Ana SayfaMüzikAlanis Morissette: öfkeli eski sevgili, rock yıldızı, anne, guru

Alanis Morissette: öfkeli eski sevgili, rock yıldızı, anne, guru

Kanada’nın bize bahşettiği eşsiz seslerden Alanis Morissette’in 1995 tarihli “Jagged Little Pill” albümü 33 milyon satışla gelmiş geçmiş en çok satan albümlerden biri olmasının yanı sıra Morissette’i de Grammy’lerde “Yılın Albümü” ödülünü kazanan en genç şarkıcı yapmıştı. Yıllar içerisinde ilk albümlerindeki “gözünü intikam bürümüş öfkeli eski sevgili” persona’sından spiritüel ve içe dönük bir guru ve anne persona’larına evrilen Morissette bugün 48 yaşına giriyor. Bu vesileyle sanatçının en ikonik şarkılarına tekrar bir göz atalım istedik.

Erhan BİLEN / [email protected]

‘Ironic’ – “Jagged Little Pill”

‘Ironic’, şarkıda bahsi geçen durumların gerçekten ironik olup olmadığı tartışmasıyla yıllarca konuşulmuştu. Bazı müzik yazarları söz konusu durumların yalnızca komik ve talihsiz olduğunu ve ironi oluşturmadığını söylese de ‘ironik’ isimli bir şarkının sözlerinin ironik olmaması kendi içerisinde kesinlikle oldukça ironik 🙂 Yıllar sonra kendi şarkısıyla da dalga geçen Morissette, canlı performanslarında da şarkının sözlerini sıkça değiştiriyor.

‘Hand In My Pocket’ – “Jagged Little Pill”

Tam bir ‘iyi hisset’ şarkısı olan ‘Hand In My Pocket’, yine hit’lerle dolu “Jagged Little Pill” albümünde karşımıza çıkıyor. 20’lerinde genç bir kadın olmanın tüm kafa karışıklığını ve çelişkilerini anlatan ve böylece bir jenerasyonun sesi haline gelen Morissette‘in bu şarkısı, mızıkasıyla ve her seferinde değişen nakaratıyla öne çıkıyor.

‘Uninvited’

Nicolas Cage ve Meg Ryan‘ı başrollere taşıyan “City of Angels” (1998) filminin soundtrack’i için bestelenen ‘Uninvited’, Morissette‘in “Jagged Little Pill” sonrası yayınladığı ilk tekli olarak büyük ses getirmişti.

‘That I Would Be Good’ – “Supposed Former Infatuation Junkie”

Morissette‘in kendi güvensizliklerini, kendine dair şüphelerini ve yargılanma endişesini tüm çıplaklığıyla anlattığı şarkı, flüt solosuyla öne çıkıyor. Şarkıcının “Jagged Little Pill” sonrası ilk albümü olan “Supposed Former Infatuation Junkie”, birçok kişi tarafından pek sevilmese de ve ilk albümün ticari başarısına ulaşamasa da Alanis Morissette, ilk albümüyle büyük bir çıkış yapan şarkıcıların yaşadığı “ikinci albüm endişesi”ni başarıyla üzerinden atıyor ve pop, rock, elektronik altyapılarını flüt ve mızıka gibi enstrümanlarla bir araya getirerek ortaya eklektik ve karanlık bir albüm koyuyor.

‘You Oughta Know’ – “Jagged Little Pill”

Bu alt-rock başyapıtı Alanis Morissette‘in belki de en çok bilinen ve en çok cover’lanan şarkısı. Britney Spears‘tan Demi Lovato‘ya, Beyoncé‘den Taylor Swift‘e birçok şarkıcı tarafından cover’lanan ‘You Oughta Know’, gitarda Red Hot Chili Peppers‘tan Flea ve Dave Navarro‘ya yer veriyor. Ülkemizde ‘giderli şarkılar’ adıyla da bilinen, ‘eski sevgiliye yazılan atarlı şarkılar’ türünün ilk ve en başarılı örneklerinden olan şarkı, yıllar içerisinde birçok kadın şarkıcıya ilham oldu.

‘Reasons I Drink’ – “Such Pretty Forks in the Road”

Morissette‘in 8 yıl aradan sonra yayınladığı 2020 tarihli son albümü “Such Pretty Forks in the Road”ta yer alan ‘Reasons I Drink’in klibinde bir ‘adsız alkolikler’ toplantısında kimlikten kimliğe bürünen Alanis’i içme sebeplerinden bahsederken izliyoruz. Rock yıldızı, anne ve ‘ev hanımı’ rolleri arasında sıkışan Alanis Morissette, geçmişte de yeme bozukluğuyla ve alkol problemiyle ilgili samimi açıklamalarda bulunmuştu. Kendiyle barışık, içe dönük Alanis‘in geri dönüşünü müjdeleyen şarkı, albümün en öne çıkan teklisi.

‘I Was Hoping’ (MTV Unplugged) – “MTV Unplugged”

‘Confessional pop/rock’ türünün 90’lardaki en önemli isimlerinden biri olan Alanis Morissette, en vurucu şarkılarından biri olan ‘I Was Hoping’te son kullanma tarihi çoktan geçmiş bir ilişkiden geriye kalanları hatırlıyor. “MTV Unplugged” versiyonu orijinal albüm versiyonundan çok daha fazla dinlenen şarkı, birçok kişi tarafından da Unplugged versiyonuyla biliniyor.

17 Haziran’da meditasyon albümü “the storm before the calm”u yayınlamaya hazırlanan Alanis Morissette‘in hayatından ilhamla kaleme alınan “Relatable” isimli bir komedi dizisinin de yolda olduğunun notunu düşelim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR