güzel intiharı” olarak bilinen Evelyn Francis Mchale’in intiharına göndermede bulunuyordu. Dillere dolanan bu şarkı da bu yaz en çok dinlediklerimiz arasında yer aldı. 

BONUS 

Dolu Kadehi Ters Tut- Madem 

İki yıl önce yayınlanmış bir şarkı nasıl olur da 2021 yazının şarkısı olur? Şöyle olur: 2020 Tokyo Olimpiyatlarında göğsümüzü kabartan başarılara imza atan Milli Voleybol Takımımızın en sevilen sporcularından Ebrar Karakurt’un “Kıskananlar oldu, üzülenler oldu, delirenler oldu dedim olabilir” yazdığı Instagram fotoğrafı çok konuşulmuştu. Buradaki cümle aslında Dolu Kadehi Ters Tut’un “Madem” şarkısına aitti. Ve haliyle şarkı tekrar gündeme geldi. Şimdi herkes bu sözlerle bir şeyler karalıyor, DKTT dinleyerek yazı kapatıyor. Şarkı grubun Karanlık albümünde bulunuyor.