Yerli rock sahnesinin en sevilen ekiplerinden Adamlar, konserlerine yeniden başladı. İşte popüler ekip hakkında bilmeniz gerekenler…  

Şarkılarında hayata dair güçlü, derin ve ironik sözlere sahip bir ekip, Adamlar. Kimi zaman “Kameraya gülümseyin en güzel açınızdan, kime ne acınızdan?” diyorlar, kimi zamansa “Yüzümü gözümü iki çift sözümü / Kirli sepeti dibi gibi bastırıp gizlemişim”… Umutsuz şarkılar değil onlarınki. Acıyı, kederi, ayrılığı, mutsuzluğu bile şakalı anlatıyor, dinleyeni yeniden inanmaya zorluyorlar. 2000’ler Türkçe rock müzikte Kurban neye tekabül ediyorsa, 2020’lerde Adamlar aynı yerde konumlanıyor diyebiliriz. İşte Adamlar hakkında bilmeniz gereken 7 şey…

ADAMLAR KİMDİR? 

AdamlarEkran Resmi 2020 09 03 14.22.36

Adamlar , Tolga Akdoğan (vokal ve elektrik gitar), Berkan Tilavel (davul), Gürhan Öğütücü (elektrik gitar) ve Berat İşçioğlu (bas gitar)’dan oluşuyor. Sözlerin ve bestelerin mucidi ise Tolga Akdoğan. Grubun gitaristi Emre Malikler Adamlar’dan ayrıldı. Yaptıkları müziği kabaca Rock’n Roll, Blues ve biraz da Hip-Hop olarak tanımlıyorlar. Kendi deyimleriyle, ” ‘Singer–Songwriter’ geleneğinden gelse de bu müzik oldukça farklı janraları bir potada topluyor. Hip-Hop’tan uzun havaya, tangodan Rock’ın en damar hallerine girip çıkan bir dalgalanma içinde seyrediyor.” diyorlar. 

 

ADAMLAR ANTİ KLİŞE TİMİ’NDEN BUGÜNE

Adamlar, Eski Dostum Tankla Gelmiş isimli ilk albümlerini 23 Eylül 2014’te, Rüyalarda Buruşmuşuz adlı ikinci albümlerini 2 Kasım 2016’da People Make Music etiketiyle yayınladı. Grup, Garaj Müzik etiketiyle ilk önce  şarkısını single olarak dinlecileriyle buluştururken, 12 Nisan 2019’da Dünya Günlükleri adlı üçüncü stüdyo albümünü yayınladı. Peki daha önce hiç yok muydu adamlar ekibi? Elbette vardı! Grubun önceki kurulumu Halimden Konan Anlar idi. Halimden Konan Anlar, Tolga Akdoğan’ın MySpace’de kurduğu bir gruptu. Ekip değişti. Grubun adı da “uzun isimli yeni gruplar” akımı içinde olmamak için Adamlar olarak değiştirildi. Adamlar ismi, çizer Cengiz Üstün’e ait olan karikatür serisi “Adamlar Anti Klişe Timi”nden geliyor. Hatta Adamlar, “Acının İlacı” şarkılarında “Garibin başında rüzgar, halimizden yanan anlar” diyerek bu duruma zekice bir göndermede de bulunuyor. 

 

KIRMIZI GÖMLEKLİ ŞARKICIYI TANIDINIZ MI?

Yakın zamanda sosyal medyada yeniden dolaşıma giren bir pastil reklamı videosu da bize Tolga Akdoğan’ın yıllar önceki halini gösterdi. Bir televizyon programında “Bir Tek Dileğim Var” şarkısını yorumlarken, sesini pek de iyi kullanamayan ve viral olan kırmızı gömlekli şarkıcıyı hatırlarsınız. İşte bu reklamda Tolga bu şarkıcının kılığında aynı şarkıyı söylüyor. Tek farkla: Kullandığı pastil sayesinde “Bir Tek Dileğim Var”ın yükseklerinden Led Zeppelin’e bağlıyor. Sonra da “Mutlu ol yeter…” diyerek inişe geçiyor. İşte o reklam:

 

ADAMLAR’IN İLHAM KAYNAKLARI NELER? 

Grubun beyni Tolga Akdoğan’ın müzik zevki içinde The Doors ve Müslüm Gürses. Alternatif sahneden ise Cihan Mürtezaoğlu’nu dinliyor. Albüm dinlemeyi de daha çok sevdiğini söylüyor. “Başı ve sonu olan, bir hikaye anlatan, bir bütün olan bir yapı olduğu için insana iyi geliyor” diyor. Turgut Uyar şiirleri, “Kara Kitap” (Orhan Pamuk), “Aylak Adam” (Yusuf Atılgan) gibi Türk edebiyatının önemli eserleri de onlara ilham veren eserler arasında yer alıyor. 

 

SİSTEMİN İÇİNDE OLMA HAYALLERİ YOK 

Tolga Akdoğan, Adamlar’ın kazandığı başarıya rağmen büyük hayallerinin olmadığını söylüyor: “Sistemin içine dahil olmak gibi bir hayalimiz yoktu. Ama resmi bir albüm yayınlamak bunu da getiriyor beraberinde. Benim bir kaygım yoktu. Ama hiçbir şey düşünmezken bir dönüş almak iyi bir şey. Modanın bir parçası olmak iyi hissettirmiyor. Kalıcı olmak istiyoruz. Yapmak istediğin şeyi yapmakla her şey daha iyiye gidiyor zaten. Büyük de hayallerim yok. Ben hayatımı seslendirme yaparak kazanıyorum. Bu yüzden müzik yaparken daha rahatım diyebilirim…” 

AdamlarEkran Resmi 2020 09 03 14.22.06

“ŞARKI YAZMAK BALIK TUTMAK GİBİ BİR ŞEY”

“Ben şarkı yazarken kağıt, kalem, gitar, hepsinden çat pat biraz kullanıyorum. Hepsinden biraz… İçerden gelen bir şeyi yakalamaya çalışmak. Balık tutmak gibi bir şey… Bilgisayarda kendimce, çok amatör bir şekilde “kes-yapıştır” da yaptığım oluyor. Sonra grupça birlikte bir enerji çıkarmaya çalışıyoruz bir duyum üzerinden. Bazı şarkılar hemen bir şeye dönüşüyor. Çorbayı kaynatıyoruz, biz de arada kaynıyoruz” diyor, grubun solisti Tolga Akdoğan.

 

YAKLAŞAN KONSERLER

Adamlar, pandemi nedeniye uzun zamandır tıpkı diğer ekipler gibi sahnelerden uzak kalmış, o dönemde pek çok online konser vererek dinleyicilerini selamlamışlardı. Yakın zamanda Eylül ayındaki konser programlarını açıkladılar. Adamlar’ı canlı canlı izlemek için işte konser takvimi:

5 Eylül LifePark / Sarıyer
11 Eylül DorockXL / Kadıköy
13 Eylül DorockXL / Kadıköy
23 Eylül İzmir Fuar Açıkhava Tiyatrosu
26 Eylül Bursa Açıkhava Tiyatrosu
17 Ekim Vadi Açıkhava / Vadiİstanbul

KAYNAKLAR : BantMag, Akustikhane, Twitter, World Akustik, Instagram/Adamlar