Dördüncü albümü 30’u 19 Kasım’da yayınlayan ve albümden ilk single’ı “Easy on Me”yle yıllar sonra yeniden ortaya çıkan Adele’i mercek altına aldık. 

Büyüleyici, muhteşem ve görkemli. Adele, son yıllarda onu tanımlayan bu sıfatların oldukça uzağında hissediyordu kendisini. Bunun sebebi de, 2019’da boşanma davası açtığı Simon Konecki ile olan ayrılığı ve şimdi 9 yaşında olan oğlu Angelo’nun bu ayrılığı kabullenme süreciydi. Büyük umutlarla kurduğu evliliği yürümemiş, bir türlü istediği mutluluğa erişememişti. Kendini kapattı, bir süre kederlenmekten başka bir şey yapmadı. Ama bir gün, her şeyi değiştiren bir şey oldu. Angelo annesine “Beni gerçekten görüyor musun?” diye sordu. Oğlunun bu sorusu üzerine hemen bir şarkı kaleme aldı Adele. Değişim, silkelenme ve tekrar kendine gelme. İşte 5 yıl sonra Adele’i yeniden görme şansımız bu şekilde gelişti. İşte dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Adele hakkında bilmeniz gerekenler. 

“SADECE GÜÇLENMEK İÇİN SPOR YAPMAYA BAŞLAMIŞTIM”

Adele’in değişim sürecini ilk başta Instagram hesabında paylaştığı bir fotoğrafında gördük. Büyük ölçüde kilo kaybetmişti ve çok neşeli görünüyordu. Adele, karantina döneminde çok içmeye başlamış. Kendisiyle yüzleşmeleri de derken, kapalı zamanları spor salonunda geçirmeye karar vermiş. Gündüz ve gece, sıkılmamak için sürekli spor yapıyormuş. Salonda izlediği pek çok film olmuş ama o en çok “Rocky” serisini seviyormuş. Aslında öncelikli hedefi kilo vermek değilmiş. “Bedenimi fiziksel olarak güçlendirebilirsem, bunu hissedebilir ve görebilirsem, belki bir gün duygularımı ve zihnimi fiziksel olarak güçlendirebilirim diye düşündüm” diyor. Son 3 yıldır günde iki kez sıkı ağırlık kaldırma ve antrenmanlarını aksatmıyor. 

“VÜCUDUM HAKKINDA EN ACIMASIZ YORUMLARI KADINLAR YAPIYORDU”

Adele, bugüne kadar vücuduyla ilgili yapılan en acımasız yorumların yine kadınlardan geldiğini söylüyor. Bu durum onu çok incitmiş: “Vücudum tüm kariyerim boyunca nesneleştirildi. Sadece şimdi değil. Bazı kadınların neden özellikle incindiğini anlıyorum. Görsel olarak birçok kadını temsil ettim. Ama ben hala aynı kişiyim. Vücudum hakkındaki en acımasız konuşmalar, diğer kadınlar tarafından yapılıyordu. Bundan çok fena hayal kırıklığına uğradım. Bu benim duygularımı incitti.”

adele

ADELE NEDEN BU KADAR UZUN YILLAR ARA VERİYOR? 

Adele’in uzun yıllar kendi kabuğuna çekilmesi sürecine hepimiz alıştık. Ama ünlü sanatçının aslında zaman zaman konser vermemesinin, her şeyi çok hızlandırmamasının da bir sebebi var. O da 2011 yılında geçirdiği ses teli ameliyatı. Ses telinde bir kanama meydana gelince, tedavi süresinde kendini asla zorlamaması gerekiyormuş. Adele, 2017 yazında Wembley Stadyumu’nda vereceği iki konserini iptal etmek zorunda kalmıştı. “Onları iptal etmek 200 bin kişinin iptal olması demekti” diyor. Ama eğer iyi olmazsa doktorları kesinlikle onun konser vermesini yasaklıyor. Bu konuda çok üzülmüş, hatta kendi deyimiyle “harap olmuş” ama kim Adele’in büyülü sesini tamamen kaybetmesine göz yumabilir ki? 

“SATÜRN DÖNGÜSÜ BENİ DEĞİŞTİRDİ” 

Adele’in son albümü 30’un duyurusunu yaparken de üstüne basa basa söylediği Satürn meselesine gelelim. Adele, Satürn’ün güneşin etrafında tam olarak dönmesi ve doğduğunuz zamanki konumuna dönmesinin 27 ila 32 yıl sürdüğünü açıklıyor. Bu dönem denk geldiğinde de hayatınızı sallayacak bazı gelişmelerin yaşanabileceğini söylüyor. Adele’e göre boşanmasının Satürn döngüsüyle bir ilgisi var. “Sadece evliliğimi sürdürmeye çalışıyordum ve mutlu değildim. İkimiz de yanlış bir şey yapmadık. İkimiz de birbirimize zarar vermedik. Sadece oğlumun beni gerçekten sevdiğini ve sevildiğini görmesini istiyorum. O zamandan beri gerçek mutluluğumu bulma yolculuğum içindeyim” diyor. 

BU ALBÜMÜ OĞLUNUN ŞİMDİKİ DUYGULARINI ANLAMASI İÇİN KAYDETTİ 

Adele 30 albümünü, Angelo’nun büyüdüğünde bazı şeyleri anlaması için kaydetmiş. Şimdi çok küçük olduğu için ona bazı şeyleri açıklayamadığını ama bu albümün ilerde ona rehberlik edeceğini söylüyor. “Benim için cevaplayamadığım çok basit soruları var çünkü cevabını bilmiyorum. Mesela, neden hala birlikte yaşayamıyoruz? Neden artık babamı sevmiyorsun? Ben de ona ‘Babanı seviyorum’ demek zorunda kalıyordum. Onun için mantıklı bir gerekçe bulmaya çalışıyorum.” Adele bu yüzden artık herkesin çok sahiplendiği 21 albümünün ona ait olmadığını söylüyor. “Bugüne kadar diğer albümlerimde ‘Bunu sen yaptın! Yürü git! Neden benim için gelemiyorsun?” diye soruyordum. Bu albüm ise ‘Sorunun bende olduğunu anladım’ diyor.” 

“ARTIK NE İSTEMEDİĞİMİ GAYET İYİ BİLİYORUM”

Adele, boşanma travması ve uzun süren izolasyon döneminden sonra ilk kez yeni erkek arkadaşı ünlü spor menajeri Richard Paul ile görüntülendi. İkili NBA finallerine birlikte katıldı ve Paul’ün sporcularından biri olan LeBron James ile birlikte tribünlerde oturdu. Adele, zor zamanlardan sonra yeniden flört etmenin onun için bir işkence olduğunu söylüyor. “Ben aslında bir oğlu olan 33 yaşında boşanmış bir anneyim. İhtiyacım olan son şey nerede olduğunu veya ne istediğini bilmeyen biri. Ben ne istediğimi biliyorum. Ve gerçekten ne istemediğimi de biliyorum” diyor. 

“AMY ÖLDÜĞÜNDE BEN GERÇEKTEN ÜNLÜ OLDUM”

Adele, Amy Winehouse’un 2011’de ölmesinin ardından gerçekten çok ünlü olduğunu söylüyor. “Amy Winehouse öldüğünde gerçekten ünlü oldum. Beni gerçekten üzdü. Gitarı Amy’nin ilk albümü nedeniyle aldım. Tüm sanatçılar arasında benim için en değerlisi o. Çünkü o İngilizdi. Çünkü o harikaydı. Çünkü işkence gördü. Çünkü o çok komikti.” Ve Amy’nin başına gelenlerin kendi başına gelmemesi için de büyük bir çaba sarf ediyor:  “Tanımadığım bu insanların mirasımı, hikayemi benden almalarına ve arkamda ne bırakacağıma ya da neleri yanımda götürebileceğime karar vermelerine izin vermiyorum.” 

BİR GECEDE TAM 6 GRAMMY ÖDÜLÜ KAZANMIŞTI 

Adele’in küçükken izlemekten en çok keyif aldığı grup Spice Girls’müş. Bunun yanı sıra Etta James ve Dusty Springfield gibi isimlerin de ilham kaynağı olduğunu söylemekten çekinmiyor. Adele, Beyoncé ile birlikte bir gecede en çok Grammy ödülü alan sanatçı unvanını da taşıyor. 2012 yılında bir gecede tam 6 Grammy kazanmıştı. Adele’in şu ana kadar kazandığı ödüller arasında 9 Brit Ödülü, “Skyfall” ile bir Oscar, 15 Grammy, 18 Billboard Müzik Ödülü, 5 Amerikan Müzik Ödülü ve bir de “Yılın şarkı yazarı” kategorisinde koltuğunun altına aldığı Ivor Novello Ödülü bulunuyor. 

adele-2021-satis-rekoru

BONUS: ALBÜM ÜÇ GÜNDE SATIŞ REKORLARI KIRDI

Grammy ödüllü 33 yaşındaki şarkıcının 30 adını verdiği albüm, pazar günü yılın en yüksek satış rakamına ulaştı. Ünlü müzik mecrası Billboard; Adele’in 30 albümünün sadece üç günde 500 bin kopyadan fazla satış rakamına ulaştığını duyurdu. Taylor Swift’in Evermore albümü 2021’de 462 bin satış yaparak rekoru elinde bulunduruyordu. Adele’in 30 albümü, şimdiye kadar yılın en çok satan albümü unvanı almasının yanı sıra 2021’de bir haftada en yüksek rakama ulaşan albüm de oldu.

Kaynaklar: Vogue, The Fact