Son single’ı “K4R4NL1K”ı BBI Music Co. etiketiyle yayınlayan R&B ve hip hop sanatçısı Adakanbo’yu Dergy sayfalarına konuk ettik. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Alternative R&B & hip-hop türünde yayınladığı single’larıyla dikkat çeken, yerli sahnenin üretken şarkı yazarı ve prodüktörlerinden Adakanbo’yla tanışmadıysanız ve bu röportaja denk geldiyseniz, okurken bir yandan da Adakanbo dinlemenizi tavsiye ederiz. Dinlediğinizde bir şeylerin kilidini açıyormuş gibi hissettiren bir sound onunki, beklenmedik ve şaşırtıcı… Müzisyen Ada Kanbur’un 2020 yılından beri aktif ettiği Adakanbo, rap müziğin içine R&B ve chill gibi farklı türleri de yediren, kendi hikâyesini anlatan bir müzik yapıyor. Tam olarak kelimelerle anlatmak mümkün olmadığı için, sanatçı da “Bu bana sürekli soruluyor ama henüz bir cevap bulamadım” diyor. En iyisi, dinlemek ve belki de kategorize etmemeye çalışmak. Son şarkısı “K4R4NL1K”ı haziranın başında yayınlayan yetenekli müzisyeni Dergy’de ağırladık.

Hem alternatif, hem R&B, hem hip hop, hem chill gibi pek çok türü harmanlayan çok kendinize özgü bir sound’unuz var. Müziğinizi kategorize etmek isteseniz ne derdiniz? Ya da şöyle diyelim, sizi hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırdınız?

Aslında bu soru sürekli sorulduğu için cevap bulmaya çalıştığım bir konu fakat henüz bulabilmiş değilim. Şu an için Alternatif R&B veya alternatif Hip Hop diyebiliriz yaptığım müziğe.

Müzik yapabiliyor olmanın insanı çok özgür kılan bir yanı olduğunu düşünüyoruz ama bir yandan da özgür olmayan topraklarda bunu yapabilmenin zorluklarını da konuşmak istiyoruz. Siz müzik yapma dirayetini nasıl buluyorsunuz kendinizde?

Sürekli olarak müzik üretme gücünü kaybettiğim kısa veya uzun dönemler oluyor hayatımda. Bu dönemlerin sonunda aklımda sadece müzik yapmak oluyor. Başka bir çarem kalmıyor gibi aslında. Genelde tekrar içimdeki müzik üretme isteğine güveniyorum beni o dönemlerden çıkarması için. Müzik benim için bir kısır döngü diyebilirim bu yüzden.

adakanbo dergy rop2

Pandemi süreci sizin için nasıl geçti? Bu sürecin içinde öğrendiğiniz, deneyimlediğiniz en önemli şey ne oldu?

Pandemi sürecinde çok zayıf olduğum bir yönümü geliştirdim o da sabretmek. Kendime karşı, döneme karşı, etrafımda olup biten, kontrol edebileceğim ve edemeyeceğim her şeye karşı sabretmeye başladım.

2020-2021 dönemi boyunca Gece Uçak Modu Gündüz Gece Modu adında bir EP ve başka sanatçılarla ortak işlerinizin de olduğu pek çok single yayınladınız. Bunları bir albümde toplama ya da tamamen farklı şarkılarla bir albüm yapma gibi bir planınız var mı?

Önümüzdeki dönemde hazır olan parçaları yayınladıktan sonra farklı müzik tarzlarında konsept albüm veya EP’ler yapma planım bulunuyor. Farklı insanlarla farklı tarzlarda çalışmak insana bir çok yönden ilham veriyor bence. Bu çalışmaları sürdürürken kendi parçalarımı da yayınlamaya devam edeceğim tabi ki.

adakanbo dergy rop3

“NEREDEYSE BENİ DİNLEYEN HERKESLE İLETİŞİMİM VAR”

Şarkı yazarken her şeyin sınırların dışında olduğunu hissediyor musunuz? En çok ne gibi durumlarda şarkı yazıyorsunuz, ilham kaynaklarınız neler?

Bazen bir düşünceyi makul bir seviyede anlatmak fakat çok da açık açık anlatmak istemiyorum. Şarkı yazarken en çok bu zamanlarda kendimi özgür hissediyorum diyebilirim. Hem aktarmak istediğim bir şey varken hem de aynı esnada bu lafı, sözü kimin anlayıp anlamayacağını umursamadan anlatmaya çalışırken. Kendi bakış açımın çok içinde kaldığım zamanlarda analitik düşünmeyi bi süreliğine bırakabiliyorum ve bu zamanlarda aklıma gelen şeylerin bana ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum.

Dinleyicilerinizle nasıl bir ilişkiniz var? Şarkılar yayınlandıktan sonra yorumları takip ediyor musunuz, mesajları cevaplıyor musunuz?

Nerdeyse beni dinleyen herkes ile iletişimim veya tanışıklığım var. Sosyal medyada müziğimi paylaşan veya yaptığım işler yüzünden bana ulaşan herkes ile çok samimi iletişim kurmaya çalışıyorum. İlk gün destekçilerim dışında bu sektörde veya dünyada kimseye güvenmemem gerektiği her zaman aklımda. Bu yüzden insanların verdiği desteğe gerçekten çok değer veriyorum.

adakanbo dergy rop4

KISA KISA

• Müzik yapmak istediğimi fark ettiğim ilk kırılma anlarımdan biri Little Simz’i sahnede izlediğimde oldu.

• Bana her zaman kendimi iyi hissettiren o şarkı Flavien Berger’in Contre-Temps parçası.

• Çocukken futbolcu olacağımı sanıyordum o yüzden müzisyen posterim yoktu fakat bilinçli olarak dinlediğim ilk albüm Ceza- Rapstar’dı.

• Listemdeki en “dirty pleasure” şarkı Perros Blancos Freestyle (hatta o kadar utanıyorum ki hiç bir listemde yok Youtube’dan dinliyorum bazen.

• Okuduğumda bakış açımı değiştirdiğini düşündüğüm kitap Doppler-Erlend Doe.

• Telefonumda en çok kullandığım uygulama Spotify veya Instagram.