Ana SayfaEtkinlikler42. İstanbul Film Festivali programı açıklandı!

42. İstanbul Film Festivali programı açıklandı!

Bu yıl 7-18 Nisan tarihleri arasında 42’ncisi düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nin programı ve etkinlik detayları bu sabah düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Festival biletleri 31 Mart Cuma günü genel satışa çıkıyor!

Ve vakit geldi çattı! Sinemaseverlerin her yıl merakla beklediği ve yılın en sinema dolu dönemine tekabül eden İstanbul Film Festivali bu sene 42. kez düzenleniyor. Festivalin programı ve etkinlik detayları bu sabah The Marmara Hotel Taksim’de düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Yılın en merakla beklenen filmleri, Türkiye’de ve dünyadaki ilk gösterimlerini gerçekleştirecek yapımları ve restore edilmiş kopyalarıyla klasik filmleri barındıran zengin programıyla 42. İstanbul Film Festivali göz dolduruyor.

İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan’ın bu sene festivalde bizleri nelerin beklediğini açıkladığı toplantıda İKSV Genel Müdürü Görgün Taner de yaşadığımız deprem felaketinin ardından İKSV’nin organize ettiği yardım fonundan bahsetti. Kerem Ayan, festivalin bu seneki yarışma bölümlerinde ve diğer tematik bölümlerde yer alacak filmleri temel bilgileriyle tanıtarak basınla paylaştı. Ulusal Yarışma bölümünde yer alan, Onur Saylak’ın başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ’un yer aldığı yeni filmi “Boğa Boğa”nın bir Netflix yapımı olmasına dikkat çeken Ayan, “Venedik Jane Campion’ın Netflix filmini alıyorsa biz de Onur Saylak’ı alırız” diyerek konukları güldürdü.

42. İstanbul Film Festivali - Kerem Ayan

42. İstanbul Film Festivali’nin en ilgi çekici bölümlerinden birisi de korku klasiği “The Exorcist”in 50. yıldönümü şerefine usta yönetmen William Friedkin’in 9 filmini seyirciyle buluşturacak özel bölüm. Ayan bölümü tanıtırken William Friedkin’i de konuk olması için davet ettiklerini, ancak hem şu sıralar yeni filminin kurgusu üzerine çalışması hem de ilerleyen yaşı sebebiyle katılım durumunun henüz netlik kazanmadığını ifade etti. Festivalin bu seneki açılış filmi, prömiyerini geçtiğimiz aylarda Sundance Film Festivali’nde yapan Charlotte Regan imzalı “Scrapper” olacak. Uluslararası Yarışma bölümün jüri başkanlığını bu yıl Portekizli yönetmen João Canijo üstlenecek. Yönetmenin, geçtiğimiz ay 73. Berlin Film Festivali’nde gösterilen “Mal viver” ve “Viver mal” adlı ikiz filmleri de 42. İstanbul Film Festivali programında Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirecek. Uluslararası Yarışma bölümü jürisinde Canijo’nun yanı sıra yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer alacak. Festivalin her sene sinemaya verdiği emekler karşılığında takdim ettiği Sinema Onu Ödülleri bu yıl sinema ve tiyatro oyuncuları Kayhan Yıldızoğlu ve Nevra Serezli’ye verilecek.

Bu yıl Atlas 1948, Fransız Kültür Merkezi, CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı, Kadıköy Sineması ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere toplam 6 mekanda gösterimleri gerçekleşecek 42. İstanbul Film Festivali’nin tüm detaylı programı ve gösterim tarihleri de festivalin resmi sitesi üzerinden sinemaseverlerle paylaşıldı. Festival için şimdiden heyecanlananlarınız için bilet satış tarihlerini de not düşelim; Lale Kart üyelerine özel indirimli ön satış dönemi 27 Mart Pazartesi günü başlayacakken, genel satışın açılacağı tarih ise 31 Mart Cuma. Şimdiden programlarınızı yapmaya başlayın!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR