Bugünlerde çoğumuz çektiğimiz tatil fotoğraflarını arkadaşlarımızla nasıl paylaşacağımızı düşünüp duruyoruz. İşte size fon müziği için birkaç öneri…

Deniz kenarında ayaklarımızı da çeksek, kumsalda poz da versek biliyoruz ki fonuna bir de şarkı koymak lazım! Ne koysak ne koysak… Deniz, insana rahatlama hissi verdiği kadar bazen derin bir hüzne de sürükleyebilir. “Benim hüzünle işim yok” diyenler için kimisi sakin, kimisi tanıdık, kimisi de gizli bir cevher gibi olan denizli şarkıları seçtik. Çoğunluğunu yeni şarkılar oluştursun istedik ama birkaç klasiği de unutmadık. İşte adında deniz geçen, en berrak, en tuzlu, en mavi 7 şarkı. 

Peyk- Denizdeyim 

Denizdeyim, sakin, güzel
Ellerim kum, gökyüzü mavi
Annem genç bir kız, babam da jön
Fotomuz yok, paramız yok 

Türk rock dünyasının en kendine özgü ekiplerinden Peyk, “Denizdeyim” adındaki şarkısının “plaj versiyonunu” daha çok yeni yayınladı. Peyk’i neden seviyoruz derseniz, belki solist İrfan Alış’ın kaya gibi sert sesinden, belki yormayan sound’larıyla hep sessiz ve derinden giden üsluplarından… Peyk’in “Denizdeyim” “plaj versiyonu”nda da bu var. Sakin, yormayan, derinlikli nağmeler gerçekten de kumsalı, plajı, güneş kremlerinin kokusunu ve denizin derdi tasayı alıp götüren mavisini hissettiriyor insana. Tıpkı çocukken gittiğimiz denizler gibi, hiçbir şeyi düşünmeden kendimizi denize attığımız zamanları hatırlatıyor. Bu şarkının orijinali 2019’da yayınlanmıştı. 

Onurr- Deniz Tuzu 

Farklı kumsallarda hep aynı rüyaya
Uyanmak isterim ben her sabah yanında
Uyumak ne mümkün aşkım çok teessüf
Sen denizden çıkarken ah ne tesadüf

Müzik dünyasının on parmağında on marifet müzisyenlerinden Onurr’un yakın zamanda yayınladığı Ağlak Disko albümünde yer alan bir denizli şarkı var: “Deniz Tuzu”. Egosu sıfır, dinleyicisiyle içiçe bir müzisyen Onurr. İstediği zaman o çok sevdiğimiz Sakin’deki gibi şarkılar da yapıyor, Türkçe pop müziğe kaliteli albümler de armağan ediyor. Denizin dalga sesleriyle açılan “Deniz Tuzu” da bu kez yazın hüzünlü tarafını anlatıyor dinleyicisine. Bir türlü aşkla sevilmediğini ve bunu hissettiğini anlatan Onurr’u dinlerken fonda güneş batarken denizin renginin daha da laciverte dönüşünü neredeyse gözlerinizle görüyorsunuz. Benzer bir deneyim yaşadıysanız da belki bu şarkı sizin yeni “yaz şarkınız” olur, kimbilir?

No Land- Deniz Derin 

Deniz derin dibi serin
Varan olmaz soran olmaz
Deniz derin dibi yüzey
Gel yüzelim yunus gibi

Azeri, İranlı ve Türk müzisyenlerden oluşan ve “Ülkesiz” anlamına gelen bir isim seçen No Land, bu isim için No Man’s Land filminden esinlendiklerini dile getiriyor. Bir süre önce dağıldıklarını açıklayan ama sonrasında yeniden bir araya gelen ekip, bu yıl “Deniz Derin” adını verdikleri yeni şarkılarını yayınladı. No Land’in denizli şarkısı, yine kalplerin orta yerine bir ok gönderiyor. Bu şarkı tam anlamıyla sabah saatlerinde kimseler yokken denizde yüzme hissini hatırlatıyor insana. Ve sevgiliyi çağırıyor işte bu mavi dünyaya: “Gel yüzelim ufuklara…” 

