Huzurlarınızda, Akustik Türkçe şarkılar dünyasının zamansız şarkılarından seçtiğimiz 10 performans…

Kulağımızda orijinal halleriyle yer etmiş şarkılar bazen tek bir gitar eşliğinde daha da lezzetleniyor. Öyle ya, kimi zaman çok da tempolu şeyler dinlemek istemiyor insan. Biraz sakinlik, biraz huzur iyi geliyor. Sanatçıların aslında er meydanı olarak sahne alıp stüdyodakine çok benzer şekilde bir şarkıyı akustik olarak yorumlaması büyük bir risk. Şarkıyı bozup yapısını zedeleme ihtimali çok yüksek. Ama akustik şarkılarda aynı zamanda vokalistin şarkının büyük kısmını yüklenmesi de söz konusu. Bu da, sesine güvenen bir solist için bulunmaz bir nimet. Zira pek çok büyülü sesi, akustik performanslarıyla tanıdık ve sevdik. 

Sufle- Köprüaltı 

2013 yılında bir gün YouTube’da ansızın karşılaştığımız bir videoydu, Sufle’nin “Köprüaltı” cover’ı. Duman’dan gürültülü patırtılı dinlemeye alıştığımız bir şarkı olan “Köprüaltı” Sufle’nin yorumuyla bambaşka bir hale gelmişti. Sakindi, kırılgandı ve gerçekten çok iyiydi. Duman’la özdeşleşmiş bir şarkıyı kendine göre bu şekilde uyarlamak kolay iş değildi sahi. Sufle’yi daha sonra kendi şarkılarıyla dinlemeye başladık. Grup 2020 yılında Geri Geri Maraton Koştum adında ilk albümlerini yayınladı. Ama “Köprüaltı”nın bu akustik hali hafızalarda canlı kaldı. 

Seda Yiyin- Be Adam 

Seda Yiyin’in adını birbirinden başarılı coverlarıyla YouTube’da duyduk. Gülşen’in 90’lardaki ünlü şarkısı “Be Adam”ı şarkının ruhuna uygun bir şekilde coverlayan Seda Yiyin, keman da çalıyor. Yiyin, akustik şarkılar söylerken şarkıda kendini adeta kaybediyor. “Be Adam” da bunun en güzel örneklerinden biri. Yiyin, Dergy’e verdiği röportajda “90’larda ve öncesinde inanılmaz bir ruh vardı, sanıyorum duygular televizyon, bilgisayar ve telefonların radyasyonuyla zehirlenmemişti o zamanlar. Eminim benim gibi, enstrümantal müziğe hasret kalan çok büyük bir kitle vardır” demişti. 

sedayiyin

Deniz Tekin- Böyle

Tüyleri diken diken eden sesiyle Deniz Tekin’i ilk kez Sofar konserlerinde keşfetmiştik. Sofar, tüm dünyada uygulanan bir sistem. Evini açan bir müzikseverin salonuna kurulan sistem sonrasında gizli bir haberleşme sistemiyle davetiyeler geliyor ve konser gerçekleşiyor. İşte 2015 yılında olan konserlerden birinde, bugünün alternatif sahnesinde önemli bir yeri olan müzisyen Deniz Tekin, akustik olarak “Böyle”yi söylüyor. İki gitar haricinde başka bir enstrüman yok. Tekin’in ilk dönemlerini izlemiş seyirciler ne kadar şanslılar. 

Melek Mosso, Evrencan Gündüz- Ben Böyleyim 

Bazı şarkıları sahibinin sesinden dinlemeye çok alışkınız. Ayla Algan’ın 70’lere damga vuran şarkısı “Ben Böyleyim” gibi. Kendin gibi olmanın, kendin gibi durmanın tadını almış ve özgürlüğünden asla taviz vermeyen bir kadının kişisel manifestosu olan “Ben Böyleyim” şarkısını Melek Mosso ve Evrencan Gündüz, Kadıköy Bahariye’de tek bir gitarla seslendiriyorlar. “Dünyanın en büyük sahnesine çıksak da kalbimiz sokakta çarpıyor” diyorlar. İki yetenekli müzisyenin bu akustik kaydı o kadar büyük ilgi gördü ki, YouTube’da 16 milyonu aşkın bir izlenme elde etti. 

Model- Sen Ona Aşıksın 

Model’in dağılmadan önceki canlı performanslarından birinde “Sen Ona Aşıksın”ı nasıl yorumladığını merak ediyorsanız buraya buyrun. Solist Fatma Turgut, “Can bu şarkıyı ilk getirdiğinde ona ‘Yapma söz olur, bu şarkı çok fena olur’ dedim. Yaşanmış bir hikâye olduğunu söyledi, ben de biliyorum” demişti. Şarkıyı söylerken sahiden de içinden geçiyor, Turgut. Okan Işık’ın çaldığı tek bir gitarla yasın son evresi kabullenmeyi anlatan bu şarkının akustik performansı da 9 milyonu geçen bir izlenme elde etti. 


Zeynep Bastık, Hazal Kaya- Çalkala

Matmazel seninle gurur duyuyor! Evet, ünlü oyuncu Hazal Kaya’yı akustik serilerin kraliçesi Zeynep Bastık’la birlikte şarkı söylerken gören hayranları sık sık bunu söyledi. Hazal Kaya, sahiden de dersine iyi çalışmıştı ve ses rengi Bastık’a çok benziyordu. Seden Gürel’in 90’larda meşhur olmuş şarkısı “Çalkala” da oldukça ilginç bir seçimdi. Kaya ve Bastık’ın birlikte gerçekleştirdikleri bu akustik performans o kadar sevildi ki, günlerce haber sitelerinde gündem oldu. Videosu 22 milyon izlenmeyi de aştı tabii. İkili daha önce de Mor ve Ötesi’nin “Araf”ını seslendirmişti. Ama büyük çıkışı yapan “Çalkala” oldu. 

Simge- Yankı & Üzülmedin Mi 

Simge’nin akustik olarak “Yankı” ve “Üzülmedin Mi” şarkılarını birlikte söylediği canlı konser performansı 2020 yılında yayınlandı. Simge’nin ses renginin stüdyodakinin neredeyse aynı olduğunu duyabileceğimiz bu performansı, sanatçının gerçek bir yetenek olduğunu kanıtlar nitelikte. “Yankı”nın sözleri Deniz Erten ve Sezen Aksu imzalı, “Üzülmedin Mi” ise bir Ersay Üner eseri. Üstelik konserin çekimi de çok iyi. Sadeleşme konusunda Simge’yi sonuna kadar destekliyoruz. Böyle bir sesin daha çok akustik performansını dinlemek istiyoruz. 

Karsu- Jest Oldu 

Yine 90’lardan bir şarkıyı Karsu’nun duru sesiyle dinleyip bir kez daha bağrımıza bastık. Mustafa Sandal’ın ünlü şarkısı “Jest Oldu”, Karsu’nun akustik ve kendine has performansıyla kulaklarımızın pasını siliyor. Türk asıllı Hollandalı sanatçı, hem Hollanda’da hem de Türkiye’de artık bilinen bir müzisyen. Ayrıca içinden geldiği gibi, çok doğal, çok tatlı. Caza yakın olan tarzında ses rengi de büyüleyici. Sanatçının piyano eşliğinde söylediği “Jest Oldu” da seyirciden beklediği reaksiyonu alamayınca “Herkes çok çekingen, gerek yok gız” demesi çok güldürmüştü.

Can Kazaz, Nilipek.- Kendi Halimde 

Can Kazaz’ın ıslıklarıyla başlayan “Kendi Halimde” tamamen doğaçlama çekilmiş bir video. Kazaz’ın elinde bir gitar, Nilipek.’in mahçup halleri, arkada mıknatıslarıyla görünen bir buzdolabı ve bordo bir kanepe üzerinde söylenen basit bir şarkı. Ne kadar sade, ne kadar yormayan bir video! Bu naif şarkı insanı düşüncelere itiyor, bir yandan da kalpleri pamuk gibi yumuşatıyor. Gerçekten de kendi halinde bir eser. Ama YouTube’da 17 milyon görüntülenme elde ettiğini de not düşelim. 

 

Çelik, Özkan Uğur- Ateşteyim 

Bir zamanlar TRT ekranlarında yayınlanan ve yapımcılığını Sinan Çetin’in üstlendiği “Müzikli Hatıralar” programına ışınlanalım. Bu programın sunuculuğunu Mazhar Alanson, Özkan Uğur ve Fuat Güner, yani MFÖ üstleniyordu. Çelik’in “Ateşteyim” şarkısıyla büyük bir çıkış yaptığı 90’lardan bahsediyoruz. Efsane kadroya bir de Nilüfer eşlik ediyor. Çelik’in “Ateşteyim” şarkısını Özkan Uğur’un gitarıyla çalması ve ünlü “dum-kah-kah” vokallerini Uğur’un yapması harikulade bir an. “Ateşteyim” şarkısı yayınlanalı tam 28 yıl olmuş! 

 Akustik Türkçe sahnenin en seçkin örnekleri Akustikdergy’de!