Ana SayfaMüzik90'ların başında liste başına yerleşen 5 kadın!

90’ların başında liste başına yerleşen 5 kadın!

Madem günlerden perşembe, neden “throwback” diyerek 90’lara ışınlanmayalım ki? Tarihler 32 sene önce bugünü, yani 26 Mayıs 1990’ı gösterdiğinde Amerika müzik listelerinde bir ilk yaşanıyor!

İpek ATCAN / [email protected]

32 sene önce bugün, 90’ların ilk günlerinde, Amerika single listelerinde ilk 5 isim, ilk kez tamamen kadınlardan oluşuyor ve tabii ki o dönem bu haberin büyüklüğü ile çalkalanıyor. Şu anda bile -en azından bir kısmını- ezbere bildiğimiz, zamanının çok ötesinde ve hatta zamansız diyebileceğimiz bu 5 şarkıyı gelin beraber hatırlayalım.

Madonna – ‘Vogue’

Madonna‘nın 90’lara damga vuran “I’m Breathless” albümünde yer alan ve video klibi David Fincher tarafından çekilen muazzam bir şarkıdır ‘Vogue’. Siyah beyaz bu unutulmaz videosu ile MTV Müzik Ödülleri’nde en iyi video ödülü de dahil olmak üzere toplamda 3 ödül almıştı.

Heart – ‘All I Wanna Do Is Make Love to You’

Rock grubu Heart‘ın 2 hafta boyunca listelerde 1 numaraya yerleşen şarkısı ‘All I Wanna Do Is Make Love to You’ aslında “Mutt” Lange tarafından Don Hanley için yazılıyor. İşin ilginç tarafı, grubun vokali Ann Wilson bu şarkıyı o kadar sevmiyor ki birçok konserlerinde, hayranlarının çok istemesine rağmen bu şarkıyı çalmıyorlar. Fakat 2017’deki solo turnesinde -sonunda!- bu şarkıyı çalıyor.

Sinead O’Connor – ‘Nothing Compares 2 U’

Prince‘in yan projesi The Family için yazdığı ve hatta 1985’teki kendileriyle aynı ismi taşıyan albümde yayınlanan bir şarkı aslında bu. Şarkı terk edilen bir sevgilinin dilinden yazılıyor ve haliyle şarkıyla empati kurmayan kimse kalmıyor. Zaten büyük bir ihtimalle yeryüzünde bu şarkıyı bilmeyen tek bir kişi bile bulunmuyor.

Wilson Phillips – ‘Hold On’

Amerikalı vokal grubu Wilson Phillips ilk albümlerinde yer alan bu şarkıyla bırakın 26 Mayıs 1990 gününü, 1990 yılının en başarılı teklisi oluyor. Bu şarkıyla Grammy‘lerde “Yılın Şarkısı” dalında aday da oluyorlar ancak ödülü ‘From a Distance’ şarkısı ile Julie Gold‘a kaptırıyorlar.

Janet Jackson – ‘Alright’

Janet Jackson‘ın dördüncü stüdyo albümünde yer alan ‘Alright’ şarkısı yine 90’ların en büyük hit’lerinden. Jackson bu şarkıyla, Madonna’nın Billboard “Dance Club Songs” listelerindeki rekorunu kırıyor ve yine bu şarkıyla iki dalda Grammy adayı oluyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR