Ana SayfaMüzik60. yılında 10 maddelik Rolling Stones retrospektifi

60. yılında 10 maddelik Rolling Stones retrospektifi

Rock’n roll evreninin temel taşlarına ‘iyi ki doğdun’ demek için buradayız. Bugün 60. yıldönümünü kutlayan Rolling Stones’un retrospektifine hep beraber bakalım mı?

Aybüke Ebinç 

Bundan tam 60 yıl önce bugün Londra Oxford Street 165 numarada bir kulüpte ilk konserini verdi Rolling Stones. Blues ile yola çıkıp soft rock’tan rock’n roll’a savrulan müzik yolculuğunda 20’den fazla stüdyo albümüne ve pek çok ikonik parçaya imza attı. 60 yıllık bu müzikal yolculuk hala devam ederken gruba dair anılara, şarkılara, filmlere, efsanevi konserlere, önemli anlara göz atalım dedik.

Dartford Tren İstasyonu 2. Peron 

Dartford Tren İstasyonu’nun 2 numaralı peronu, 17 EKim 1961 sabahı müzik tarihi için önemli bir karşılaşmaya ev sahipliği yaptı; Dartford’dan okul arkadaşı olan iki gencin karşılaşmasına. Elinde gitarıyla Sidcup Art College’a gitmek için tren bekleyen Keith ile London School of Economics öğrencisi Mick, uzun zaman sonra ilk kez bu tren istasyonunda karşılaşıp konuştular. Keith, Mick’i arkadaşlarıyla müzik yaptığı Blue Boys ve Little Boy Blue gruplarına katılmaya davet etti. Bu gruplar uzun ömürlü olmadı ama dünya müzik tarihi için önemli bir ortaklığın başlangıcı oldu.

mick-ve-keith

Rollin’ Stones Blues 

Keith Richards ve Mick Jagger’ın çaldıkları gruplar pek uzun ömürlü olmayınca yeni bir grup kurma kararı alındı. Bir süre sonra bu ikiliye Brian Jones, Ian Stewart ve son olarak Billy Wyman katıldı. Murray Nelson’ın grup hakkında yazdığı biyografik kitapta anlattığına göre; grup ismini sahnede şarkılarını da sıkça yorumladıkları blues müzisyeni Muddy Waters’ın 1950 tarihli şarkısının bulunduğu EP’nin A yüzündeki şarkıdan alıyor: “Rollin’ Stone”. Yıllar sonra grup Muddy Waters’ın 1981 Chicago konserinde bir araya geldi. Bu konserden ‘Baby Please Don’t Go’ performansı da işte burada.

Marquee Jazz Club

Şimdi 1962 yılının 12 Temmuz’unda Oxford Street 165 numaraya ışınlanabilsek, o günler için yeni olan rock’n roll tınılarıyla bizi karşılayan genç bir grubun ilk konserine şahitlik etmiş olacaktık. O yaz, Londra’da müzik yapmak için savrulan bu beş genç, Marquee Jazz Club ile ilk konserleri için anlaşınca konser ekipmanları alabilmek için Mick Jagger’ın babasından borç aldılar. Birkaç saat süren bu ilk konserde, sıkı bir The Rolling Stones hayranının elindeki setlist’e göre 18 parça çalındı.

Noel tebriği 

Grubun 1962’deki ilk konserinin ardından Londra kulüplerinde konser arayışı devam etti. Yıllar sonra yazdığı otobiyografisi “Life”ta o günleri “mekanlarda takılıp prova yapıyorduk, Rolling Stones olabilmek için para harcıyorduk” cümleleriyle anlattıkları günlerin ardından 1963 kışında Londra’daki Crawdaddy Club’ta ve sonra da İngiltere’nin diğer şehirlerinde sahne almaya başladılar. Chuck Berry, Bo Diddley, Chicago Blues gibi isimlerin parçalarını yorumlarken kendilerine bir menajer ve nihayetinde bir prodüksiyon şirketi bulmayı başardılar. Decca Records’la anlaştıktan sonra kaydettikleri ilk single Chuck Berry’den ‘Come On’du. Hızlıca Birleşik Krallık listelerinde yükselen ve adı duyulan rocker’ların uzun saçları, giyim tarzları da konuşulmaya başladı. Özellikle grupta herkesin uzun saçlı olmasıyla eleştirilince Rolling Stones, 1963 yılı Noel’inde İngiliz gazetelerine bir ilan verdi: “Açlıktan ölen tüm berberlere ve ailelerine iyi dileklerimizle.” 

“Beggars Banquet”

Pek çok müzik eleştirmenine göre Rolling Stones‘un ilk başyapıtı olan “Beggars Banquet” 1968 Aralık’ında yayınladı. Grup için yeni bir dönemin başlangıcı olan 10 şarkılık bu albüm, grup ile ünlü prodüktör Nicky Hopkins ortaklığının ilk ürünü. Grubu önceki iki albümündeki saykodelik atmosferden alıp klasik rock ve blues tınılarına yeniden getiren “Beggars Banquet”, Rolling Stones için müzikal anlamda önemli bir dönüm noktası oldu diyebiliriz. Albüm çıktığı günlerde ABD listelerinde ilk 5’te, Birleşik Krallık listelerinde ilk 3’teki yerini haftalarca korudu. Yıllar sonra hala popülerliğini koruyan Rolling Stones’un Tüm Zamanların En İyi 500 albümü listesinde de yerini aldı. Bu albümün yıldızı olan ‘Sympathy for the Devil’i dinlemek için aşağıya göz atabilirsiniz.

“A Bigger Bang”

18 Şubat 2006 akşamı Rio Copacabana Plajı’nda olsaydık, dünyanın en kalabalık konserlerinden birine şahit olacaktık. Rolling Stones’un “A Bigger Bang” turnesindeki Rio de Janeiro konserine tam 1,5 milyon kişi katılmıştı. Müzik tarihine en kalabalık konserlerden biri olarak geçen bu konserin canlı kaydını 2021 yılında film ve canlı albüm kaydı biçimlerinde DVD, CD, plak formatlarında yeniden yayınladı Rolling Stones. 

“Sticky Fingers”

Jimmy Miller prodüktörlüğünde kaydedilen Rolling Stones’un 9. stüdyo albümü “Sticky Fingers”, grubun kendi prodüksiyon şirketi Rolling Stones etiketiyle yayınlanan ilk albüm. 1971 yılında yayınlanan albüm John Pasche imzalı ünlü Rolling Stones logosunun basıldığı ilk albüm aynı zamanda. Albümün kapak fotoğrafı ise ünlü pop-art sanatçısı Andy Warhol imzası taşıyor. Kapak fotoğrafındaki kişinin uzun yıllar Mick Jagger olduğu sanıldı. Ama Warhol’un kapak tasarımında kullanmak için pek çok modelin fotoğrafını çektiği, ancak sanıldığı gibi bu modellerden hiçbirinin Mick Jagger olmadığı söyleniyor. Bugünün şerefine yeniden dinlemek için “Sticky Fingers”tan ‘Moonlight Mile’ işte burada.

‘Gimme Shelter’

1969 tarihli “Let It Bleed” albümünde yer alan dört buçuk dakikalık şaheser, grubun tarihinde en çok sükse yapan şarkılardan biri. Sakin bir ritimle ve temiz bir gitar riff’iyle açılış yapan şarkı, bu temiz ve sakin tınısının ardında karanlık bir anlatıya sahip. 1960’ların sonunda dünyanın karanlık halinden, siyasi konjonktüründen, geçirilen kötü günlerden süzülen karanlık sözlerle bütünleşmiş iyi bir beste olan ‘Gimme Shelter’, yayınladığı gün de bugün de grubun en iyi şarkılarından biri olarak anılıyor. Gelin bu şarkıyı bir kez de 2013 Glastonbury versiyonuyla dinleyelim. 

The Sun&The Moon&The Rolling Stones

26 yaşındaki Rolling Stone muhabiri Rich Cohen’in bir sabah editöründen aldığı telefonla başlayan maceranın ürünü olan bir Rolling Stones biyografisi “The Sun&The Moon& The Rolling Stones”. Aslında bir grubun tarihçesinden çok bir Rolling Stones hayranının kişisel tarihine, müzikle ilerleyen anılara, grubun yolculuğuna ve birbirleri arasındaki bağlılığa da uzanan geniş bir anlatı.  Çocukluğundan beri hayranı olduğu grubun Toronto provasını haber yapmak için gönderilen Cohen ile beraber o turneye ve sonrasında Rolling Stones efsanesinin hikayelerine tanıklık ediyoruz hep birlikte. 

“Shine a Light” 

Son olarak karşınızda Rolling Stones ve Martin Scorsese ortaklığında bir bakış. Scorsese’nin “A Bigger Bang” turnesi kapsamında 2006 Beacon Theatre konserinde kaydettiği sahne önü ve sahne arkası görüntülerden derlenen bir konser filmi “Shine a Light”. Grupla yapılan röportajlarla konserde Jack White, Christina Aguilera, Buddy Guy gibi isimlerin performanslarını ve konser anlarını içeren belgesel film, 2008 Berlinale’in açılış filmi olarak seçildi ve böylece festival tarihinde ilk kez açılış bir müzik belgeseli ile yapılmış oldu. Bu film, kayda alınan bu konserden kısa süre önce vefat eden ünlü yapımcı Ahmet Ertegün anısına ithaf edilmişti. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR