Ana SayfaMüzik90'lar müziğine dair az bilinenler

90’lar müziğine dair az bilinenler

Modası geçmeyen tek dönem 90’lar oldu desek yeridir. Müziği de unutulmuyor, yaşam stili de, beraberinde getirdiği yenilikler de. 90’ları görmeyen nesil bile 90’ların her türlü detayına hakim. Peki ya müzik dünyasının bu bilgilerinden haberdar mıydınız?

İpek ATCAN / [email protected]

90’lardan pek sevdiğimiz Dave Grohl

Düşünülenin aksine Nirvana‘nın ilk davulcusu Dave Grohl değil. Ve hatta kendisi grubun 5. davulcusu. Üyesi olduğu Scream grubundan ayrılmasının ardından kendisini Nirvana‘da buluyor ve tabii ki buluş o buluş oluyor.

Oasis’ten ‘Wonderwall’

Oasis‘in en sevilen şarkılarından biri olan ‘Wonderwall’un ilk adı aslında ‘Wishing Stone’muş. Bu arada Noel Gallagher tarafından yazılan şarkının aslında hayali bir arkadaşa yazılan şarkı olduğunu da not düşelim.

İlk auto-tune’lu şarkı

Ezhel ile bol bol dinlediğim auto-tune’un ilk kullanıldığı yer Cher’in ‘Believe’ şarkısı. Cher, 1998 yılında sadece Amerika’da değil, Avrupa’nın da birçok ülkesinde bir numaraya yerleşiyor. Bir diğer bilgi de Cher bu şarkı sayesinde Billboard listelerinde bir numaraya yerleşen en yaşlı pop şarkıcısı olmasından ötürü de Guiness Dünya Rekorunu da elinde tutuyor.

Massive Attack & Madonna

Massive Attack‘ın sen sevilen şarkılarından ‘Teardrop’a neredeyse Madonna‘nın eşlik edeceğini biliyor muydunuz? Massive Attack üyelerinden Mushroom‘un Madonna‘ya şarkıyı yollaması ile olaylar gelişiyor fakat Madonna sonradan ortadan kayboluyor ve onun yerine Elizabeth Fraser yer alıyor.

‘Smells Like Teen Spirit’ ismi nereden geldi dersiniz?

Kurt Cobain‘in arkadaşının duvara “Kurt Cobain Smells Like Teen Spirit” yazması sonucu şarkının adı oluşuyor. Ancak buradaki “Teen Spirit” dönemin bir deodorant markası. Kurt Cobain ise durumu şarkının çıkışından aylar sonra fark ettiğini söylüyor.

‘…Baby One More Time’ aslında Britney için yazılmamış

Şarkı aslında The Backstreet Boys ve R&B grubu TLC için yazılıyor ancak her ikisi de bu şarkıyı reddediyor. Şarkı ortada kalınca şirket, İngiliz grup Five için işe yarayacağını düşünüyor. Fakat onlar da kabul etmiyor ve şarkı Britney Spears‘ın oluyor. Milyonlarca kopya sattığını söylemeye gerek yok sanırım.

Nsync’in isim annesi, Justin Timberlake’in annesi

Nsync‘in ismi, grup üyelerinin isimlerinin son harfinden geliyor. Ve bu fikir de Justin Timberlake’in annesinden çıkıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR