Ana SayfaMüzik2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yerli şarkısı

2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yerli şarkısı

Geldi geliyor derken 2022 yılının ilk yarısını törenlerle devirdik. Müzik dünyası için şahane bir seneye girmişiz meğer, bunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Pandemi yorgunluğunu üzerimizden attık, artık yeni şarkıları sahnelerde dinleyebiliyoruz. Kapanma dönemlerinde kaydedilen yeni şarkıları dinlerken kulağımız bayram ediyor. Önümüze tekliler değil boy boy albümler düşüyor. Ne büyük mutluluk! Seneler sonra yeni şarkılar yapanlar, dağılmalarına rağmen dayanamayıp birleşenler derken yılın ilk yarısında neler dinledik, en çok kimlerden etkilendik diye düşündük. 10 şarkıya indirmek çok zor olsa da, kendimize bir “2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yerli şarkısı” listesi yapmayı başardık. Okurken bir yandan da dinlemeyi ihmal etmeyin…

Sebla KOÇAN / [email protected]

Güneş – ‘Suçlarımdan Biri’

“Yapmak istiyorum seni bu gece, suçlarımdan biri…”

2022’nin şimdiye kadar yayınlanan albümleri içinde şüphesiz ilk akla gelen isimlerden biri Güneş’in “Atlantis” albümü. İki parça halinde yayınlanan albüm birbirinden iyi şarkılara ev sahipliği yapıyor. MOB Entertainment etiketiyle yayınlanan “Atlantis”in ilk bölümünde yayınlanan ‘Suçlarımdan Biri’ ve ikinci bölümünde yer alan ‘NKBİ’ en dikkat çeken şarkılar. Özellikle ‘Suçlarımdan Biri’, Güneş’in vokal tekniği düşünülünce kesinlikle alkışı hak ediyor. İnişleri, çıkışları, autotune’ları alıp götürüyor. Gönül rahatlığıyla bu şarkı için şimdiden 2022’nin en iyilerinden diyebiliriz.

 

Mode XL – ‘Kennedy Yokuşu’

“Siz bizi iki kişi sanmayın şimdi!”

VEyasin ve Evren Besta’dan oluşan Ankaralı köklü rap grubu Mode XL, yedi yıl sonra 2022’de yeniden birleşti. Grup en son 2015’te “Mevzu Makamı” albümünü yayınlamış ve ayrılık haberleriyle dinleyicilerini üzmüştü. Mode XL’ın dönüşü beklenildiği gibi muhteşem oldu ve ilk tekli ‘Kennedy Yokuşu’ geldi. Enerjik altyapısı ve eğlenceli sözleriyle dikkat çeken ‘Kennedy Yokuşu’nun ardından ‘Kapıları Zorlama’ yayınlandı. Şu hayatta iyi şeyler de oluyor! 2022’de daha çok Mode XL dinleyeceğiz gibi.

 

Sagopa Kajmer & Dr. Fuchs – ‘Halen’

“Sen bakma ben unuttum derim ama her şey aklımda halen…”

Türkçe rap’in usta isimlerinden Sagopa Kajmer’in merakla beklediğimiz yeni albümü “Kağıt Kesikleri” bu yılın en heyecan verici biri oldu. Sago albümün ilk klibini Şehinşah’la birlikte ‘Bla Bla Bla’ için çekti. İkinci klip ise 24 yıllık arkadaşı Dr. Fuchs’la birlikte yaptıkları ‘Halen’ oldu. ‘Halen’ özellikle eski Sago tarzını hatırlattığı için dinleyiciler tarafından hemen benimsendi. Türkiye’nin tüm illerinde konser vermiş olan Sago’nun gönlümüzdeki yeri bir başka. ‘Halen’ de bize göre bu yılın şimdiye kadar yayınlanmış en iyi şarkıları içinde.

 

Gazapizm – ‘Dünya Bu’

“Bir ayağın çukurda carpe diem ne?!”

Gazap’ın 2022 bombası niteliğindeki ‘Dünya Bu’ mayıs ayında yayınlandığında konuşacak iki başlığımız oldu: Bir: Bu nasıl şarkı! İki: Bu nasıl klip! Onur Ünlü yönetmenliğindeki klipte kâh otopark görevlisi kâh garson olarak gördüğümüz Gazap’a Köksal Engür, Settar Tanrıöğen, Müfit Kayacan, Şenay Gürler gibi ünlü isimler eşlik etti. Birkaç gün içinde 1 milyon izlenmeyi gören ‘Dünya Bu’ zamanın nasıl hızla akıp gittiğinden, fani dünyadan, son durağın toprak olduğundan bahseden gerçekçi bir şarkı. Gazap’ın maharetli kalemiyle kulaklarımıza nakış gibi işleyen ‘Dünya Bu’ bize göre şimdiye kadar 2022’nin en iyi şarkılarından biri. Bu arada Gazap yakın zamanda Senfoni İstanbul eşliğinde 6 Ağustos’ta Uniq Açıkhava’da vereceği konsere hazırlanırken, ‘İzaf’ adındaki yeni şarkısını da temmuz ortasında yayınlayacağını duyurdu.

 

UZI – ‘Arasan da’

“Hayatımız dizi madem bu kaçıncı bölüm?”

Eğlenceli ritimler, bıçkın sözler ve dillere dolanan bir UZI şarkısı daha. Nereden bakarsanız bakın UZI Türkçe rap dünyasında özellikle son birkaç senedir ağırlığını hissettiren bir rapçi. Kendi üslubunu yakaladı ve bu üslup dinleyiciler tarafından da benimsendi. Mart ayında dinleyiciyle buluşan ‘Arasan da’ tıpkı UZI’nin diğer işleri gibi ilk dinlemede sarıyor, serserilik damarlarımızda akıyor. İster sevgilinize, ister arkadaşınıza, ister ailenize söyleyin, ‘Arasan da’ karnımızdaki ağrıları anlatıyor, bizi rahatlatıyor.

 

Evdeki Saat – ‘Sustum’

“Uyanıyoruz çık artık şu kafanın içinden…”

Alternatif sahnenin üretken isimlerinden Eren Alıcı’nın projesi Evdeki Saat nihayet 2022’de ilk albümü “Huzursuzluğun Meyvesi”ni yayınladı. Daha önce tekli olarak yayınladığı ‘Sarmaşık’ ve ‘Rüyadasın’ın da yer aldığı albümün açılış şarkısı ‘Sustum’ sürükleyici altyapısı ve sade sözleriyle bizi çarpan şarkı oldu. Şarkının klibinde de oyuncu Eren M. Güvercin’in olağanüstü performansından bahsetmemek olmaz. Oyuncuyu dünyaca ünlü Norveç gençlik dizisi “Skam”in Almanya edisyonu “Druck”ta İsmail rolüyle de izlemiştik.

 

mor ve ötesi – ‘Dünyaya Bedel’

“Dünyaya bedel eşsiz ruhum dünyayı bilmek istemiyor.”

Türkçe rock dünyasının sağlam ekibi mor ve ötesi, 10 sene sonra yayınladığı “Sirenler” albümüyle 2022’yi açmış ve bize de rahat bir nefes aldırmıştı. Klipleri, İnönü Stadı’ndaki müthiş konseri derken, yılın yarısında da hala mvö konuşuyor olmak mutluluk verici. Albümdeki şarkılar arasından aslında bir seçim yapmak zor. Ama illa ki bir şarkı seçeceksek oyumuz ‘Dünyaya Bedel’e gidiyor. Dinlerken özlediğimiz yaşlarımız, yıllarımız, özgürlüğümüz, eski Beyoğlu, konserler gözümüzün önüne geliyor. Tıpkı 2000’lerdeki gibi…

 

Palmiyeler – ‘Yollar’

“Bir kere düştün dünyaya, artık hiç kaçış yok…”

Yazın gelişi eskiden Serdar Ortaç şarkılarıyla belli olurdu ya hani… İşte bu çoktan değişti! Artık yazın gelişini Palmiyeler’le kutluyoruz. Neşeli gitarlarları, yaz meltemlerini içimizde estiren sakin şarkı sözleriyle Palmiyeler yine huzur veriyor, yine indie surf rock’ın dibine vuruyor. Grup haziran ayında “İkimiz” adında yeni bir albüm yayınladı. Çok favorimiz var ama bu albümden biz ‘Yollar’ı “2022’nin şimdiye kadarki en iyi 10 yerli şarkısı” listemize seçtik.

 

KÖFN – ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’

“Ama seni bilmek, seni bilmek, seni bilmek beynimde bir kurşun…”

Başkası yorumlasa bir 90’lar pop şarkısı sanabilirdik ama bu şarkı KÖFN’ün maharetli ellerinden çıkınca işler değişti. Grubun elektronik alt yapılı diğer şarkılarını bilenler ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’a şaşırmamıştır herhalde. Söz ve müziği Salman Tin imzası taşıyan ve renkli klibiyle de daha şimdiden hafızalara kazınan ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’ bu yılın en güçlü şarkılarından biri. Arka vokallerde Zeynep Bastık’ı duyduğumuz ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’ sosyal medyanın da çok sahiplendiği şarkılardan. Bu kadar iyi bir şarkı söz konusu olunca nasıl olmasın ki zaten?

 

Sena Şener – ‘Porselen Kalbim’

“Sen hatırlamazsın ben unutmam…”

Son dönemin en iyi seslerinden biri Sena Şener. Sadece sesiyle değil, şarkı sözleri, müzikal altyapısıyla da büyük bir yetenek. Mart ayında yayınlanan ‘Porselen Kalbim’, duygusal sözleriyle dinleyeni esir eden şarkılardan biri. Bu şarkı da sosyal medyanın en sevdiği şarkılardan biri oldu. Belki biraz 2000’lerdeki Şebnem Ferah şarkıları tınısı yakaladığımızdan olabilir ama bu Sena Şener’in kendine has stilini göz ardı ediyoruz anlamına gelmesin. Biz o yıllarda da kalbimize dokunan şarkıları diğerlerinden ayrı tutuyorduk. ‘Porselen Kalbim’ de sadece 2022’de değil, muhtemelen önümüzdeki yıllar boyunca da Şener diskografisinde ayrı tutacağımız şarkılardan biri olacak.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR