Müzisyenlere ait bazı eşyalar açık artırmalarda inanamayacağınız rakamlara alıcı buluyor. İşte en tuhaflarından seçtiklerimiz.

Terli bir tişört ya da konserden sonra fırlatılmış bir baget gibi sakladığınız güzel bir anınız varsa buna diyecek sözümüz yok. Ancak bazen, hayranlıkta gelinen son nokta daha farklı sonuçlar doğurabiliyor! Bu öyle bir şey ki, açık artırmalarda satılan bazı şeyler gözlerinizi yuvalarından fırlatabilir. Kurt Cobain’in geçtiğimiz günlerde 14 bin dolardan alıcı bulan 6 adet saç teli haberini hatırlarsınız. Peki bundan daha ötesi var mı? İnanın ki var! 

John Lennon’un okul belgeleri ve dişi

The Beatles’taki “kötü çocuk” imajı John Lennon’da sağlam temellere sahipti. Lennon Liverpool, Allerton’daki Quarry Bank Lisesi’nde okurken, yalnızca 15 yaşında 29 suçtan tutuklandı! Bunların içinde “küstahlık”, “aptalca davranış” ve okula gelmeme gibi sebepler vardı. Lennon’ın sabıka kaydı 2015’te Sotheby’s London’da satışa çıktı ve 2 bin 500 sterline (yaklaşık 30 bin TL) satıldı! Sonra daha da fenası oldu ve Lennon’ın 2011 yılında çekilmiş dişlerinden biri Warrington’daki Omega Auctions’da satışa sunuldu. Diş parçası, Kanadalı bir dişçiye 19 bin sterline (yaklaşık 225 bin TL) satıldı! 

David Bowie’nin maskesi 

2016 yılında satışa sunulan David Bowie’nin yüzüne ait alçı maske, aslında Bowie’nin Catherine Deneuve ve Susan Sarandon’la birlikte rol aldığı 1983 yapımı The Hunger filmi için yapılmıştı. Bowie bu filmde ölümsüz bir çellisti canlandırıyordu. Tony Scott’ın yönettiği filmde, Bowie’nin canlandırdığı John karakteri dramatik bir hızla yaşlanıyordu, dolayısıyla ağır makyaj ihtiyacı doğuyordu. Her ne kadar bu film eleştirmenler tarafından pek ilgiyle karşılanmasa da, Bowie maskesi bir hayranı tarafından 1800 sterline (yaklaşık 21 bin TL) satın alındı. 

Britney Spears’ın sakızı 

İşte şimdi uzun zaman aklınızdan silemeyeceğiniz en saçma bilgi geliyor. Boş şişeler, terli havlular hatta solunan hava gibi değerli “item”leri boşverin. 2004 yılında Britney Spears’ın çiğnediği bir sakız eBay’de 14 bin dolara (yaklaşık 120 bin TL) alıcı buldu! Associated Press’in haberine göre de Wembley Arena’da bulunan bu sakız önce 53 dolarla açık artırmaya girdi ve fiyat 14 bine kadar yükseldi! Britney için çalışan ekipte bulunan bazı kişilerin sanatçının çöpünü karıştırdığı ve kullanılmış izmarit, banyo havlusu ve sabun gibi bazı eşyalarının da benzer bir fiyatla satılabileceğini söyledikleri de haber olmuştu. 

Elvis’in tavlası ve ayakkabı spreyi 

60’larda popülaritesini çok artıran tavla pek çok kişinin olmazsa olmazlarındandı. Elvis Presley de bir tavla tutkunuydu. Konserler arasında uçağında bulunan tavla bunun bir göstergesi! Kral’ın tavlasını oynamanın maliyeti nedir peki? Kasım 2016 yılında satılan bu tavla 1024 dolara (yaklaşık 8 bin 500 TL) alıcı buldu. Kral’a ait yatak örtüsü, İncil, evrak çantası ve mavi süet ayakkabıları ile su sıçramasını engelleyecek koruyucu bir sprey de açık artırmada satılmıştı. 

Justin Timberlake’in tostu 

2000’li yılların başında boyband’ler müzik dünyasını parsellemişti. Justin Timberlake de NSYNC ile şöhretinin zirvesindeydi. Bir röportaj için gittiği New York’taki radyo istasyonu Z-100’de kahvaltı yaptı. Ancak kahvaltısını yarım bıraktı. Justin’deki şöhret kıvılcımlarını gören radyo çalışanları da yarısı yenmiş Fransız tostunu açık artırmayla satışa çıkarttı. Justin’in yarım tostu Kathy Summers adındaki hayranına 1025 dolara (yaklaşık 8 bin 500 TL) satıldı. Peki bu tostu ne yapacaktı Summers? Kendisi Entertainment Weekly’e şöyle bir açıklama yaptı: “Muhtemelen dondurularak kuruturum, sonra kapatırım , sonra şifonyerime koyarım.” Kimbilir bu tostu radyo kendisine nasıl yollamıştı? Hayır, düşünmek istemiyoruz. 

Madonna’nın eski kredi kartı 

Madonna’nın Blond Ambition turu, pop müzik tarihinin ikonik turlarından biri. Özellikle de sahnede giydiği o meşhur Jean Paul Gaultier kostümü… Turne arası duraklarda muhtemelen kendisinin sosisli sandviçlerini satın aldığı kredi kartı da satışa çıkmıştı. Bu kart Ağustos 1990’da sona ermişti ama değeri bir Madonna hayranı için muhtemelen eski olmasıyla ölçülemezdi! Madonna’nın eski kredi kartının 400-600 dolar arası (yaklaşık 5 bin TL) satılacağıı tahmin ediliyordu ama kart 2 bin 500 dolara (yaklaşık 21 bin TL) satıldı. 

James Blunt’ın kız kardeşi 

“Böyle bir şey nasıl olabilir” derseniz, şöyle anlatalım. James Blunt, “You’re Beautiful”la henüz ünlü olmadan önce ve beş parasızken, 2014’te bir konser turnesini finanse etmeye çalışıyordu. Aklına gelen her şeyi satmıştı. En sonunda da kız kardeşini de “satmaya” karar verdi. Ama hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin. Blunt’ın kız kardeşinin İrlanda’da bir cenazeye katılması gerekiyordu. Uçaklar grevdeydi ve feribot da bulunamıyordu. Durum çaresizdi yani. En sonunda online bir müzayede sitesine şu ilanı verdi Blunt: “Tehlikedeki bir hanımın kendisini cenazeye götürmesi için cumartesi günü parlak zırhlı bir şövalyeye ihtiyacı var.” Aranan şövalye, helikopterle Blunt’ın kız kardeşini İrlanda’ya götürdü. Peki sonra ne oldu dersiniz? Şövalye ve Blunt’ın kız kardeşi evlendi, iki de çocukları oldu.  

Kaynak: BBC