Ana SayfaDünyadanAlaskalı besteci Matthew Burtner, kuzey ışıklarının sesini kaydetti

Alaskalı besteci Matthew Burtner, kuzey ışıklarının sesini kaydetti

Alaskalı ses sanatçısı ve besteci Matthew Burtner, BBC’de yayınlanan “Songs of the Sky” belgeseli için Kuzey Işıkları’nın sesini kaydetti.

Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalara “Aurora Borealis” ya da “kuzey ışıkları” deniyor. Dünyada bu muhteşem doğa olayının en iyi gözlemlendiği yerler ise Kuzey Amerika ve Norveç, Tromso.

Npr.org’un haberine göre, Alaskalı besteci Matthew Burtner, BBC’deki bir radyo belgeseli için kuzey ışıklarının sesini kaydetti. Bunu, VLF kaydedici adı verilen çok düşük frekanslı bir kayıt cihazı ile yaptı. VLF, elektromanyetik sinyalleri ses dalgalarına dönüştürüyor. Böylece elektromanyetik sinyalleri dinlemenizi sağlıyor.

Burtner, “Kuzey ışıklarının ses çıkardığını hep duymuştum. Bu bana çocukken söylenen bir şeydi ve ben bu tür bir mitolojiyle büyüdüm. Ancak bu cihazla, bu değişiklikler çok duyulabilir ve her türden karakter gibi ses çıkarırlar. Demek istediğim, bir sürü çıtırtı, gıcırtı ve frekans dalgalanmaları gibi daha odaklanmış perdeli sesleri duyabiliyoruz. Çok belirgin olduklarında, bu kapsamlı frekansı yüksekten alçağa veya alçaktan yükseğe doğru duyacaksınız. Ve bu bence kuzey ışıklarının çok özel ve farklı bir sesi…” diyor.

Radyo programını bbc.co.uk adresinden dinleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR