Ana SayfaHaberler2022'de müzik ile ilişkimiz nasıldı?

2022’de müzik ile ilişkimiz nasıldı?

Müzik ile kurduğumuz bağ sizce bu yıl nasıldı? IFPI tarafından yapılan araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Gelin birlikte keşfedelim.

Dünya çapında müzik kayıt endüstrisini temsil eden bir kuruluş olan IFPI yani Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu, müzikle 2022 yılında dinleyicilerin nasıl bir ilişki kurduğuna dair “Engaging with Music 2022” başlıklı bir rapor yayınladı.

Bu rapor toplamda 22 ülkeden 44 bin kişinin katılımının sonucunda ortaya çıktı. Bu arada bu rapor müzik üstüne yapılan en kapsamlı çalışma da oldu.

“Engaging with Music 2022” raporundan en dikkat çeken başlıklar

  • Ortalama olarak haftalık müzik dinleme süresi 20,1 saate çıktı. Müzikseverler bugün her zamankinden daha fazla müzik dinliyor. Bu veri 2021’de 18,4 saatti.
  • Müzik dinleyicilerinin %45’inden fazlası ücretli abonelik hizmetlerini tercih ediyor. Araştırmaya katılanların %46’sı, milyonlarca lisanslı parçaya kesintisiz ve isteğe bağlı erişim sunan abonelikli müzik yayını hizmetlerini kullanıyor.
  • Müzik, insanların zihinsel ve fiziksel sağlığının ayrılmaz bir parçası. Müzik, hem zihinsel sağlığı hem de fiziksel aktiviteyi destekleyen hayati bir rol oynamaya devam ediyor. İnsanların %69’u müziğin ruh sağlığı için önemli olduğunu söylerken, %68’i de müziğin egzersiz yaparken önemli olduğunu vurguluyor.
  • Müzik, insanların kısa video uygulamalarıyla etkileşiminin merkezinde yer alıyor. Kullanıcıların %63’ü, kısa video uygulamalarında video izleyerek geçirdikleri sürede müziğin merkezi bir rol oynadığını kabul ediyor.
  • Kişilerin dinlediği müzik türü çeşitlendi. Hip hop, rock ve pop gibi popüler türlerin yanı sıra, en az bir katılımcı tarafından 500’den fazla farklı tür tanımlandı; sertanejo, samba, disco-polo ve dangdut gibi.  
  • Müzik, dinleyicilerin radyo dinlemesinin temel nedeni olmaya devam ediyor. Araştırmaya katılanların %73’ü radyoyu öncelikle müzik için dinlediklerini söyleyerek, radyonun süregelen popülaritesinin devam ettiğini kanıtlamış oldu. 
  • Lisanssız müziğe yetkisiz erişim, müzik ekosistemleri için tehdit olmaya devam ediyor. 2022 yılında neredeyse her üç katılımcıdan biri (%30), müzik dinlemek veya indirmek için yetkisiz veya lisanssız yöntemler kullandı.

Müziğin sesini açıp iyi hissetmenin tam sırası!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR