Bu yılın 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yerli alternatif dünyanın içimize dokunan şarkılarıyla fark yaratan kadın müzisyenlerini konuk ettik.

Aşkı ifade etmenin binbir çeşit yolu var, peki acaba içinde bulunduğunuz durum tam olarak nasıl bir aşk? İlk görüşte hissedilen heyecan mı yoksa bir türlü sizi görmeyen gözlere kendinizi göstermeye çalışmak mı? Tutkulu, sıra dışı bir aşk mı yoksa yıllar içinde hatları oturmuş, sevgi dolu bir ilişki mi? Her ne olursa olsun, bizce her aşkın bir şarkısı olmalı! İşte Üçüncü Yeniler akımının kadınlarından, son zamanlarda yayınlanmış en güzel aşk şarkıları…

Nilipek- Gömülür

Sen bilmezsin benim gözlerim nasıl büyütür
Olmayan işaretleri nasıl net görür
Bir duvar üzerinden kaçak izlerken
Utanır, sıkılır, kapanır, gömülür

Platonik bir aşkın en naif, en tatlı şarkılarından biri, Nilipek’in “Gömülür” şarkısı. Nilipek’in rahatlatıcı, huzur dolu sesiyle bütünleşen “Gömülür” 2015’te yayınlandığında pek çoğumuzun vazgeçilmez şarkılarından biri haline geldi. Sevdiği adamla göz göze gelince kaçacak delik arayan, utanan bir kadının içine kapanması ve sevgilinin bir kez daha ona bakması için “Baktırır mıyım yüzüme eğer güldürürsem?” diye sorması şarkının en can alıcı kısımlarından biri oldu. 

Deniz Tekin- Yıldızlar

Önümde tütün kokan sokaklar
Ve sana dair her anıda
Bana acı veren bir yan var
İçimde kayıp giden yıldızlar
Ve sana dair tuttuğum her dilek
Hiç sönmeyen bir ışık var
İçimde…

Attila İlhan’ın da dediği gibi, biliyorsunuz “ayrılık da sevdaya dahildir”… Bazen yıllar geçse de izi kalmış yaralarınız kaşınır. Bazen, ayrılığın acısı o kadar tazedir ki nefes alamaz olursunuz. En güzeli konuyla olan bağlantıları kesmektir, “Ortaköy’den Beşiktaş’a giden ağaçlı yolda Balmumcu’dan dolaşmak” gibi… Deniz Tekin, “Yıldızlar”da bu duyguyu öyle güzel anlatıyor ki, sizin başka bir şey eklemenize gerek kalmıyor. 

Ekin Beril- Fırtına

Böyle miymiş aşk dedikleri fırtına
İnanmamıştım onlara, beni vurana kadar
Söylemişlerdi, herkes biraz daha
Şahit olmaya gelir bu hayata
Senin için seçtim o yolları
Geri geri yapardım aynı hataları
Ardı ardına

İlk kez “Saygı” dizisinde Helen ve Savaş arasındaki tutkulu (ve kanlı) ilişkinin fon müziği olarak duyduğumuz “Fırtına” ile Ekin Beril de son dönemin en iyi aşk şarkılarından birine imza attı. İlk albümü Dualite ile çıtayı yükselten Beril, elektronik soslu “Fırtına”da aşk dolu kalpleri dans pistinde ağırlıyor. Hangimiz aşk uğruna “Asla yapmam” dediğimiz şeyleri yapmadık ki? 

Nova Norda- Kim Üzdü Seni

Farkında değilsin kendinin
Aynalar söylesin madenlerin yerini
Mademki böylesin kim bilir
Hangi hüznün hediyesi bu masum yüreğin
Söyle sevgilim
Kim üzdü seni
Bebeğim kim üzdü seni

Artık kendisinden bir albüm beklediğimiz Nova Norda, geçtiğimiz yıl yayınladığı “Kim Üzdü Seni”yle sevgilisine gerçek bir serenat yapıyor adeta. “Kim Üzdü Seni”, sevgilimize bakıp onun başımıza gelen en iyi şey olduğunu düşündüğümüz o anın zarif bir fon müziği gibi. Şarkının görkemli altyapısı ve güçlü sözleri kadar klibi de dikkat çekiyor. Nova Norda’ya bu klipte gerçek hayatta da birlikte olduğu müzisyen Birkan Nasuhoğlu eşlik ediyor. İkili, dünyaya düşen göktaşını birlikte karşılıyor. Tıpkı zorluklar karşısında elele tutuşan âşıkların yaptığı gibi.

Sedef Sebüktekin- Bul Beni

Nefesin kesilinceye kadar uğraş
Hadi, bul beni artık
Kapılır mısın
Sonu gelmez sandığın o fikirlere
Koy beni artık

2016’da Sofar Sounds’a katıldığında Sedef Sebüktekin’in alternatif müzikte bugün geldiği noktaya geleceğini hepimiz tahmin etmiştik. Yeni neslin en güçlü aşk şarkılarını kaleme alan isimlerden Sebüktekin, “Bul Beni”yle pek çoğumuzun içinden gelen sesleri notalara dönüştürmüş ve bize armağan etmişti. “Bul Beni”, tam anlamıyla artık koşmaktan yorulmuş bir kadının, sevdiği adamın kafasındaki soru işaretlerinden kurtulup kendisini bulması için söylenmiş bir şarkı. 

Dilhan Şeşen- Teninle Konuşmak

Parmak uçlarım tanımak istiyor seni
Dokunmak istiyor çocuklar gibi
Önümde uzayıp aksın bir su gibi
Merak ettiğim gövden
Ateşte çaydanlık, camda yağmur

Dilhan Şeşen’in Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar albümünde coverladığı “Teninle Konuşmak” gerçek bir alkışı hak ediyor. Şeşen bu şarkıda, Nadir Göktürk’ün kaleme aldığı orijinal sözleri bir kadın bakış açısıyla sanki yeniden söylüyor gibi adeta. Şarkıya bambaşka bir ruh üflüyor, şarkıyı yeniliyor. Bir yanıyla çok seksi, ama bir yanıyla da çok masum bir hisle, “Teninle Konuşmak” Dilhan Şeşen’in sesinden bambaşka bir aşk şarkısına dönüşüyor. 

Simge Pınar- Biz Hep Aynı 

Sen yokken öğrendim bi’kaç şeyi
Birden fazla aşk varmış bil istedim
Sözler tutulmamak
Sevgiler gelip geçmek içinmiş
İnsanlar değişir, şehirler değişir, biz hep aynı

“Birden fazla aşk varmış, bil istedim” gibi sözlere hemen her şarkıda rastlayamıyoruz. Harun Tekin’in öğrencilerinden Simge Pınar, 2018 yılında yayınladığı “Biz Hep Aynı” ile şarkı yazarlığındaki maharetlerini sergilemişti. Aşkın gücünün yalnızca birkaç yıl ile sınırlı kalmayacağını, pek çok kez şekil değiştirebileceğini, bir kez kurulan bağın hemen öyle kolay kolay kopmayacağını anlatan Pınar, “Biz Hep Aynı”da anlattığı sade ama anlamlı hikâyeyle de son dönemin en başarılı aşk şarkılarından birine imza atıyor. Aslında “Biz Hep Aynı” belki de sadece bir aşk şarkısı değil. Pek çok şeyin şarkısı. Nereden baktığınıza bağlı. Öyle değil mi?