Canozan- Deniz Kabuğu 

Bi hevesle çıktı bu yola hiç sonunu düşünmeden
Gençti çok hala bir girdaba yakalandı büyümeden
Ve deniz kabuğuna çekilirken iki damla yaş aktı gözlerinden
Ne hayaller kurmuştu belki birden yıkılıp şarkı oldular sözlerinde

Tutkulu, duygusal, özel bir müzisyen, Canozan. Hemen her şarkısında hissedilen sıcaklık hiç düşmüyor. Ne anlatsa, ne söylese dinleyicisine geçiyor. “Deniz Kabuğu” da işte böyle bir şarkı. Bu şarkı olsa olsa, bir gece denizini anlatıyor olmalı. İçine girmekten çekindiğimiz, izlemekten çok keyif aldığımız, belki biraz da ayaklarımızı soktuğumuz türden bir deniz bu. Çünkü “Deniz Kabuğu” çok kalbi kırık bir şarkı. Sahilde denk geldiğinizde çok sevindiğimiz deniz kabuklarını saklamak isteriz değil mi? İşte Canozan da bu şarkıda bir deniz kabuğu içine çekilmekten ve kendini saklamaktan söz ediyor. Ve tabii benzer duygular yaşamış olan dinleyicileri de onunla birlikte giriyor deniz kabuklarının büyülü dünyasına…

Tanju Okan- Deniz ve Mehtap 

Deniz ve mehtap sordular seni neredesin?
Nasıl derim terk etti
Bırakıp beni gitti
Anladılar ki aşkımız bitti

Bir klasikle devam edelim. Tam anlamıyla bir yaz gecesi şarkısı olan “Deniz ve Mehtap” önce Dario Moreno’nun sonra da Tanju Okan’ın unutulmaz sesinden dinlediğimiz ünlü bir şarkı. Biten bir aşkın ardından kendi kendine söylenen, bu ayrılığı çevresine nasıl anlatacağını düşünen bir şarkı “Deniz ve Mehtap”. Kahramanımız burada hem denizle hem de mehtapla, sonra martılarla, sonra rüzgarla konuşur ve onlara da hep aynı şeyi söyler: “Bırakıp beni gitti.” Bu ünlü şarkının Türkçe sözleri Fecri Ebcioğlu imzalı. 

Göksel- Denize Bıraksam 

Denize bıraksam kendimi
Kumlara uzatsam gölgeni
Havada umut ruhum firar
Güneşte kurutsam kalbimi

Hangimiz derdimizi tasamızı denize bırakıp hafiflemek istemeyiz ki? Göksel, bu naif duyguyu öyle güzel kaleme almış ki, işte 2015’te yayınlanan “Denize Bıraksam” da böyle çıkmış ortaya. Bu klasikleşmiş parçanın sözlerinde Mabel Matiz’in de imzası var. Tam anlamıyla denizin verdiği huzuru, yaz meltemlerini, tuzlu suyun teninizdeki hissini ve öğlen güneşinde yanıp gölgelere doğru kaçmayı anlatıyor bu şarkı. Hele ki Mabel Matiz’in geri vokallerde olduğunu fark edince de tadından yenmiyor. Türkçe pop müziğin en güzel denizli şarkılarından biri. Aksini düşünen var mı? 

 

Perdenin Ardındakiler- Bul Bütün Denizleri 

Bul bütün denizleri koy beni içine
Çabaladıkça batıyorum daha da derine
Kaldırımlar götürmüyor artık beni evime
Söyle kadın söyle bana kim gelecek yerine

Melankolik, etkileyici ve hüzünlü şarkıların mimarları Perdenin Ardındakiler’in “Bul Bütün Denizleri” şarkısı nasıl bir denizi akla getiriyor dersiniz? Bizim aklımızda yağmurlu, dalgalı, karanlık bir deniz geliyor haliyle. Belki bir kış denizi, belki de yazın hiç beklenmedik anda çıkan bir fırtınayla coşup kabarmış bir deniz. İşte “Bul Bütün Denizleri” böyle bir şarkı. Perdenin Ardındakiler’in 2020 yılında yayınladığı bu şarkının sözleri Doruk Ereşter imzalı. Bu şarkı, grubun geçen seneki Düşüş adlı kısaçalarlarında yer alıyor. 

 

Bu şarkılar sizi kesmedi mi? Bir de “Yaz şarkıları”na bakın:

yazsarkilari