90’lar dönemi deyince aklımıza hemen bildik birkaç isim geliyor. Ama bu dönem pop dünyasında öyle bereketliydi ki, hak ettiği yeri görememiş olan çok şarkı da vardı.

Tamam, itiraf ediyoruz, bu şarkılar 90’lar deyince hemen akla gelen pop şarkılarından değil. Üstelik icracıları da o dönemden sonra ya ortalardan kayboldular, ya da müzik çalışmalarına daha arka planda devam etmeyi seçtiler. Ama bu durum, bu tam anlamıyla “underrated” yani hak ettiği değeri bulamayan, daha fazlasını hak eden şarkıları unuttuğumuz anlamına gelmiyor! Bu şarkıları herhangi bir yerde duyduğumuzda “Kim söylüyordu?” diye aklımıza soru işaretleri geliyor gelmesine ama hemen eşlik etmeye, tempo tutmaya başlıyoruz. Aralarında geceleri kabuslarınıza çöken vokaller olduğu kadar, dönemine göre çok yenilikçi janralarla temas etmiş olanları da var üstelik. Dinleyin ve kararı siz verin. 

Nezih Ünen- Çingene Yüreğim

Gençlik yıllarında Timur Selçuk’la birlikte çalışan ve Berklee College of Music’ten de dersler alan Nezih Ünen, reklam jingle’ları ve büyük kanallara yaptığı müziklerle aslında profesyonel bir müzisyen olarak varlığını sürdüren bir isimdi. 1989 yılında Planet adlı ilk albümünü, daha sonra 1993‘te besteci ve yapımcılığını üstlendiği Yasak Elma/Kara Büyü ile 1997’de kendi solo yapımı olan Karnaval albümlerini yayınladı. Ve o günden sonra da bir daha yeni bir şarkı yayınlamadı. Yine de besteci, aranjör ve prodüktör olarak pek çok albümde emeği geçti. 2010’da “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” filmini yaptı. “Çingene Yüreğim” 1997 yılında yayınlandığında, diğer pop işlerinden çok daha farklı bir klasmanda olduğunu göstermişti bizlere. 

Gürkan- Barmen 

“Hey barmen bana bir bira! Yanımdaki fıstığa bir tekila!” Bu satırlar sizin için mutlaka bir şeyler ifade etmiş olmalı… 90’ların ağızlara marş olan en ünlü şarkılarından “Barmen” şarkısı, İzmirli müzisyen Murat Gürkan imzalıydı. 1998 yılında yayınladığı şarkıyla bir anda tüm gözleri üzerine çeviren Gürkan’ın müziğe girişi de ilginç. İnşaat teknisyenliğinden sonra askeri okula devam eden ve Balıkesir İl Merkez Komutanlığı’nda Jandarma Astsubayı olarak görev yapmaya başladığı dönemde, yapmak istediği esas mesleğin müzik olduğuna karar veriyor, o dönem 24 yaşında olan Gürkan. “One Hit Wonder”ların atası olan şarkısıyla pop dünyasına hızlı bir giriş ve hemen ardından da çıkış yapıyor. Çünkü bu şarkıdan sonra Gürkan sırra kadem basıyor. Bize de “Barmen diye bir şarkı vardı, neydi sözleri…” demek kalıyor. 

Mert Ekren- İçine Mi Düştün Aşkın 

“Bir zamanlar Edis yoktu, Mert Ekren vardı!” Bunu biz değil, dinleyiciler söylüyor. “Alo Orda Mısın?” şarkısıyla çıkış yapan Mert Ekren, 1997 yılında Tarkan’ı andıran vokalleri ve hareketli şarkılarıyla oldukça popüler bir isimdi. Aşk İçin, Gitme Dur, Sil Baştan adında üç albümden sonra 2004 itibarıyla bir daha solo olarak karşımıza çıkmadı. Ama Mert Ekren şarkılarını aslında biz başka yorumculardan dinlemeye devam ettik. Hande Yener’in “Mor”, “Bakıcaz Artık” gibi şarkılar onun imzasını taşıyor mesela… Kendisi aynı zamanda ünlü baterist Asım Ekren’in oğlu. Şu an hayatını ABD’de sürdürüyor. “İçine Mi Düştün Aşkın”, 90’lar döneminin iyi şarkılarından biri olmasına rağmen, beklenen başarıyı kazanamasa da, hatırlanmaya değer şarkılardan biri. 

Çiler- Uçalım Mı

1995 yılında yayınladığı “Uçalım Mı” single’ından sonra bir daha kendisinden haber alınamayan isimlerden biri oldu, Çiler. Tam adıyla Çiler Erbil… Tabii müzik dünyası için konuşuyoruz zira Çiler’in yıllar sonra New Jersey’de yaşadığı ve artık kariyerine moda fotoğrafçısı olarak devam ettiği ortaya çıktı. “Detaycı ve mükemmelliyetçi” olarak kendini tanımlayan Çiler, müzikte yeteri kadar mükemmel olamadığını mı düşündü bilemiyoruz ama “Uçalım Mı?” 90’larda kıymeti bilinmeyen bir şarkı olarak kaldı hafızalarımızda. Yıllar sonra 4Yüz grubu tarafından coverlanarak büyük bir felakete yol açtıysa da, şarkının orijinali hala dinleniyor. Klipteki fantastik dansçılardan birinin de sonradan çok ünlü olacak pop sanatçısı Mansur Ark olduğunu ekleyelim. 

Emre Matraş- Haydi Çal Çal 

Tarkan’ın pop müziğe getirdiği seksili, dudak ısırmalı, kıvrak haller ve tavırların bir anda yağmur olup üzerimize yağdığı 90’larda, Matraş Deri’nin sahibi Necati Matraş’ın oğlu Emre Matraş da bu akımdan etkilenenler arasındaydı. Tarkan’ın eski prodüktörü Alpay Aydın’ın desteğini alan Emre Matraş 18 yaşındayken “Haydi Çal Çal” şarkısı ve deniz kenarında çekilen seksi kliple akıllara kazındı. “Island Reggae” olduğunu iddia ettiği bu şarkıdan sonra bir daha ortalarda pek görünmedi. Yıllar sonra kendisini bulan magazin basınına “Türk halkı bana sahip çıkmadı” diye veryansın eden Emre Matraş’ı yine de bu kliple bağrımıza basıyoruz. 

Tuğrul Arsever- Benden Günah Gitti 

1993 yılında “Çiki çiki çiki” vokalleriyle “Benden Günah Gitti”yi adeta kafatasımıza çiviyle çakan Tuğrul Arsever, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları bölümünden mezun olmuş bir oyuncu ve dansçı. 1992 yılında katıldığı Tetris grubundan sonra solo albümünü yapmış ama sonralarda ortadan kaybolmuştu. Kendisi, halen İBB Şehir Tiyatroları oyuncusu olarak kariyerini sürdürüyor. Müzik dünyasında başka bir çalışması olmayan Tuğrul Arsever’in “Benden Günah Gitti” şarkısı için dinleyicileri “Klibi iyi olsaydı bu şarkı patlardı” yorumunda bulunuyor. 

Can-Kat- Şıt Kız 

Bir dönemin gurbetçi popçu akımının başarılı fertlerinden biri de Can-Kat idi. Biraz George Michael, biraz Jamiroquai derken, ortaya “Çek Git” ve tabii unutulmaz “Şıt Kız” eserleri çıkmıştı. Aslına bakarsanız jazz, funk, hip hop gibi öğeleri kullanarak pop yapıyor olması o döneme göre büyük başarı sayılırdı. 1996 yılındaki “Şıt Kız”dan sonra Can-Kat kayboldu gitti ve bir daha müzik dünyasında kendisinin izine rastlamadık. Şimdilerde Edremit’e yerleştiği ve medya prodüksiyonu alanında çalışmalar yaptığı söyleniyor. Gerçekten çok iyi bir potansiyeli olan Can-Kat’ı gönül isterdi ki pop dünyasında yeniden görebilseydik… 

Gençkan- Kendimi Kontrol Edemiyorum 

Kendini kontrol edemeyen saçları, deri ceketi, renkli gömlekleriyle 1992 yılında 23 yaşında olan Gençkan, önce şaka yaptığını sandığımız ama sonra gerçek olduğunu fark ettiğimiz “Kendimi Kontrol Edemiyorum”la listemizde! Gençkan, müzik yapmanın 90’larda çok popüler bir istek olduğunu, aslında öyle bir niyetinin olmadığını ve Unkapanı’ndaki bir tanıdığı sayesinde kaseti olmasını istediği için kaydettiğini söylüyor bu şarkıyı. Sonrasında Almanya’ya taşınıyor ve ticaretle uğraşıyor. Başka bir şarkı da yapmıyor haliyle. Gerçek adını paylaşmak istemiyor tabii, Gençkan. Ama “Kendimi Kontrol Edemiyorum” bugün bile sosyal medyada ilgi görüyor. Klipte elektro gitar duyarken ellerde olan klasik gitara da dikkat! 

BONUS

Melissa Boyner- Süperdi 

Biliyoruz, bu 90’larda çıkmış bir şarkı değil. Melissa Boyner’in müthiş şarkısı “Süperdi” 2007 tarihli aslında. Ama yine de bu eserin bu kadar kıyıda köşede kalmasına müsaade etmek istemedik! Melissa Boyner, bugünlerde Melibon adında Twitch’te oyunlar üzerine yayınlar yapıyor. Müjdat Gezen Konservatuarı Türk Müziği mezunu. LGBTİ camiasının çok sahiplendiği ve sevdiği “Süperdi” dışında “Sana Vermezsem Kime Vereceğim” ve “Sevişerek Ölelim” gibi fantastik eserleri de mevcut. Ama “Süperdi”nin kıvraklığına hiçbiri erişemez! Zamanında hakkı yenmiş olabilir ama biz “Süperdi”yi unutmadık.