Ana SayfaMüzik2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yabancı şarkısı

2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yabancı şarkısı

Yarısını da çoktan geçtiğimiz ve son sürat ilerlediğimiz 2022’de yalnızca yerli alternatifler değil, dünyada da şimdiden müzik tarihine damga vuracak kalitede işlere rastladık. Yıllar sonra yeni albümlerini kaydeden eski ekiplerden, tamamen yepyeni bir solukla listeleri deviren topluluklara her geçen gün birbirinden iyi şarkılar çalınıyor kulağımıza. Kimilerine zaten sosyal medyadan epeyce aşinayız, kimisine bir dizide veya bir filmde denk geliyoruz. Bol ve taze mahsüllü bir yılda şimdiye kadar kimleri dinledik, kimleri listemizin baş köşesine aldık, hangi yeni ekipleri işaretledik? Tek tek açıklıyoruz! İşte bize göre 2022 yılında şimdiye kadar yayınlanan en iyi 10 yabancı şarkı. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Lizzo – About Damn Time

Özellikle son 2 yıldır müzik dünyasını etkisi altına almış olan Grammy ödüllü Lizzo’nun yeni albümü “Special”, 15 Temmuz’da yayınlandı. Lizzo, nisan ayında yayınladığı ‘About Damn Time’la özellikle TikTok’ta öyle büyük bir başarı kazandı ki, şarkının “In A Minute…” diye başlayan o meşhur bölümüyle video çekmeyen neredeyse kalmadı. Bugüne kadar özellikle kendini ve bedenini sevmek konusunda alkışı hak eden tavırlarıyla gönüllere giren Lizzo, dinleyicilerine de gönülden bağlı. En son teklisi ‘Grrrls’te de ayrımcılık içerdiği düşünülen sözler nedeniyle şarkısını hayranlarının istediği gibi değiştirmişti hatırlarsanız. Spotify’da tam 250 milyon kez dinlenme elde etmiş olan ‘About Damn Time’la 2022’yi şimdiden yıktı geçti diyebileceğimiz 34 yaşındaki sanatçının hayatı, HBO tarafından çekilecek bir belgeselle de hayranlarına ulaşacak.

 

Wet Leg – Wet Dream

Henüz 3 yıllık bir mazisi olan İngiliz indie rock grubu Wet Leg’in kendinden emin, özgüveni yüksek, çok basit ve kulakları anında yakalayan şarkıları 2022 yılının gündeminden düşmüyor. Kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri “Wet Leg”le eleştirmenlerden oldukça iyi not alan ve Glastonbury’deki performanslarıyla da adından söz ettiren Wet Leg’in zirveyi görmesi, ‘Wet Dream’in Harry Styles tarafından bir BBC live videosunda coverlanmasıyla oldu. Şarkı Harry’e çok yakıştı, Wet Leg şok oldu! Artık herkes ‘Wet Dream’in şu sözlerine son derece aşina: “Islak rüyalarında arabamı sürüyordum/ Sen kendine dokunurken, beni düşünecek kadar iyi olduğuna seni ne inandırdı?” Grubun ‘Ur Mom’, ‘Chaise Long’ gibi şarkıları da epey başarılı. 2022 onların yılı!

 

Beyoncé – Break My Soul

Bu şarkının daha ilk notalarında dans etmeye başlamayan var mı? Yaklaşmakta olan yeni albümü (29 Temmuz’a odaklanıyoruz!) “Renaissance” öncesi ilk teklisi ‘Break My Soul’u yayınlayan Kraliçe, böylece 2022 itibarıyla “Lemonade” albümü sonrası altı yıllık sessizliğini bozmuş oldu. Daha retro funk esintileri taşıyan ‘Break My Soul’da Robin Schulz’un house klasiği ‘Show Me Love’ın synth melodileriyle tekrar düzenlenmiş halini ve Big Freedia‘nın ‘Explode’ şarkısındaki vokallerini de duyuyoruz. Ve tabii ki kendimizi bir sağa bir sola sallanmaktan alamıyoruz. Queen B’nin karşısında bu yıl da saygıyla eğiliyoruz.

 

Pharrell feat. 21 Savage and Tyler, the Creator – Cash In Cash Out

Kariyerinde 30 yılı geride bırakan, dünyanın en önemli prodüktörlerinden ve müzisyenlerinden Pharrell Williams, bu kez imza notalarını 21 Savage ve Tyler, the Creator’la birlikte ‘Cash In Cash Out’ için döktürüyor. ‘Cash In Cash Out’ sakin ve ritmik yapısıyla dikkat çekiyor. Pharrell bu şarkı için “Bu şarkının agresif olduğunu biliyordum ve iki aç kurtu serbest bıraktım” diyor, eşlikçileri 21 Savage ve Tyler, the Creator’ı kastederek. 19’uncu yüzyıldan kalma “zoetrope” tekniğiyle çekilen animasyon video da ayrıca alkışı hak ediyor. Ama artık bize solo bir Pharrell albümü lazım.

 

Harry Styles – As It Was

One Direction günleri onun için çok geride kaldı. Harry Styles artık yeni çağın en büyük “rockstar”larından biri olarak kabul ediliyor. Rock yapmasına gerek yok, Styles her hareketiyle, her kostümüyle zaten bir “star”. Üçüncü solo albümü “Harry’s House”la da olumlu eleştiriler alan 28 yaşındaki İngiliz müzisyen, ‘As It Was’la bu yıla gerçek anlamda damgasını vurdu. ‘As It Was’ çıktığı günden bugüne hem sosyal medyada viral oldu hem de listelerde iyi bir başarı elde etti. “Bu dünyada sadece biz varız/ Eskisi gibi olmadığını biliyorsun” artık bizim mottomuz.

 

Fontaines D.C – I Love You

İrlandalı post-punk grubu Fontaines D.C  bu yılın nisan ayında Grammy adayı olan albümleri “Skinty Fia” ile gerçek anlamda bir popülerlik elde etti. Tekli olarak yayınladıkları ‘I Love You’ psikopat bir aşk şarkısı gibi tınlasa da, aslında bu şarkı grubun ülkeleri İrlanda’ya yazdıkları bir şarkı. İngiltere’de yaşayan ekip, bu topraklarda istenmeyen, dışlanmış gibi hissetmenin acısını şarkılarına aktardıklarını söylüyor. Tanıdık bir his değil mi? ‘I Love You’yu bu yılın şimdiye kadarki en iyi şarkılarından biri yapan şeylerden biri de, şarkının neredeyse iki şarkının birleşimi gibi kurgulanmış olması. Çok vahşi, keskin virajlı, cesur bir şarkı olan ‘I Love You’ her ne kadar vatan millet aşkına yazılmış olsa da, yine de kalbimizin derinlerine istediğimiz her yoldan akıyor. İşte müziğin gücü!

 

Red Hot Chili Peppers – Black Summer

Red Hot Chili Peppers, sanki geçmişteki tüm mutlu zamanlarımızı aldı ve paketleyerek yeniden önümüze serdi. Eski bir arkadaşımız bizi ziyaret etmiş gibi hissettiğimiz yeni albüm “Unlimited Love” ve çıkış şarkısı ‘Black Summer’ bu yılın takdiri en çok hak eden şarkılarından biri. Bu şarkı hem karantina döneminde yaşadığımız depresyonu hem de solist Kiedis’in kaybettiği babası aktör Blackie Dammett’ı anıyor: “Yeni bir arkadaş edinmeyeli uzun zaman oldu / Başka bir kara yazın bitmesini bekliyorum / Uzun zaman oldu ve ne zaman biteceğini asla bilemezsin / Başka bir kara yazın bitmesini bekliyorum.” Zaten ‘Black Summer’ın ismi de babasının ismine benzer bir gönderme diyebiliriz. Her anlamda lanetli bir yazı devirdiğini anlatan RHCP’yi başımızın üstüne koyuyoruz. (Ve tabii iyi ki geri geldin John Frusciante diyoruz.)

 

Editors – Heart Attack

Rock sularında neler oldu derseniz, 2022 her anlamda çok bereketli bir yıl diyebiliriz. İngiliz rock grubu Editors, 3 yıllık sessizliğini ‘Heart Attack’la bozarak ruhumuzu doyurdu. Grubun solisti Tom Smith’in obsesyonlu, takıntılı bir aşkı anlattığı ‘Heart Attack’ tam bizim ağdalı ve ağlak şarkı sözlerimize benzer şekilde aşkını ilan ediyor: “Kimse seni benim sevdiğim gibi sevemez/ Sana bunun sözünü veriyorum/ Ve eğer kalbindeki aşk seni içerden yok ederse/ Bu tıpkı bir kalp krizine benzer.” Saplantılı bu serzenişin sonu “Ya benimsin ya toprağın”a kadar gidiyor sanki! Tüm dünyada olduğu gibi Editors da gitar ağırlıklı bir sound’dan biraz daha 80’ler synth’lerine dönen bir sound ile kulaklarımızı şenlendiriyor.

 

Rammstein – Angst

Bu yıl bereketli dedik ve yeni Rammstein albümü “Zeit”ı da kucakladık. Albümün kuşkusuz en öne çıkan şarkılarından biri “Kara Adam” anlamına gelen ‘Angst’. Bu şarkı 18. yy’da Almanya’da çok yaygın olan bir çocuk oyununu refere ediyor. Aynı zamanda da ölümü simgeliyor. Medyanın şiddeti yaygınlaştırmaya elverişli olduğunu söyledikleri kliplerinin yönetmeni Robert Gwisdek. Tabii klipte yine Berlin duvarının yıkıldığına ilişkin detaylar da mevcut. Korkunun kaçınılmaz olarak şiddeti getirdiğini anlatan ‘Angst’, Rammstein’ın doğasına uygun ölçeklerde sert ve yırtıcı bir şarkı. Ana riff ve altyapı açısından da Rammstein’ın bugüne kadarki en iyi şarkılarından biri diyebiliriz.

 

Arcade Fire – The Lightning II

Bu kez alt-rock ve bilimkurgu disko pop gibi ilginç bir açılımla karşımıza çıkan Grammy ödüllü Arcade Fire yeni albümleri “WE”yi mayıs ayında yayınlamıştı. Albümde ‘Age of Anxiety’, ‘The Lightning’ gibi birbirinden güzel şarkılar bir hikâye örgüsüyle birbirine bağlanıyor. Yer yer sosyal medyanın yalnızlaştırdığı insanlara, yer yer pandemi döneminin getirdiği izolasyon duygusuna değinen Arcade Fire, “WE”yi yazar Zamyatin’in aynı addaki ünlü romanı “We”den esinlenerek kaydetmiş. Genel anafikirde de yalnızlığa, depresyona, karanlığa rağmen hep bir çıkış noktası olduğunu ve asıl meselenin yolculuğun kendisinde bittiğini anlatıyorlar.

 

Bonus:

Calvin Harris – Stay With Me ft. Halsey, Justin Timberlake, Pharrell Williams

Hep beraber elele veriyor ve 2002’ye doğru ışınlanıyoruz! Şaka bir yana, Calvin Harris’in devler ligiyle işbirliği yaptığı yeni şarkısı ‘Stay’ henüz 15 Temmuz’da yayınlandı ama şimdiden “Ben size bu yazı söke söke hatırlatırım.” diyerek listelerimizdeki yerini aldı. Milli yengemiz, kırmızı çizgimiz Halsey; 2000’ler prensi Justin Timberlake ve tabii ki koca yürekli dahi Pharrell nasıl bir birleşim sahiden? Biraz Justin’i yeniden müzik dünyasına kazandırmayı amaçlıyor hissini verse de bu şarkının son anda listemize dahil oluşunu açıklayalım. Şarkının çıkış bölümü! Klasik bir pop şarkısı gibi süregiden şarkı, outro’yla öyle bir rota çiziyor ki, ana yoldan çıkıyor, yan yoldan kıvrılıyor ve neredeyse destinasyonu bile baştan yazıyor.

 

 

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR