Ana SayfacazAlp Ersönmez'den yıllardır beklenen albüm: Cereyanlı

Alp Ersönmez’den yıllardır beklenen albüm: Cereyanlı

Alp Ersönmez’in yıllardır beklenen albümü Cereyanlı’nın dört parçadan oluşan ilk EP’si ‘Cereyanlı-A’ 12 Şubat’ta Space Goats etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor.

Alp Ersönmez’in dünya çapında bilinen ve birbirinden değerli müzisyenler ile birlikte 2013 yılında kayıtlarını tamamladığı projesi Cereyanlı’nın her bir parçasında Alp Ersönmez’in müziğine eşlik eden önemli isimler ile karşılaşıyoruz. İsveç’ten rapçi Papa Dee, Brezilya’dan etkileyici sesiyle Thalma de Freitas, Fransa’dan duayen trompetçi Erik Truffaz, Norveç’ten eşsiz caz piyanistliği ile Bugge Wesseltoft, ülkemizin önemli değerlerinden Arto Tunçboyacıyan, Bulut Gülen, Can Çankaya, Can Şengün, Çağrı Sertel, Doruk Gönentür, Ediz Hafızoğlu, Engin Recepoğulları, İmer Demirer, Serhan Erkol bir araya gelerek Cereyanlı’nın müzik dünyasını yarattılar.

Alp Ersönmez Cereyanlı’da “dans kokulu caz” adını verdiği bir müziğin peşinde olduğunu belirtiyor. Cereyanlı, albümde de yer alan Bugge Wesseltoft ve Erik Truffaz gibi ustaların 2000’lerin başında sundukları, farklı tarzlardan beslenen, elektronikler ile canlı çalımları bir araya getiren müziklerden ilham alıyor. Alp Ersönmez’in analog synthesizer ile hazırladığı altyapıların üzerine muhteşem bir kadroyla çaldıkları albümde, bu enerji dinleyenlere de aktarılıyor. Albümde genel olarak trompet, saksafon ve trombon için detaylı düşünülmüş bir aranjman anlayışı göze çarpıyor. Solistlere eşlik eden ve cevap veren güçlü nefesli enstrumanlar, funk havalı gitarlar, yer yer etnik ögeler de taşıyan enerjik ritmler ve Alp’in bas gitarı bir araya gelince, Cereyanlı bir albümden öte bir deneyime dönüşüyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR