Ana SayfaMüzikAleyna Tilki hakkında bilmeniz gerekenler

Aleyna Tilki hakkında bilmeniz gerekenler

Müzik piyasasına girdiği günden beri en çok konuşulan isimlerden biri Aleyna Tilki. Gelin hep birlikte tanınmaya başladığı ilk günden bir dünya starı olma yolunda ilerlemesine geçen süreci hatırlayalım.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Kısa bir süre önce Aleyna Tilki‘nin Billboard’a verdiği röportajla birlikte yer yerinden oynadı desek abartmış olmayız. Kendisine yöneltilen ağır eleştirilere her zaman gülümseyerek, alttan alarak ve kendine has üslubuyla cevap veren Tilki, Billboard‘la yaptığı röportaj sonrasında müzik kariyerinde bambaşka bir yöne doğru ilerlediğini kanıtlamış oldu. Aleyna‘nın müzik yolculuğunu ve kariyerindeki dönüm noktalarını yeniden hatırlayalım.

Yeteneğini ilk ortaya koyduğu gün

Yıl 2014. Acul Ilıcalı‘nın Yetenek Sizsiniz Türkiye programına katıldı. Burada sergilediği performansla büyük beğeni toplayan Aleyna‘nın sesi için Murat Boz, “Radyoda senin sesini duysam, ‘Aaa bu Aleyna diyebileceğim’ bir sese sahipsin” yorumunda bulunmuştu. Ancak bu noktaya gelene kadar zorlu bir eleme süreci geçirdi, birçok kez reddedildi. Tilki, “En sonunda ayağıma geldiler, televizyona çık Aleyna dediler” diyerek o süreci anlatmıştı. Bu Aleyna‘nın ilk yarışma deneyimi de değildi, 8 yaşındayken İzmir’de yerel bir televizyon kanalının şarkı yarışmasına da katılmıştı.

İlk profesyonel çalışması

Ailesinin onu müzik kariyerinde sonuna kadar desteklediğini söyleyen Aleyna, annesinin belirttiğine göre iki yaşından beri şarkı söylüyor. Bu doğuştan getirdiği yeteneğini tüm ülkeyle paylaşmasından iki yıl sonra besteci ve aranjör Emrah Karaduman‘ın ‘Cevapsız Çınlama’ adlı şarkısını seslendiren Aleyna Tilki, şarkıyı yorumlaması ve klipteki danslarıyla müzik piyasasına ne kadar iddialı bir giriş yapacağının sinyalini vermiş oldu.

Ülke sınırlarını aştığı gün

Üç yaşındayken, dünya starlarını taklit etmeye başlayan Aleyna, verdiği her demeçte gözünün yurt dışında olduğunu, kariyerini bunun üzerine inşa ettiğini söylese de çoğu kişi, müzik piyasasındaki birçok isim dahil, “he he tabii…” gibi bir yaklaşımla onu takip etmeye devam etti. Onu geri çekecek hiçbir yoruma kulak asmadı ve bu hayalinin peşinden gitmeye karar verdi. Soluğu Los Angeles’ta aldı, burada hem İngilizcesini geliştirdi hem de şan dersleri aldı. Oradayken dünyaca ünlü birçok müzisyenle tanışma fırsatı yakaladı ve prodüktör Diplo ile iyi bir ilişki kurdu.

aleyna tilki-diplo

İlk İngilizce şarkı 

Los Angeles’ta geçirdiği günlerin ardından ülkemize dönüp çalışmalarına devam eden Aleyna, 2019 yılında dünyanın önde gelen müzik şirketlerinden Warner Music‘le bir İngilizce albüm ve dört single çıkarmak üzere anlaşma yaptı. Ve kariyerindeki yeni dönem böylece başlamış oldu. 2021 yılında çıkardığı ‘Retrograde’ teklisinin söz ve müziğinde dünya ünlü şarkıcı Dua Lipa‘nın ve Diplo‘nun imzası vardı. Şarkının klibinde ise tabii ki 2017 yılında çıkardığı ilk teklisi ‘Sen Olsan Bari’den tanıdığımız ve Aleyna‘yla özdeşleşen pembe ayısı da yer aldı.

EQUAL programıyla gelen şöhret

Aleyna Tilki kendi bildiği yolda, onu acımasızca eleştirenlere kulak asmadan ilerleyip Warner Music‘le anlaşma imzalayarak belki de en güzel cevabı vermiş oldu. Kendi gayreti ve disiplinli çalışmasıyla bugünlere gelmiş olsa da karşısına çıkan fırsatları çok iyi bir şekilde değerlendirmeyi de bildi. Geçen yıl Spotify‘ın başlattığı EQUAL programına dahil olarak Warner Music‘ten aldığı gücü daha da sağlamlaştırmış oldu. Müzik dünyasında kadın eşitliğini güçlendirmeyi hedefleyen EQUAL programına dahil olan Aleyna Tilki, geçen mayıs ayında programın global elçisi olarak New York’un meşhur Times Meydanı’ndaki devasa ekranlarda boy gösterdi.

aleyna-times

Ve çok konuşulan Billboard röportajı

Aleyna Tilki‘nin bu başarısı ülkemizde de çok ses getirdi, ancak müzik sektörünün en önemli yayınlarından biri olan Billboard‘un onunla birkaç gün önce gerçekleştirdiği röportaj henüz 22 yaşında olan Tilki’yi bambaşka bir yere taşıdı. Bu röportajla birlikte dünyaya açıldığını resmi olarak kanıtlayan Aleyna‘nın yakın zamanda çok daha büyük işlere imza atacağına inancımız tam.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR