Ana SayfaMüzik40 yılı aşkın süredir beraber turnede olan rock grupları

40 yılı aşkın süredir beraber turnede olan rock grupları

Birçoğumuz adına “portakalda vitaminken” diyebileceğimiz ve hatta belki vitamin bile olmadığımız dönemlerden beridir bir arada yola devam eden, zaman zaman yolda değişime uğrasalar da hayatımızın her zaman bir parçası olan rock gruplarına gelin hep beraber bir göz atalım. Şaka maka hepsi 40 yılı aşkın süredir beraber ve hala turnedeler! 

İpek ATCAN / [email protected] 

The Cure

1978 yılında kurulan 44 yıllık grup The Cure ile başlıyoruz. Yıllar içinde Robert Smith haricinde grubun bütün elemanları değişti. Şu an The Cure‘un kuruluşundan arda kalan sadece Robert Smith var ki zaten bütün olay da kendisi. Çok şanslıyım ki hem 2005’te Rock’n Coke’ta hem de 2016’da New York Madison Square Garden’da izledim The Cure‘u. İstanbul’daki konsere ufak bir değinmek isterim zira 3 saat 15 dakikalık performansları ve 3 adet bis’leri ile bir ara konserin hiç bitmeyeceğini sanmamıza sebebiyet vermişlerdi. Sanki Türkiye’ye uğramadıkları yılların acısını çıkarır nitelikte bir konserdi. Grup her ne kadar en son 2008’de “4:13 Dream” albümünü çıkarmış olsa da hala turnelere devam ediyor. Dile kolay son albümün üzerinden 14 yıl geçmiş, sanki artık yeni bir albüm zamanı gelmiş di mi? 14 yıl önce sosyal medya böyle bir noktada değildi ama yine birkaç mecra etrafında dönüyordu bütün olay. Onlardan bir tanesi de MySpace‘di. Ve The Cure da albüm haberini MySpace üzerinden vermişti. Çağı yakalamak böyle bir şey olsa gerek. Bu arada bu yıl için de bir Avrupa turnesi açıkladılar. Belki bir yerlerde yakalarsınız.

Aerosmith

1964’ten 1970’e, yani grubun kuruluşuna kadar farklı gruplarda çalan ekip bir şekilde Boston’da bir araya geliyor. O dönem Steven Tyler başka bir grup kurmuş ve New York’taymış ama ne iyi etmiş de dönmüş di mi? Tam tamına 52 senedir beraberler. Üstelik bunca yıldır gruba gelip giden elemanlar olsa da ana ekip hala birlikte. 1973’te Kendi isimlerini verdikleri İlk albümleri “Aerosmith”i yayınlıyorlar. Geçenlerde o albümden yer alan ‘Dream On’u dinliyordum da gözlerime inanamadım, 590 milyon kez dinlenmiş Spotify’da. Gerçi diyeceksiniz ki Billie Eilish‘in şarkıları 1.7 milyar dinleniyor.” Ama tabii Spotify 2006’da kuruldu. ‘Dream On’ Spotify’dan 33 yaş büyük, Billie ise Spotify’a doğdu 🙂 Biraz da magazine girelim, 1979 yılına döndüğümüzde Joe Perry gruptan ayrılıyor. Sebebi ise Perry’nin eşi Elissa’nın, Tom Hamilton’ın eşi Terry’e bir bardak süt (evet, süt!) fırlatması. Bu konuda ikili tartışıyor ve Perry gruba veda ediyor. Ama yıllar sonra Steven Tyler biyografisinde, aslında Perry’i kendisinin kovduğunu söylüyor. Her grupta olduğu gibi yine bir takım entrikalar… Benim şahsen favori albümüm her zaman 1992 yılında çıkardıkları “Get A Grip” olmuştur. Alicia Silverstone’lu ‘Crying’, Liv Tyler’lı ‘Crazy’ muhteşem şarkılar ve videolardır. “Armageddon” filminin soundtrack’indeki ‘Don’t Wanna Miss A Thing’ mihenk taşıdır. Özetle 52 yıl ve 15 albümlük bir efsanedir Aerosmith. Türkiye konserleri Soma faciasından dolayı tutulan yas sebebiyle çok talihsiz bir şekilde iptal olmuştu. Yoksa 14 Mayıs 2014’te Küçükçiftlik Park’ta konser vermek üzere ülkemize gelmişlerdi. Hatta tam da o zaman açılan Hardrock Cafe İstanbul’un da açılışına katılmışlardı. O dönem röportaj dahi yapmıştık ama hala canlı izleme şansım olmadı. Umalım ki tekrar gelsinler.

The Rolling Stones

1962 yılında kurulan 60 yıllık İngiliz grupla devam, The Rolling Stones. Bugüne kadar muhteşem bir biçimde dağılmadan, bölünmeden gelen rock gruplarından. Fakat geçtiğimiz sene grubun üyelerinden Charlie Watts 80 yaşında hayatını kaybetti. O sırada turnede olan grup ufak bir aranın ardından Watts‘ın da bunu isteyeceğini düşündüklerini söyleyerek turnelerine devam etti. Burada da ufak bir dedikodu yapayım, Trump 2016 seçimlerinde ‘You Can’t Always Get What You Want’ şarkısını izin almadan kullanıyor. Grup tabii ki hemen kullanımın durdurulmasını istiyor. Yetmiyor, Trump 2020’de şarkıyı bir kez daha kullanıyor. Davalar, her yerde boy boy haberler derken Trump pes ediyor ve Village People‘dan ‘Y.M.C.A’ şarkısını kullanmaya başlıyor. The Rolling Stones 1998 yılında ülkemizi ziyaret etmişti ancak ben de yaşı tutmayanlardan olduğum için maalesef ki o konseri yaşayamamıştım. Fakat 2014’te Roma’da, Circus Maximus‘ta konserini izlemiş biri olarak söylemeliyim ki tek kelimeyle inanılmazlar. Şu an yine Avrupa turnesinde grup. Bir yerlerde tekrar yakalamak istediğimi, bizlere genelde asla kulak asmayan evrene usulca iletiyorum. Bu turnedeki bir konserde grubun 60. doğum gününü bir de ben neden kutlamayayım ki?

U2

46 yıllık grup U2, Larry Mullen Jr.’ın 14 yaşındayken okul duvarına yazdığı ilan ile 1976 yılında kuruluyor. Ve inanılmaz ama ekip o günden beri hala beraber. Gerçi arada 2 senelik ufak bir değişim oluyor ama o kadar da olur. Şimdi diyeceksiniz ki “neden inanılmaz?” neden bilmiyorum fakat bir şekilde Bono bana hep uyumsuz bir insanmış gibi geliyor 🙂 Aman Bono duymasın! “360” turnesi kapsamında, 6 Eylül 2010’da, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda ülkemizi ziyaret eden ve benim de izleme şansı elde ettiğim gruplardan. Dublin’den çıkan grup en son 2017’de olmak üzere toplamda 14 albüm yayınladı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR