Ana SayfaMüzikAkıl sağlığını korumaya çalışan ünlü müzisyenler

Akıl sağlığını korumaya çalışan ünlü müzisyenler

Tükenmişlik sendromu, yorgunluk, depresyon… Adı her ne olursa olsun, akıl sağlığını korumanın gerçekten zor olduğu şu günlerde dünyaca ünlü müzisyenler de bundan nasibini alıyor.

Zeynep Sipahi / [email protected]

Son zamanlarda hem müzik hem de film dünyasında üretim süreçlerini durdurup kendisini nadasa bırakanlardan turlarını yarıda kesenlere birçok ünlü ismin akıl sağlığını korumak adına mola verme kararı aldığı haberini daha sık duymaya başladık. Bunları yazarken, mart ayında hayatını kaybeden Foo Fighters’ın efsanevi davulcusu Taylor Hawkins’in ölmeden kısa bir süre önce kurduğu “Daha fazla yapamıyorum” cümlesi de maalesef kulaklarımda çınlamaya devam ediyor. Peki, “delirme”nin eşiğinden dönmek için bir süre durmayı tercih eden müzisyenler kimler merak ediyor musunuz?

Shawn Mendes

Böyle bir konu hazırlama fikri 23 yaşındaki Shawn Mendes‘in birkaç gün önce akıl sağlığı sorunları nedeniyle Kuzey Amerika turunu durdurma kararından doğdu. Çünkü yazının başında da dediğim gibi bu tür haberleri fazlasıyla sık duymaya başladık. Wonder World Tour kapsamında konserler vermeye başlayan Mendes, 9 Temmuz’da Instagram’dan bir paylaşımda bulunarak akıl sağlığına öncelik vermesi gerektiğini, bu yüzden de üç haftalık bir mola vereceğini duyurdu. Kırılma noktasına gelen Mendes“Ekibim ve sağlık uzmanlarıyla görüştükten sonra, hem iyileşmek hem de kendimi ve akıl sağlığımı gözetmek adına zamana ihtiyacım olduğu sonucuna vardık. Kendimi bu yoğun tempoya hazır hissetmiştim ama erken bir kararmış” açıklamasında bulundu.

Justin Bieber

28 yaşındaki Justin Bieber geçen ay yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle konserlerini iptal ettiğini açıklamıştı. Ramsay Hunt sendromu adı verilen hastalıkla mücadele eden ve kısmi yüz felci yaşayan Bieber‘ın şu an morali nasıldır bilmiyoruz ama bundan üç yıl önce sağlığına özen göstermek adına bir süre mola vereceğini sosyal medyadan duyurmuştu. “Çoğumuz gibi ben de deneme yanılma yoluyla bakıyorum, arıyorum, kökleşmiş olan bazı sorunlarımı iyileştirmeye odaklandım. Evliliğimi sürdürmek ve olmak istediğim baba olabilmek için dağılmamalıyım” açıklamasını yapmıştı.

Katy Perry

Şu sıralar Orlando Bloom ile mutlu bir birlikteliği olan Katy Perry, 2012 yılında eşi Russel Brand‘den boşandığı dönemde kalbini iyileştirmek için zamana ihtiyacı olduğunu açıklamıştı. Ancak kariyerinin tepe noktasında olduğu o dönemde mola vermesine imkan yoktu ve ancak iki yıl sonra kendine bu izni tanıyabildi. Yeni bir şarkı yayınlaması ise tam üç yılını almıştı. Bu kadar uzun süre müzikten neden bu kadar uzak kaldığını soranlara, “Akıl sağlığını koruma deniyor buna” açıklamasını yapmıştı. Ayrıca “Katy Perry: Part of Me” belgeselini izleyerek o parıltılı hayatların ardında nasıl zorlu yaşamlar sürüldüğünü daha net görebilirsiniz.

Lady Gaga

Kariyerine bir süre mola vermek zorunda kalan ünlü müzisyenlerden bir diğeri ise Lady Gaga‘ydı. 2018 yılında Joanne World Tour kapsamındaki konserlerini çektiği ağrılardan dolayı iptal etmek durumunda kalan Lady Gaga‘ya fibromiyalji teşhisi konmuştu. Bu durum Gaga‘nın psikolojisini de derinden etkilemişti. Netflix belgeseli “Gaga: Five Foot Two” sanatçının yaşadığı bu zorlu sürece de ışık tutuyor. O dönem için şöyle demişti: “İnsanların daha merhametli olmaya ihtiyacı var. Kronik ağrının ve her gün nasıl hissedeceğini bilmeden uyanmanın şakası yok.”

Demi Lovato

Dinlenme rekorları kıran Demi Lovato da bundan altı yıl önce, 24 yaşındayken, sahne ışıklarından uzak durmayı planladığını açıklamıştı. “2017 için çok heyecanlıyım. Müzik ve sahne ışıklarına bir mola… Bu iş ve medya bana göre değil” yazan bir paylaşımda bulunmuştu. Gerçi verdiği mola çok uzun sürmedi ve 2017 Temmuz’unda sahalara geri döndü. Biraz olsun o ortamdan uzaklaşmış olmak bile Lovato‘nun adeta yeniden doğmasını sağlamıştı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR