Ana SayfaHaberler27. Türkiye Almanya Film Festivali’nin kazananları belli oldu

27. Türkiye Almanya Film Festivali’nin kazananları belli oldu

Bu sene 27. kez Nürnberg’de düzenlenen Türkiye Almanya Film Festivali sona erdi. Festivale Türkiye’den katılan “Çilingir Sofrası” ve “Karanlık Gece” filmleri ödüllerle döndü.

Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen 27. Türkiye Almanya Film Festivali iki ülkeden 60’ın üzerinde sanatçıyı ağırladı. İki ülke arasında bir çeşit kültür-sanat köprüsü kuran organizasyon, film gösterimlerinin yanı sıra birçok etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Açılış töreninde usta yönetmenler Şerif Gören ve Michael Verhoeven’ın onur ödülü aldığı festival yarışma filmlerinin gösterimlerinin ardından sonra erdi.

Festivalde uzun metraj ana yarışmasının kazananı Almanya yapımı “The Ordinaries” olurken büyük jüri ödülünü Türkiye’den Ali Kemal Güven’in yönettiği “Çilingir Sofrası” oy birliğiyle kazandı. Festivale katılan bir diğer Türkiye yapımı film olan Özcan Alper imzalı “Karanlık Gece” ise festivalin en çok seyirci toplayan filmi olarak Seyirci Ödülü’nün sahibi oldu.

“Karanlık Gece”nin başrol oyuncusu Berkay Ateş ise filmdeki performansıyla festivalden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Seyircinin yoğun ilgi gösterdiği festivalde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibiyse “Der Verlorene Zug” filminde sergilediği performansla Hanna van Vliet oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR