Ana SayfaMüzik90'lardan unutamadığımız 10 MTV Unplugged performansı

90’lardan unutamadığımız 10 MTV Unplugged performansı

İlk olarak 1989 yılında yayınlanan MTV Unplugged, Nirvana’dan R.E.M’e, The Cure’dan Pearl Jam’e birçok büyük ismi akustik performanslarıyla konuk etti ve hafızamıza unutulmaz performanslar kazıdı. 33 yıldır hayatımızda olan ve 90’larda zirvesini yaşayan MTV Unplugged’dan unutamadığımız 10 performansı sizler için derledik.

Erhan BİLEN / [email protected]

Alanis Morissette – ‘I Was Hoping’

Alanis Morissette‘in 1995 tarihli ikonik “Jagged Little Pill” albümü, dünya çapında toplam 33 milyon satışla gelmiş geçmiş en çok satan albümlerden biri olmasının yanı sıra, Morissette‘i de kazandığı toplam 5 Grammy ödülüyle, “Yılın Albümü” ödülünü kazanan en genç şarkıcı yapmıştı. 1999 yılında katıldığı MTV Unplugged programında “Jagged Little Pill”den hafızamıza kazınan ‘You Oughta Know’ ve ‘Ironic’ gibi hit şarkılarla birlikte 1998 tarihli “Supposed Former Infatuation Junkie”den de birçok şarkıyı seslendiren Morissette, bu canlı performanstan toplam 12 şarkıyı “MTV Unplugged” albümünde bir araya getirmişti.

k.d lang – ‘Constant Craving’

Kanadalı pop-country sanatçısı k.d lang‘in 1992 tarihli “Ingénue” albümünün hit şarkısı ‘Constant Craving’, 1993 yılında lang‘e hem “En İyi Vokal Performansı” dalında Grammy, hem de “En İyi Video Klip” dalında MTV Müzik Ödülü kazandırmıştı. Yıllar sonra bir kuir marşı olarak benimsenen ve söylenen şarkının video klibinde lang‘i, sözlerle oldukça uyumlu bir biçimde Samuel Beckett‘in “Waiting For Godot” oyunu sırasında şarkıyı seslendirirken izliyoruz. Ayrıca, şarkının nakaratının The Rolling Stones‘un 1992 tarihli ‘Anybody Seen My Baby’sinde kullanılmasından dolayı Mick Jagger ve Keith Richards, lang‘e parçada söz yazarı olarak yer vermek durumunda kalmış.

Fiona Apple – ‘Shadowboxer’

2020’de 8 yıllık bir aradan sonra yayınladığı “Fetch The Bolt Cutters” ile tekrar gönüllerimizi fetheden Fiona Apple, MTV Unplugged performansına 1996 tarihli çıkış albümü “Tidal”ın hit parçası ‘Shadowboxer’ ile başlıyor.

Tori Amos – ‘Cornflake Girl’

90’lara damga vurmuş olan bir başka kadın vokal ise şüphesiz ki Tori Amos. İlk solo albümünden önce Y Kant Tori Read grubunun solisti olarak müzik endüstrisine pek de başarılı olmayan bir adım atan ve grupla aynı adı taşıyan bir albüm yapan Tori Amos, asıl başarıyı 1992’deki “Little Earthquakes” ile yakalamıştı. Çocukluk travmaları, cinsellik ve din gibi birçok temayı 90’lar alternatif rock’ın karakteristik öfkeli şarkı sözleriyle dinleyiciye sunan Amos, piyanosunun eşlik ettiği akustik performansını ikinci albümü “Under The Pink”ten ‘Cornflake Girl’ ile açıyor.

Björk – ‘Human Behaviour’

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (2004) ve “Science of Sleep” (2006) filmlerinin yönetmeni Michel Gondry‘nin yönetmen koltuğunda oturduğu klibiyle hafızalarımıza kazınan ‘Human Behaviour’ın akustik performansı da en az klibi kadar büyüleyici. Björk‘ün sesine yalnızca klavsenin eşlik ettiği şarkı, dinleyiciyi insan doğasının gizemli kıvrımlarında hayvanlar aleminin gözünden bir yolculuğa davet ediyor.

Shakira – ‘Ojos Así’

Shakira‘nın 1998 tarihli “¿Dónde Están los Ladrones?” albümünde yer alan hit şarkısı ‘Ojos Así’, Arap pop müziğiyle Latin ritimlerini harmanlıyor. Şarkıcının beşinci stüdyo albümünde ‘Eyes Like Yours’ isimli İngilizce versiyonuna da yer verdiği parçanın akustik performansı, Shakira‘nın ikonik kızıl saçları ve oryantal dansıyla unutulmaz performanslar arasında yerini aldı.

The Corrs – ‘Only When I Sleep’

Dört kardeşten oluşan İrlandalı pop-rock grubu The Corrs‘un 1997 tarihli ikinci stüdyo albümleri “Talk on Corners”tan ‘Only When I Sleep’, Keltik folk tınılarını rock altyapılarıyla bir araya getiriyor.

Mariah Carey – ‘Emotions’

Mariah Carey‘in 1992 tarihli ikinci stüdyo albümü ile aynı adı taşıyan ‘Emotions’, 70’ler disko müziği ve R&B etkilerine sahip. Carey, şarkının akustik performansında ise, vokal aralığının insanüstü seviyelerine çıkıyor ve ıslık notalarına yer veriyor.

Roxette – ‘Spending My Time’

2019’da kaybettiğimiz Marie Fredriksson‘un solisti olduğu Roxette, 80’ler ve 90’ların en büyük pop gruplarından biriydi. “Pretty Woman” (1990) filminde kullanılan ‘It Must Have Been Love’dan ‘Listen to Your Heart’a, ‘Joyride’dan ‘The Look’a kariyerleri boyunca birçok hit şarkıya imza atan grup, MTV Unplugged’a 1993 yılında katılmıştı.

10,000 Maniacs – ‘Because The Night’

Sözlerinde Bruce Springsteen ve Patti Smith‘in imzası bulunan ‘Because The Night’ın 10,000 Maniacs cover’ı şarkının belki de en popüler ve başarılı yorumlarından bir tanesi. Grubun vokalistliğini ve söz yazarlığını üstlenen Natalie Merchant, bu akustik performanstan birkaç ay sonra solo kariyerine devam etmek üzere gruptan ayrılmıştı. 10.000 Maniacs‘ın performanstan öne çıkan kayıtları bir araya getirdiği “MTV Unplugged” albümü ise 1993’te yayınlandı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR