90’lar nostaljisi yapmayı seviyoruz. Tüm ülkede dalga dalga yayılan pop müzik, TV ekranlarında gördüğümüz listeler, müzik kanalları, müzik dergileri, Eurovision heyecanları derken, kendimizi dev bir nostalji fırtınası içinde buluyoruz.

90’larda grup olarak müzik yapan pek çok isim vardı. Proje gruplar olarak bir araya gelenlerden tutun, konservatuvar yıllarında tanışıp yıllarca süren bir ortaklığa giren pek çok müzisyenle bu sayede tanıştık. Kimileri aramızdan ayrıldı, kimileri ise hala varlığını bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. İşte 90’lara damga vurmuş en popüler gruplar içinden seçtiklerimiz… 

Çıtır Kızlar

“İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere!” diye başlayan “Çıtır Kızlar” şarkısıyla hayatımıza giren Çıtır Kızlar, bir Yonca Evcimik projesiydi. 1996 yılında Melda Gür, Serap Türk ve Deniz Kurtoğlu kadrosuyla kuruldu. Kurtoğlu’nun yerine daha sonra Ebru Kıran geldi. Cici Kızlar’ı ve tabii ki o yıllarda dünyayı kasıp kavuran Spice Girls’ü örnek alıyorlardı. Çıtır Kızlar’ın en sevilen şarkısı “Yaşanacaksa Yaşanacak” oldu. Klipte dönemin ünlü dizisi “Çılgın Bediş”in Oktay’ı Cenk Torun rol aldı. Çıtır Kızlar birkaç yıl sonra dağıldı. 

Birkaç İyi Adam 

90’larda kariyerinin altın çağını yaşayan Yonca Evcimik’in tek projesi Çıtır Kızlar değildi. Birkaç İyi Adam da aynı dönemde tıpkı bir Backstreet Boys kıvamında müzik sahnesindeki yerini almıştı. Murat İnce, Aytunç Bentürk, Hakan İlban, Ogün Özkutlu ve Faruk Kurukaya (ki onu biz Faruk K olarak da biliyoruz) grup elemanlarıydı. Birkaç İyi Adam’ın Türkiye’de kurulan ilk dans ve vokal grubu olduğunu biliyoruz. Grup 3 yılın ardından 1999’da dağıldı. 

Ajlan ve Mine 

Erol Büyükburç’un asi kızı Ajlan Büyükburç ve Mine Çağlıyan’dan oluşan Ajlan-Mine, 90’ların en ses getiren gruplarından biriydi. 1993 yılında Aşkolsun adını verdikleri bir albüm yaptılar ve “Pranga Zinciri” şarkısıyla dikkat çektiler. Ve Barış Manço’nun “Müsaadenizle Çocuklar” şarkısında son kez birlikte şarkı söylediler. Ve tek albümden sonra grubu dağıttılar. 1995’te Ajlan Tutunup Kendime; Mine de Oyun Bitti adındaki albümlerini çıkardı. Ajlan Büyükburç, 1999’da bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Mine müzik çalışmalarına devam ediyor. 

İzel Çelik Ercan

90’ların en olaylı ekiplerinden biri oldu İzel Çelik Ercan. Ekip; 1991 yılında Çelik Erişçi, İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi’den oluşan bir kadroyla kuruldu. “Dönmelisin” ve “Özledim” şarkılarıyla tozu dumana kattılar. Yaptıkları tek albümün satışları o dönem Türkiye’de 1 milyonu geçti. Çelik, 92’de gruptan ayrılınca İzel ve Ercan İşte Yeniden diye bir albüm daha yaptılar. Ancak bu albümden sonra onların da yolları ayrıldı. Kulislerde bu ekibin dağılma sebebi olarak, Ercan ve Çelik’in aynı anda İzel’e aşık olması konuşulur. Doğruluk payını bilemiyoruz tabii… 

Cartel 

Günümüzde Türkçe rap müziğin yakaladığı başarıda kesinlikle onların da emeği var. Cartel, 1995 yılında “Cartel bir numara, en büyük!” diye TV ekranlarında rap yapmaya başladığında bugün sevdiğimiz pek çok rapçi de tıpkı bizim gibi yerinden zıplamıştı. Karakan’dan Alper Aga ve Kabus Kerim, Cinai Şebeke’de Emali, Babalu, Olcay ve İnceefe ile Erci-E’den oluşan Cartel, Türkiye’de bir ilkti. O zamanlar İnönü Stadı’nda konser vererek bir stadyumu doldurmuşlardı. Türkçe rap tarihinde 500 binin üstünde satarak damga vuran Cartel, yıllar sonra eski elemanlarının birçoğuyla Bugünkü Neşen Cartel’den adında bir albüm daha yaptı ve dağıldı. 

Oya Bora 

Grup Denk adıyla kurulan ama sonrasında kariyerlerine Oya Bora olarak devam eden Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu’nun kurduğu grup ilk kez 1987’de Eurovision’a katıldı. Aynı yıl ilk albümleri Seninle Beraberim/Akvaryum’u yayınladılar. 90’ların başlarında Oya Bora ülkemizin en popüler müzik gruplarından biriydi. 1992 yazında yayınladıkları “Seni Bana Yazmşlar”, “Ara Beni” ve Çingeneler Zamanı filminin müziği olarak yaptıkları “Sevmek Zamanı” 90’lı yılların en ünlü şarkıları oldu. Oya Küçümen, aynı zamanda pek çok dizi ve filmde duyduğumuz bir seslendirme sanatçısı. 6 albüm yayınlayan ekip, halen dizi müzikleri yazmaya devam ediyor. 

Grup Vitamin 

Absürt şarkılar ekolünün şüphesiz en önde gelen ekibi Grup Vitamin… 1988 yılında Gökhan Semiz ve Emrah Anul’un konservatuvarda kurdukları Grup Vitamin; Selçuk Aksoy, Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi gibi isimleri de ağırladı. 1991 yılında eğlence amacıyla yaptıkları Bol Vitamin çok satınca, şarkıların devamı geldi. Üçüncü albümleri Yandık Desene içindeki “İsmail” şarkısı Grup Vitamin’le özdeşleşti ve büyük bir başarı elde etti. 1998 yılında grubun yeni albüm kayıtları sürerken, Gökhan Semiz bir trafik kazasıyla aramızdan ayrıldı. Grup Vitamin daha sonra Tolga Sünter’li kadroyla çalışmalarına devam etti. 

BANNER 90lar