Ana SayfaMüzik2022’nin en iyileri: Bu yıl en çok onları dinledik

2022’nin en iyileri: Bu yıl en çok onları dinledik

Geldik yılın en heyecanlı zamanlarına… Yeni bir yıla sayılı bir zaman kaldı, o halde 2022’nin en çok dinlenen isimlerini bir gözden geçirelim.

Sebla KOÇAN / [email protected]

En çok dinlediğimiz yerli şarkılar

Nasılsa Spotify Wrapped listelerimiz cebimizde. Haliyle popüler platformun 2022 özetinde yer alan şarkılara da bakmak lazım. Spotify’a göre 2022’de en çok dinlediklerimiz arasında KÖFN ve ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’, UZI’den ‘Arasan Da’, Ezhel’den ‘Nerdesin’, DKTT ve Sedef Sebüktekin’den ‘Gitme’, Zeynep Bastık’tan da ‘Ara’ yer alıyor.

 

Güneş – ‘Suçlarımdan Biri’

“Görünce akar terler avuçlarımdan…”

Bu yılın tartışmasız yükselen ismi Güneş. İki parça halinde yayınladığı “Atlantis” albümüyle 2022’ye gerçek anlamda damga vuran Güneş’in ‘Suçlarımdan Biri’ ve ‘NKBİ’ şarkıları Spotify’ın yıl sonu listelerinde de yer alıyor. Üretken rapçi yılı kapatırken de ‘Gitme Bebé’ adını verdiği yeni bir tekli daha yayınladı. Bu yıl kesinlikle onun yılı!

 

2022’nin saklı mücevherleri: Mabel Matiz, Büyük Ev Ablukada ve… 

Spotify listelerinin haricinde bize göre 2022’nin gözbebekleri arasında sayabileceğimiz başka şarkılar da var.

Mabel Matiz, Mert Demir – ‘Antidepresan’

“Kesmiyo’ ne ilaç ne antidepresan…”

3 Kasım’da yayınlanan ‘Antidepresan’ daha dumanı üzerinde olduğu için 2022 listelerine giremedi ancak şimdiden YouTube’da bu şarkının klipsiz hali bile 20 milyon dinlenmeye ulaştıysa ,dinleyicilerinin bir bildiği var. Bu bir son dakika golü değil de nedir?

 

Büyük Ev Ablukada – ‘Yangın Akvaryum’

“Hatırlamakla unutmamak aynı şey mi?”

Bu yılın sürpriz hamlelerinden biriydi. Özlediğimiz ekip, 3 şarkıyı birleştirmiş gibi duran ‘Yangın Akvaryum’u 9 Temmuz’da yayınladı. 7 dakika uzunluğundaki bu şarkı sayesinde BEA’nın yeni turnesinin isminin “Defansif Dizayn” olduğunu öğrendik. 2023’ten çok umutluyuz!

 

Evdeki Saat – ‘Sustum’

“Koş dedi koş dedi kaçana kadar…”

Geçtiğimiz yılı ‘Uzunlar’la parselleyen Evdeki Saat bu yıl haziran ayında “Huzursuzluğun Meyvesi” adını verdiği bir albüm yayınladı. Listelerde hala ‘Uzunlar’ olsa da, biz ‘Sustum’u bu yılın şarkılarından seçebiliriz. Eren M. Güvercin’in klipteki muhteşem performansını da unutmayalım tabii.

 

En çok dinlediğimiz yabancı şarkılar

Bu yıl dünya listelerinde neler oldu derseniz, şöyle bir düşünelim. Dans pistlerini inletenler mi, içe dönüp duygularını anlatanlar mı, marşlar mı, gizli saklı beat’tler mi derseniz, hepsi diyebiliriz. İşte 2022’nin dünyaca ünlü yıldızları…

Bu yıl onların yılı oldu: Harry Styles, Taylor Swift ve…

Pandemi sonrası üretimde zirvenin yaşandığını söyleyebileceğimiz 2022 yılında İstanbul’da bir kez daha izlediğimiz (ve Beyoğlu’nda bir bakkal tarafından kovulduğu haberlerine şaştığımız) Arctic Monkeys’in “The Car” albümü, yıllar sonra geri dönen Red Hot Chili Peppers’ın “Unlimited Love” albümü, Rammstein’ın “Zeit”, Kendrick Lamar’ın “Mr. Morale & the Big Steppers” albümleri en çok dinlediklerimiz arasındaydı.

Lizzo’nun nisan ayında yayınladığı ‘About Damn Time’ sosyal medyada fırtınalar estirdi. My Chemical Romance’ın 2019’da yeniden birleşmelerinin ardından yayınladıkları ilk tekli ‘The Foundations of Decay’, Gorillaz’ın heyecan verici yeni şarkısı ‘New Gold’ ve Fontaines D.C.’nin İrlanda’ya ithafen yazdığı ‘I Love You’ teklileri bu yılın hit’leri arasına girdi.

Harry Styles – ‘As It Was’

Harry Styles’ın merakla beklenen albümü “Harry’s House” 20 Mayıs’ta yayınlandı ve ‘As It Was’ albümün parlayan yıldızı oldu. 24 saat içinde Spotify’da en çok dinlenen şarkı olmasının yanı sıra Harry Styles bu yıl Coachella’da headliner oldu, Billboard da onu 2022’nin en iyi popstar’ı seçti. Şimdiden bu yılın Grammy’lerinde 6 adaylığı var.

 

Taylor Swift – ‘Anti Hero’

65. Grammy ödülleri için 4 adaylık alan 33 yaşındaki Amerikalı müzisyen Taylor Swift’in “Midnights” albümü de 2022’nin en önemli albümleri arasında. Swift, 21 Ekim’de yayınladığı albümden 10 şarkıyla aynı hafta Billboard Hot 100’e girmeyi başararak bir rekor kırdı. Bu albümden yıldız konumunda çok şarkı var, ‘Anti Hero’yu öne çıkarıyoruz ancak Lana Del Rey düeti ‘Snow on the Beach’i de anmadan geçmeyelim.

 

Beyonce – ‘Break My Soul’

Queen B yapacağını yaptı ve ikonik bir albüm kapağıyla huzurlarımıza çıktı. Ustaca bir prodüksiyon ve dans pistlerine damga vuran şarkılarla “Renaissance” da bu yılın albümlerinden oldu. Big Freedia’nın ‘Explode’ ve Robin S.‘nin 90’lar klasiği ‘Show Me Love’ın birleşiminden ilham alarak yaptığı ‘Break My Soul’u az mı dinledik?

 

Wet Leg – ‘Wet Dream’

Tam 4 adaylıkla Grammy ödüllerinin en umut vadeden ekibi olan Wet Leg henüz üç yıllık mazisi olmasına rağmen 2022’nin en çok dinlenen gruplarından biri oldu. 2021’de yayınladıkları ‘Chaise Long’ sonrasında ilk albümünü yayınlayan İngiliz topluluk, bu albümde yer alan şehvetli şarkıları ‘Wet Dream’i Harry Styles’ın BBC için cover’laması sonrası büyük bir yükselişe geçti. Dinlemek için derin duygular yaşamanıza hiç gerek olmayan, yormayan ve eğlendiren şarkılarla Wet Leg bu yılın nokta atışlarından biri oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR