Ana SayfaHaberler73. Berlin Uluslararası Film Festivali başlıyor

73. Berlin Uluslararası Film Festivali başlıyor

73. Berlin Uluslararası Film Festivali heyecanı bugün başlıyor. 10 gün boyunca dünyanın dört bir yanından 100’ün üstünde filmin seyirciyle ilk kez bulaşacağı dev sinema etkinliği 26 Şubat günü gerçekleşecek kapanış töreniyle sonlanacak.

Dünyanın en büyük üç film festivalinin en erkencisi Berlin Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl gerçekleşecek 73. edisyonu için vakit geldi çattı. 26 Şubat Pazar günü düzenlenecek olan kapanış töreniyle muhtemelen bu yıl sonuna kadar gündemimizde kalacak filmler ödüllendirilecek.

Ünlü Amerikalı oyuncu Kristen Stewart’ın başkanlığını üstleneceği ana yarışma bölümünün jürisinde İranlı oyuncu Gülşifte Ferahani, “Western” ile sinemaseverleri tavlayan Avusturyalı yönetmen Valeska Grisebach, geçen sene festivalde Altın Ayı’yı kucaklayan Katalan yönetmen Carla Simón, bir önceki sene aynı büyük ödülü kazanan Rumen yönetmen Radu Jude, Amerikalı cast direktörü Francine Maisler ve Hong Kong aksiyon sinemasının kült yönetmeni Johnnie To yer alıyor.

73. Berlin Film Festival

Berlin Uluslararası Film Festivali bu sene ayrıca festival tarihinde bir ilk olarak TV dizileri için yeni bir bölüm açıyor. Berlinale Series adını taşıyan bölümde dünya prömiyerini gerçekleştirecek 8 televizyon dizisi, festivalin yeni ödülü için yarışacak. Zengin programıyla birçok başlık altında onlarca filmi sinema sektörüne sunacak olan 73. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışma bölümünden öne çıkan birkaç filmi sizler için kenara not ettik…

Ana Yarışma bölümde öne çıkanlar

“Bis ans Ende der Nacht” | “Till the End of the Night
(yön. Christoph Hochhäusler)

Bis ans Ende der Nacht

2010 yapımı “Unter dir die Stadt” filmiyle adından söz ettiren Alman yönetmen Christoph Hochhäusler uzun süren sessizliğini yeni filmiyle Berlin yarışmasında bozuyor. “Bis ans Ende der Nacht”, kara film romanslarını anımsatan konusuyla ilgi çeken bir polisiye gerilim filmi.

“Le grand chariot” | “The Plough”
(yön. Philippe Garrel)

Uzun yıllardır ara vermeden üretmeye devam eden Fransız yönetmen Phillippe Garrel yeni filmiyle Altın Ayı için yarışacak. Aile konusu üzerine odaklanan “Le grand chariot”nun en dikkat çekici özelliğiyse Garrel’in üç çocuğunun birden (Louis Garrel, Esther Garrel, Léna Garrel) ilk kez bir arada babalarının filminde oynuyor olması.

“Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste” | “Ingeborg Bachmann – Journey into the Desert”
(yön. Margarethe von Trotta)

Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste

Alman sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Margarethe von Trotta da yeni filmiyle festivalin ana yarışma bölümünde yer alıyor. Almanca dilinin en önemli yazarlarından Ingeborg Bachmann ve Max Frisch’in arasındaki ilişkiye odaklanan filmin başrollerinde Vicky Krieps ve Ronald Zehrfeld yer alıyor.

“Musik” | “Music”
(yön. Angela Schanelec)

Musik

“Berlin Okulu” olarak anılan yeni Alman sineması akımının ilk kuşak temsilcilerinden Angela Schanelec, en son filmiyle En İyi Yönetmenlik Gümüş Ayı’sını kazandığı Berlinale’ye dönüyor. Yunan miti Oedipus’un bir yeniden anlatımı olan yeni filmi “Musik” şimdiden 2023’ün en merak uyandıran filmlerinden biri.

“Roter Himmel” | “Afire”
(yön. Christian Petzold)

Schanelec’in sınıf arkadaşlarından ve günümüz sinemasının en heyecan veren yönetmenlerinden Christian Petzold de arayı açmadan yeni filmiyle sevenlerinin karşısına çıkıyor. “Roter Himmel” aynı zamanda yönetmenin “Transit” ve “Undine” sonrasında oyuncusu Paula Beer ile birlikte çalıştığı üçüncü film olma özelliğini taşıyor.

Ana yarışma dışındaki bölümlerde dikkat çeken ve merak uyandıran birçok film bulunuyorken, “Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet” filmleriyle tanıdığımız Burak Çevik de yeni filmi “Unutma Biçimleri” ile Berlinale Forum bölümünde ülkemiz sinemasını temsil edecek. Başrollerini Nesrin Uçarlar ve Erdem Şenocak’ın paylaştığı film ayrılmalarının üzerinden 14 yıl geçmiş bir çifti konu ediniyor. Festivalde yer alan diğer yapımlara ve ayrıntılı programa göz atmak için Berlinale‘nin resmi sayfasına göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR