90’larda dans pistlerini, daha doğrusu “diskotek”leri kimler inletiyordu? Tuğçe San şimdi nerede, Deniz Arcak EDM kraliçesi oldu mu, işte 90’larda elektronik soslu pop şarkıları yapan o isimler… 

90’lar, Türkçe müzik dünyasının en özlem duyduğumuz dönemi. Belki, internetin yeni yeni Türkiye’ye geldiği, pop müziğin çıtayı arşa kadar yükselttiği, kliplerin daha özgür, pek çok şeyin kıymetinin daha bir bilindiği yıllar olduğu içindir, kim bilir? 90’larda en çok dinlediğimiz müzik türü olan pop, kendi içinde de pek çok farklı dala ayrılıyordu. Pop icracısı olduğu halde, çok cesur bir şekilde tekno, house ve Eurodance tipi şarkılar yapan sanatçılara, major plak şirketleri de destek veriyordu. Popçular istedikleri zaman elektroniği böyle işliyor, diskotekleri dolduran onbinler bu şarkılarla coşuyordu. Hafızalar ve dans pistleri hazırsa, buyurun 90’ların en hareketli dans şarkılarına…

Tuğçe San- Güneşten Sıcak

Bu topraklar üzerinde Tuğçe San gibi bir dansçının var olduğuna bugün inanmak güç! Cesur kostümler, seksi danslar, eğlenceli vokaller ve Tuğçe San’ın Sony Müzik Türkiye’den çıkan ilk albümü 1996 yılında yayınlandığında, pop sınırlarının bu kadar genişleyerek teknonun kapısını bu kadar cesur çalacağını hiç tahmin etmezdik. San, önce “Neredesin”le çıktı, “Yılanlı kadın” oldu. Sonra peşinden “Güneşten Sıcak” geldi. “Ha Ha Ha” da çok fantastik bir şarkıydı. İnsan kulaklarına inanamıyordu! Bu albümün ardından San 1998 yılında Devam Devam’ı yayınladı. Ama olmadı. Tasını tarağını topladı, ABD’ye yerleşti. Müziği bıraktı. Geriye, disko toplarını ağlatan o muhteşem altyapılar kaldı. 

Deniz Arcak- Beyaz Vadi 

Sırada adını 90’larla yan yana anmazsak çok ayıp olacak bir isim var: Deniz Arcak. Arcak, “Zehir Ettin”in başarısından sonra 1995’te yayınladığı Beyaz Vadi albümü ile aslında gönlünde yatan aslanı açık ediyordu: EDM. Tam anlamıyla bir Eurodance örneği olan “Beyaz Vadi”nin sözleri Ümit Sayın ve Ozan Çolakoğlu imzalıydı. Müzik ve düzenleme de yine Ozan Çolakoğlu’nun maharetli ellerinden çıkmaydı. Nefis bir gırtlağı olan Deniz Arcak, Ozan Çolakoğlu’nun da sihirli dokunuşlarıyla belki de bu müzikte iddialı olsaydı bugün elektronik müziğin kraliçesi olacaktı. Ama Arcak, son albümü Kıpır Kıpır’ı 2004’te yayınladı. Şimdilerde ise Deniz Arcak Atölyehane adındaki YouTube kanalında müziğin inceliklerini anlatıyor. 

Yonca Evcimik- Bandıra Bandıra 

Bugün onun 57 yaşında olduğuna inanmak çok güç! Yonca Evcimik, oyunculukla başladığı kariyerinde bununla yetinmedi ve 1992 yılında Abone albümüyle müzik dünyasını ele geçirdi. Öyle büyük bir başarı yakaladı ki, her yıl bir albüm kaydetti. 1994 yılında yayınladığı Yonca Evcimik 94 albümünün açılış şarkısı, bir Mustafa Sandal bestesi olan “Bandıra Bandıra” idi. İddialı sözler, baştan çıkaran kostümler ve danslar derken, bu şarkının enerjisi dinleyenleri aldı, götürdü. Zaten bir dansçı olan Yonca Evcimik’in dans şarkıları yapması tuhaf değil elbette. Ama Evcimik pop sınırlarının dışına çıkmayı çok da istemedi. Evcimik’in pop- elektronik alanındaki en cesur hareketi, 1995’te önce bir single olarak yayınladığı “I’m Hot For You” oldu. Bu şarkıyı 95’teki albümünün de adı yaparak, şirin genç dansçı kız kalıplarını yıktı. Gönül isterdi ki, teknoya ve house’a verilen bu hoş selam, birkaç örnekle sınırlı kalmasaydı. Olmadı. Kalpler “Bandıra Bandıra” ve “I’m Hot For You”ya. 

Bandıra Bandıra 

I’m Hot For You 

Melis Sökmen- Maçka 

Dikkat! Şimdi size pop tarihindeki ilk orijinal afro’muz; jazz, R&B, latin gibi pek çok türde şarkıları olan Melis Sökmen’in bu şarkısını hatırlayacağız. Aynı zamanda bir dansçı ve oyuncu olan Melis Sökmen, 1995 yılında Öze Dönelim adında bir pop albümü kaydetti. “Maçka yolları taşlı” adındaki Karadeniz yöresi türküsünün nakarat kısmında olduğu “Maçka” şarkısı, dönemin radyolarında ve müzik kanallarında çok döndü. Tekno bir altyapının olduğu bu enerjik şarkıda, bir ara kemençe bile duymak mümkündü! Ülkemizden çıkan en muhteşem seslerden biri olan Melis Sökmen bugün 56 yaşında ve pek çok caz festivalinde sahne almaya devam ediyor. 

Hande Yener- Yalanın Batsın 

Tarih, 30 Mayıs 2000. “Milenyuma girince tüm bilgisayarlar sıfırlanacakmış” efsanesinin doğru olmadığını anlayınca rahatladığımız yıllar. Ekranda Hande Yener’in ilk şarkısı, “Yalanın Batsın”. Çok hem de çok iyi bir elektronik altyapısı üzerine, halis mulis bir pop düzeneğiyle bir Altan Çetin şarkısı. Kliplerden eksik olmayan siyahi dansçılar… 90’ların bitip 21. yüzyılın ilk zamanlarında kalplerimizi heyecandan tir tir titreten bir dans şarkısı olan “Yalanın Batsın”, Hande Yener’in istese bu alanda nasıl bir kraliyet kurabileceğini gözler önüne serdi. Belki bu şarkının hissini ilk albümü Senden İbaret’te bulduk diyemeyiz ama Yener benzer bir şeyi 2014 yılında yayınladığı “Kibir” şarkısında da yapmıştı. EDM dünyası Hande Yener’i istiyor. 

Yalanın Batsın 

Kibir 

Kenan Doğulu- Can Bebeğim 

Huzurlarınızda uzun saçlı, biraz etine dolgun, takım elbiseli, güneş kolyeli bir Kenan Doğulu! 1994 yılında yayınladığı ikinci albümü Sımsıkı Sıkı Sıkı’da yer alan “Can Bebeğim”le tekno altyapılar konusunda da şakası olmadığını gösteren Doğulu, bu şarkıya çektiği çılgın kliple de çok konuşulmuştu. Son yıllarda genellikle aynı eksende dönen şarkılar yapan Doğulu, bir zamanlar bu tip şarkılar yapıyordu. “Senciyim yalnız senci” ve “yok çareliyim” gibi sözlerle de yüreklerimizi dağlayan Kenan Doğulu, ilk albümü Yaparım Bilirsin’in açılış şarkısı “Yazmışsa Bozmak Olmaz”la da elektronik sularında gezinmişti. 

Nilüfer- Şov Yapma

Aysel Gürel ve Onno Tunç gibi Türkçe pop müziğin iki efsanesi, güçlerini Nilüfer’in 1992 yılında yayınlanan Yine Yeni Yeniden albümü için birleştirmiş, çıkış şarkısı “Şov Yapma”yla da gerçek anlamda bir gövde gösterisi yapmışlardı. Sezen Aksu’nun kıskandığını itiraf ettiği rivayet edilen “Şov Yapma”, Nilüfer’in bir zamanlar denemeyi sevdiği türden bir dans şarkısıydı. 1994 yılında yayınladığı “Eğrisi Doğrusu” da bu karakterde bir şarkıydı diyebiliriz.