2021’in ilk yarısını bitirdik, hatta ikinci yarısından bile biraz yedik. Müzik dünyası için zor bir yıl, ama yine de birbirinden başarılı şarkılara tanıklık ettik. Mesela…

Göz açıp kapayıncaya kadar 2021’in ilk yarısını bitirdik bile. Pandeminin ezici ağırlığıyla yine evlere kapandığımız, yazın gelmesiyle de yavaş yavaş normalleşmeye döndüğümüz ama yine de temkinli olduğumuz bir sene geçiriyoruz. Salgın süreciyle birlikte, müzik dünyası adına çok zorlu bir dönem geçirdik. Uzun zaman konsersiz, festivalsiz kaldık. Ama bu dönemde sanatçılar üretmekten hiç vazgeçmedi. Kimisi 2021 ve sonraki yıllara da kalacak özgün albümler yaptı, kimisi de hem sound’unu hem kendisini yenileyerek alkış alan işler yaptı. İşte 2021’in ilk yarısında yayınlanmış single’lar içinden Dergy ekibi olarak seçtiklerimiz…

Ezhel – Sakatat 

Tabii ki listemizi 2021’in de en üretken isimlerinden biriyle açmalıydık, o da Ezhel’den başkası olamazdı. Berlin’e yerleştiğinden beri kariyerine single’larla devam eden Ezhel, bir süre İngilizce- Almanca- Türkçe şarkılar ve düetler yapsa da, tamamı Türkçe olan şarkılarıyla gönlümüzü almayı başardı. “Sakatat” 2 Nisan’da yayınlandı ve Ezhel’in kılıktan kılığa girdiği klibiyle de büyük ses getirdi. Hemen her janrada şarkı söyleyebilen ve rap yapabilen yetenek silsilesi Ezhel’i “Doyarlar kanla, yetmez bir damla, yok etmek şanlı bir eylem dünyada” dediği “Sakatat”, yalnız Ezhel diskografisinin değil, 2021’in de en iyi şarkılarından biri oldu. 

ezhel banner

Burakbey- Pürhayal 

Bayılıyoruz Burakbey’e! Ülkemiz sınırları içinden çıkan en iyi sound’lardan birine ait olan “Pürhayal”in klibi 12 Mart’ta yayınlandı. Söz ve müzik Burakbey’e ait. Geçtiğimiz yıl yayınladığı 90’lar dans müziği esintili “Sarbeni” ve “Uyurgezer” teklilerinin devamı niteliğindeki “Pürhayal” ‘in prodüktör koltuğunda Şener Engin ve Zeynep Oktar oturuyor. Sözleriyle senaryosunu aynı anda yazdığı şarkının Cemre Okyay yönetmenliğindeki sürreal videosunda, bir bedevi ve bir disko divası üzerinden gerçeklik ve düş sorgulanıyor. “Pürhayal” 2021’in en dikkat çekici işlerinden biri. 

BEGE, Emir Taha- B.S.G

Önce hayatımıza yayıncı olarak giren Berkcan Güven’in BEGE mahlasıyla yaptığı müziği nihayet Ocak ayının sonunda yayınladığı Begefendi albümüyle taçlandı. Bege’yi seviyoruz çünkü hem kendisi tam bir yeni nesil müzisyen, hem de müziği için çok çalışıyor. Sadece internet ünlüsü sıfatının arkasına yaslanmıyor. Rap müzik yapmak istiyor ve Begefendi albümüne bakacak olursak, hakkını da veriyor. “Meydey” ve “Nerdeyim Alo” gibi single’ları da kayda değer. BEGE ve Emir Taha’nın Eurovision’a katıldıkları ve Chaby Han’la kavga ettikleri müthiş klibi de 2021’in en iyi işlerinden. 

Melike Şahin- Uykumun Boynunu Bükme 

Şimdiden biliyoruz ki Melike Şahin’in ilk albümü Merhem kesinlikle yıl sonunda 2021’in en iyi albümleri listelerine girecek türden bir eser. Şahin’in albümden yayınladığı ilk single’lardan “Uykumun Boynunu Bükme”si de tam anlamıyla iki uçlu bir şarkı. Sözlerindeki kaybetme korkusu, derin yalnızlıklar, çekilen çileler ve hasret sizi uçurumlara görürürken; bestesindeki retro esintili enerji ve neşe size “Olsun ya, aşk her haliyle güzel değil mi!” dedirtiyor. Çok tatlı, çok naif ve oldukça güçlü bir şarkı. Melike Şahin’in stüdyodaki doğal halleri de eğlendiriyor. Bir ara Can Güngör’ü de görüyoruz klipte, hatta.

Ekin Beril- Körkütük 

Her seferinde çıtayı yükseltiyor ve aklına estiğini yapıyor. Alternatif sahnenin en iyi isimlerinden biri Ekin Beril. Onu YouTube’da coverlar yaptığı, İngiltere’ye gittiği zamanlardan beri takip ediyoruz. Beril ilk albümü Uzayın Dibi’ni geçtiğimiz sene Universal Müzik etiketiyle yayınladı ve fena da tepkiler almadı aslında. Daha çok single yayınlamasını bekliyoruz ama albüm hala taze sayılır, biraz o da haklı. Ekin Beril’in son single’ı 19 Mart’ta yayınladığı “Körkütük”. Yine prodüktör koltuğunda Playjoy oturuyor. Yüzünü büyük ölçüde elektroniğe dönen bu single, Ekin Beril’in yapabileceklerinin sınırı olmadığını gösteriyor bize. Ekin Beril yeni neslin en iyi şarkı yazarlarından biri. “Körkütük” alev almış bir beat’le alıp giden bir aşk şarkısı. Şimdiye kadar 2021’in en iyilerinden. 

EKIN BERIL BANNER

Yok Öyle Kararlı Şeyler- Olasılıklar 

Sevdiğimiz alternatif rock ekiplerinden biri, YÖKŞ. İki üyenin değişimiyle daha farklı bir kadroyla yoluna devam ediyor ekip. Ve Sony Müzik etiketiyle yayınladıkları Olasılıklar EP’sinin bizi çok heyecanlandırdığını söylemeliyiz. EP’nin en dikkat çeken şarkılarından “Kendimden Utanmadan” Ziya Paşa’nın meşhur manzumesinden ilham alarak yazılmış, mesela. Çok sağlam bir sound oturtmuşlar bu defa. Kan değişimi onlara kesinlikle çok iyi gelmiş. Aslında listemize Olasılıklar EP’sindeki dört şarkıyı da almak isterdik ama albüme adını veren şarkıyı seçelim, siz tüm EP’yi bir kez daha dinleyin. 

yoks

Zen-G, Asil (Tahribad-ı İsyan)- Suç İşleri Bakanı 

Tahribat-ı İsyan elemanlarının solo kariyerleri uçtu gidiyor. Zen-G’nin Zengbej albümü de şimdiye kadar 2021’in en iyi albümlerinden biri oldu. Bayhan’la olan düet “İstanbul” çıkış şarkısı oldu ama Zen-G’nin “Mama”, “Delale”, “Tattoo” gibi şarkıları da çok başarılı. Albümün yıldızı nedir derseniz, bizim oyumuz “Suç İşleri Bakanı”na. Asil’in de destek verdiği şarkıda inanılmaz iyi göndermeler var. Sinan Akçıl, Engin Altan Düzaltan, Serdar Ortaç, Nez, Bülent Ersoy derken bombaların ardı arkası kesilmiyor. Çok sert, evet. Ama rap müziğin dolaysız, agresif ve vahşi ruhuna çok uygun. “Suç İşleri Bakanı” bu albümün saklı mücevheri. 

Norm Ender, Faruk Sabancı- Bulamazdım 

14 Mayıs’ta yayınlanan Norm Ender ve Faruk Sabancı işbirliği olan “Bulamazdım” elektronik ve rap müziğin oldukça uyumlu bir karışımı. Norm Ender’in keskin kalemi bu kez bir ayrılık öyküsü anlatıyor. Ve tabii ki her zamanki gibi seçkin bir Türkçe’yle. Şarkı aslında çok sakin ilerlerken, kendi içinde inişli çıkışlı salınımlarla dinleyeni bağımlısı yapıyor. Faruk Sabancı’nın yerinde müdahaleleri de takdire şayan. Norm Ender’de hiç orta bir şey yok, ya çok seviyorsunuz, ya nefret ediyorsunuz. Bu şarkıyı sevmeyen kulaklar muayeneye gitmeli. “Bulamazdım”ı seviyoruz.

NORM ENDER

Khontkar, Bixi Blake- Sis 

“Hayrola gençler, nereye böyle telaşlı?” İşte bu cümlelerle başlayan yeni Khontkar ve Bixi Blake şarkısı “Sis” bu yılın en iyi Türkçe rap örneklerinden biri. 4 Haziran’da yayınlanan şarkının beat ve flow’ları çok ilgi gördü. Şarkının 70’lerden ilham alan klibi de YouTube trendlere girdi. Sözlerinde pandemi döneminden de bahseden ve bakkala bile gidemediğimizi anlatan “Sis”, seveni de sevmeyeni de çok fazla olan Khontkar’ın yerli rap sahnesinin ne kadar önemli bir aktörü olduğunu da gözler önüne seriyor. 2021’in şimdiye kadarki en iyi şarkılarından biri. 

Murda- Kafeste 

Artık Murda konusunda kafalar daha da netlik kazandı. Sözlerinin yarısını anlamasanız bile Murda’nın rap konusundaki dehasını kabul ediyoruz. “Kafeste” de böyle bir şarkı. Bakmayın şarkının adının Türkçe olduğuna. “Kafeste”nin büyük çoğunluğu İngilizce, arada algıladığınız Türkçe sözler de bir yere bağlanmadan uçuyor. Murda’nın olayı bu ama, “aşure gibi” şarkı yapmak ama yaptı mı da uçurmak! 23 Nisan’da yayınlanan “Kafeste” hem Murda diskografisinin hem de 2021’in en iyi rap şarkılarından biri. Stay high! 

murda

Mark Eliyahu, Cem Adrian- Derinlerde 

Bestesi ve prodüktörlüğü Mark Eliyahu’ya ait olan “Derinlerde”nin sözlerinde ve vokallerinde Cem Adrian’ın eşsiz sesini dinliyoruz. 13 Haziran’da yayınlanan şarkı, insanın kanına damarına işleyen bir aşk şarkısı. Yürekleri parçalayan bu çok güçlü şarkı, çıkalı daha çok kısa zaman olmasına rağmen dinleyicilerin 2021 listelerine kesinlikle alacağı bir eser. Bu şarkıyı dinleyip de hatıralara doğru bir yolculuğa çıkmayan var mı? Müziğin dili sahiden de evrensel. 

markeliyahu