Ana SayfaHaberler2023’te dinlemeyi sabırsızlıkla beklediğimiz albümler

2023’te dinlemeyi sabırsızlıkla beklediğimiz albümler

Yeni yıl beraberinde birçok beklenti getiriyor ve 2023’ün de bu beklentilerden birini zengin bir müzik yılı sunarak şimdiden karşıladığını söylemek mümkün. Gorillaz’dan Depeche Mode’a, Smashing Pumpkins’ten The Cure’a birçok efsane sanatçı yeni müzikleriyle sahnelere dönecek bu yıl. Henüz yılın başındayken önümüzdeki 12 ay boyunca tüm müzikseverleri heyecanlandıracak ve çalma listelerimizi dolduracak o albümlerden bir kısmına göz atalım.

“Every Loser” – Iggy Pop (6 Ocak 2023)

Biraz hızlı başlayarak yılın en merak uyandıran yeni albümlerinden birinin hemen yarın yayınlanacağını söyleyelim. Punk kültürünün yaşayan efsanesi Iggy Pop dört yıl önceki stüdyo albümü “Free”nin ardından hayranlarının karşısına yeni müzikle dönüyor. “Every Loser”da Iggy’ye eşlik eden isimler arasındaysa geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins başta olmak üzere Travis Barker, Chad Smith, Duff McKagan, Dave Navarro ve Josh Klinghoffer gibi dev bir kadro yer alıyor.

Iggy Pop Every Loser Art 1672760929 scaled 1

“12” – Ryuichi Sakamoto (17 Ocak 2023)

Altı yıl aradan sonra soundtrack olmayan ilk solo albümü “12” ile sevenleriyle buluşmaya hazırlanan Ryuichi Sakamoto albümün yayınlanacağı tarihi 71. doğum gününe işaretlemiş. On yıl önce yakalandığı kanser hastalığının nüksetmesi üzerine son iki yıldır tedavi gören usta besteci, albümün adının tedavi dönüşünde evinde bestelerini yaptığı gün sayısını temsil ettiğini söylüyor. Albümdeki 12 parçanın isimleri de bestelendikleri tarihlerden geliyor.

“Rush!” – Måneskin (20 Ocak 2023)

2021’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda elde ettikleri galibiyetten bu yana sahnelerden inmeyen İtalyan rock grubu Måneskin yeni bir albümle hayranlarını sevindirecek. Grubun üçüncü stüdyo albümü “Rush!”, halihazırda yayınlanmış üç teklilerine ek olarak çoğunluğu İngilizce dilinde şarkılardan oluşacak. Albümün hazırlık aşamasında fazlaca Radiohead dinlediklerini belirten grup üyeleri, önceki işlerine kıyasla daha deneysel ve farklı tonları yakalamayı amaçladıklarını söylüyor.

“Atum: A Rock Opera in Three Acts” – The Smashing Pumpkins (27 Ocak – 21 Nisan 2023)

Geçtiğimiz kasım ayında ilk perdesini yayınladıkları büyük konsept albümleri “Atum: A Rock Opera in Three Acts”ile müzikseverlere yeni 33 şarkının müjdesini veren The Smashing Pumpkins, bu görkemli operayı 2023 yılı içerisinde tamamlayacak. İkinci perdesi bu ay, üçüncü ve son perdesiyle 21 Nisan’da yayınlanarak tamamlanacak olan “Atum”dan ilk tekli ‘Beguiled’a için bir video bile yayınlandı.

“Book 1” – Grimes (Ocak 2023)

Kanadalı müzisyen Grimes her ne kadar son iki yıldır yeni bir albüm yayınlamasa da çıkardığı ‘Shinigami Eyes’ ve ‘Player of Games’ teklileriyle müzik listelerinden ve gündemden düşmemeyi başardı. Bu iki hit teklinin de içinde yer alacağı ve uzun bir süredir beklenen yeni albümü “Book 1” sanatçının beyanına göre ufak yasal süreçler sebebiyle ertelenmeye devam ediyor. Ancak resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla hayranlarının merakını dindiren Grimes, albümün bu ay içinde çıkabileceğine dair yeşil ışık yaktı.

“This Is Why” – Paramore (10 Şubat 2023)

2000’li yılların efsane pop-punk gruplarından Paramore son albümlerinden bu yana geçen 6 yılın ardından güçlü bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. Grubun altıncı stüdyo albümü “This Is Why” ayrıca kurucu üyelerden Zac Farro’nun davul taburesine dönmesiyle de ayrı bir öneme sahip. Albümle aynı adı taşıyan ilk tekli geçtiğimiz eylül ayında yayınlanmış ve 2022’nin yıl sonu listelerinin zirvesinde yer almıştı.

“Cracker Island” – Gorillaz (24 Şubat 2023)

Çalma listelerimizin vazgeçilmez çizgi kahramanları Gorillaz da bu yıl sekizinci stüdyo albümleriyle dönüyor. Damon Albarn ve Jamie Hewlett’in yeni albüm “Cracker Island”da da yine hem müzikal açıdan hem de grubun hikaye akışı açısından büyük sürprizleri var. Prodüksiyon aşaması tamamlanalı neredeyse bir yıl olduğunu bildiğimiz yeni albüm 24 Şubat’ta yayınlanacak. “Cracker Island”da gruba Stevie Nicks, Beck ve Tame Impala gibi dev isimler eşlik edecek.

gorillaz 2000x1270 1

“Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd” – Lana Del Rey (10 Mart 2023)

Hayranlarını bekletmeyi pek sevmeyen sanatçılardan Lana Del Rey üretmeye devam ediyor. Müzisyenin 13 yıllık kariyeri içindeki dokuzuncu stüdyo albümü olacak “Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”da, Del Rey’in kendisiyle özdeşleşmiş tarzını sürdürdüğünü görüyoruz. Geçtiğimiz ay yayınlanan ve albümle aynı adı taşıyan ilk tekli yine akılda kalıcı title melodisine sahip melankolik bir ballad.

“Memento Mori” – Depeche Mode (Mart 2023)

Bir önceki dekadı iki albümle kapatan efsane grup Depeche Mode geçtiğimiz sene grubun kurucu üyelerinden Andy Fletcher’ın hayatını kaybetmesiyle stüdyoya döndü. Martin Gore ve Dave Gahan’ın ilk adımları pandemi döneminde atılmış besteler üzerine çalışmaya karar vermesiyle tamamlanan “Memento Mori” bu yıl içinde yayınlanmaya hazır. Henüz içeriğine dair herhangi bir detay yayınlanmayan albümün mart ayında çıkacağı biliniyor.

Dave Gahan.jpg

“Council Skies” – Noel Gallagher’s High Flying Birds (Mayıs 2023)

En son 2017’de müzikseverlere bir albüm sunan High Flying Birds yeni kayıtlarını bu sene sevenleriyle buluşturacak. Oasis’in büyük yarısı Noel Gallagher yeni albüm “Council Skies”ın mayıs ayı civarında yayınlanabileceğini ve aynı sıralarda taraftarı olduğu Manchester City’nin İstanbul’da gerçekleşecek Şampiyonlar Ligi finalinde görmek istediğini belirtti. Albümün kulüp ve şehrin kültürüyle doğrudan bağı olduğu şimdiden söylentiler arasında.

Ve 2023’te beklenen diğer albümler…

Tüm bu albümlerin yanı sıra henüz yayınlanacağı tarih ya da isimleri belli olmayan ama 2023 yılı içerisinde ulaşabilmemizin kuvvetle muhtemel olduğu birkaç önemli albümü de anmadan kapatmayalım yazıyı. 15 yıldır yeni bir kayıt yayınlamayan efsanevi İngiliz grup The Cure’un 2022 turneleri boyunca sahnede yeni şarkılarını çaldıklarını biliyoruz. Muhtemelen “Songs of A Lost World” adını taşıyacak olan albümün prodüksiyon aşamasının bittiğine dair duyumlar ışığında 2023 yılı içerisinde çıkacağını bekliyoruz. Bir önceki albümüne adını verdiği Astroworld Festivali’nde gerçekleşen trajik kaza sonrası sessizliğe gömülen Travis Scott’ın da bu yıl yeni albümüyle dönmesi bekleniyor. “Utopia” adını taşıyacak yeni albümle birlikte sanatçının pandemi sebebiyle iptal olan Coachella 2020’deki headline koltuğunu geri alacağı da konuşuluyor. Yine birçok ertelemeye maruz kalmış ve henüz bir yayın tarihi ya da albüm adı paylaşmamış olmalarına rağmen muhtemelen bu yıl içerisinde yeni kayıtlarıyla dinleyebileceğimiz diğer iki popüler isimse Frank Ocean ve Dua Lipa. İki sanatçının da 2023 bitmeden yeni albümlerini yayınlayacaklarına dair kuvvetli söylentiler dolanıyor. Son olaraksa gerçek bir geri dönüşten bahsedelim. Queen of the Stone Age’in 2023 için büyük bir sürpriz hazırlığında olduğu sızdı. 2017’den beri yeni bir stüdyo albüm yayınlamayan grup her ne kadar gizli tutmak istese de yakın çevrelerinden gelen bilgilere göre grubun stüdyoda olduğunu ve hatta Dave Grohl’ün de davula geri döndüğünü öğrenmiş olduk bile. Neresinden bakılsa şimdiden heyecan veren bir müzik yılı bizleri bekliyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR