Mahmut Orhan’ın son şarkısı “In Control”de ismini duyduğumuz genç yetenek Ali Arutan, Dergy’nin sorularını cevapladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Mahmut Orhan’ın Selin Geçit’le de birlikte yaptığı son şarkısı “In Control”de gördük ismini Ali Arutan’ın. 23 yaşında genç bir DJ, Arutan. İstanbul doğumlu ama bir ayağı hep Londra’da. Dayanışma ruhunun ana fikir olduğu Sibourne çatısı altında olmanın onun için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyor. “Herkes birbirine yardım ederek yaptığı müziği geliştiriyor” diyor, mesela. İlerleyen günlerde adını daha sık duyacağımız Ali Arutan’ı daha yakından tanımak istedik.

Kaç yaşındasınız, nerede doğdunuz, ne eğitimi aldınız? Müzikle olan ilk temasınız ne zaman oldu? “Kendi şarkılarımı yapacağım” düşüncesi ilk ne zaman aklınızdan geçti? 
23 yaşındayım, 14 Mayıs 1997 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversitede Londra’da, Regent’s University’de Business Management eğitimi aldım. Müzikle olan ilk temasım çok küçük yaşta ilkokulda başladı. Müzik dinlemekten çok keyif alırdım. Kendi şarkılarımı yapma düşüncesi ise üniversite birinci sınıfta başladı.

 

Mahmut Orhan göğsümüzü kabartan bir isim. Onunla birlikte çalışmak nasıl bir deneyim, Sibourne çatısı altında olmak size neler katıyor? 
Mahmut Orhan’la birlikte çalışmak büyük bir tecrübe, yapmak istediğim müziğe onun sayesinde çok daha hızlı yaklaşıyorum ve kendimi geliştiriyorum. Tek başıma uzun sürede yapabileceğim fikirleri onun sayesinde kısa bir zamanda yapmaya başladım. Sibourne çatısı altında olmak büyük bir şans, birbirinden yetenekli ve güzel müzik yapan çok sayıda arkadaşım var. Herkes birbirine yardım ederek yaptığı müziği geliştiriyor. Müzik dışında da güzel dostluklar biriktirmiş oluyoruz. 

Sosyal medya hesabınızda gördük, bir ayağınız Londra’da mı? Neler yapıyorsunuz orada, nasıl bir dünyanız var Londra’da? 
Evet, Üniversiteyi Londra’da okudum. Çocukluğumdan beri sık sık ziyaret ederim. Çok sayıda arkadaşım ve çok sevdiğim akrabalarım var. 

Ali Arutan3 2

“In Control”den sonra yine single’lar yayınlamayı düşünüyor musunuz? Daha geniş çaplı projeleriniz, mesela bir EP ya da albüm gibi, var mı önümüzdeki günlerde?
In Control’den sonra yayınlamayı düşündüğüm projeler elbette var. Üzerinde çalıştığım çokça proje var. Umuyorum ki yakın zamanda tarihleri yavaş yavaş belli olacak.

Keyifsiz bir yıl geçiriyoruz, önce pandemi süreci, şimdi de İzmir depremiyle yeniden sarsıldık. Sizin için şimdiye kadar nasıl geçti 2020, nasıl bir yıl geçiriyorsunuz? 
İzmir depremi hepimizi çok üzdü ve etkiledi. Keyifsiz bir sene oluyor dediğiniz gibi. Evde zamanımı oldukça verimli geçirmeye çalışıyorum. Yapmak istediğim müziğe odaklanıyorum ve spor yapıp, aileme zaman ayırıyorum diyebilirim.

Ali Arutan2 2

Yerli elektronik müzik dünyasındaki hareketlilik, alternatif ve rap dünyası için de geçerli diyebiliriz. Son yıllarda büyük bir atılım yaşayan bu janralar hakkında ne düşünüyorsunuz, dinler misiniz, takip eder misiniz? 
Türkçe ve diğer dillerde olabildiğince farklı tarzda müzikler keşfedip dinliyorum. Müzik tarzı ayırmayı sevmiyorum, kulağa güzel gelen her tarzda müziği dinliyorum ve takip ediyorum tabii ki.

Elektronik müzikte Türklerin dünyadaki ayak sesleri gurur kaynağımız. Mahmut Orhan’ın da dahil olduğu pek çok isim çıtayı yükseltti, dünya listelerinde fırtına gibi esiyor. Siz bu isimler arasında kimleri beğeniyorsunuz? 
Ülkemizde en beğendiğim isimler Mahmut Orhan ve Sezer Uysal, yurtdışında da birçok beğendiğim isim var.

Müzikle ilgili en büyük hayaliniz nedir? 
Müzikle ilgili hayallerim çokça var ama Sibourne olarak hep beraber yapmak istediğimiz tarzlarda başarılı olup, başarılı projelerle ülkemizi yurtdışında temsil etmek.

KISA KISA 

  • Son günlerde dinlemeden duramadığım albüm Bind’in Rampa Remix çalışması.
  • En son izlediğim ve beni derinden etkileyen film Naim oldu. 
  • TV karşısına geçtiğimde her seferinde izlemekten bıkmadığım dizi Breaking Bad.
  • Yemek yapmakla aram iyidir. En iyi yaptığım yemek et yemekleri.
  • Kendimde en sinir olduğum huyum inatçılığım.