Ana SayfaalternatifAlternatif R&B ikilisi Alaca'nın ilk albümü 10Gün yayında

Alternatif R&B ikilisi Alaca’nın ilk albümü 10Gün yayında

İstanbullu hip-hop, alternative R&B ve neo-soul ikilisi Alaca, bir süredir tekli olarak paylaştığı 10Gün isimli konsept albümünü yayınladı.

Alaca, 1,5 senedir üzerinde çalıştığı 10Gün isimli konsept albümünün, beş parçadan oluşan ilk bölümünü 14 Ağustos tarihinde 10Gün (Part-1) ismiyle yayına aldı. Arayı açmadan albümün ikinci bölümünden teklilerini paylaşmaya devam eden ikili, 13 Kasım 2020 tarihinde 10Gün adlı ilk albümünün tamamını yayına aldı.

Genel kayıtlarını kendi ev stüdyolarında, akustik kayıtlarını Babajim İstanbul Stüdyoları’nda alan ekip, mix’te Harun İyicil ve Kerem Akdağ’dan oluşan Flytones ile mastering’de ise Çağan Tunalı ile çalıştı.

Albümün kapak fotoğraf çekimleri Sumo Kreatif’ten Ahmet Budak tarafından gerçekleştirilirken, albümün artwork’ü ise Deniz Ataşer tarafından yapıldı.

Alaca, toplam 10 parçadan oluşan 10Gün isimli konsept albümünün sonrasında, arayı çok açmadan paylaşacağı yeni parçalarını hazırlıklarına devam ediyor.

10GÜN HAKKINDA

Konsept albüm olan 10Gün, Boccaccio‘nun yazdığı ilk hikaye kitabı olan Decameron’dan (Decameron; Yunanca on ve gün sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.) ilham alınarak hazırlanmıştır. Veba salgını günlerindeki Floransa’yı ele alan kitap; 10 kişinin, 10 gün boyunca, birbirlerine anlattıkları 100 hikayeden oluşmaktadır. Her gün için, kitaptaki anlatıcılar tarafından farklı bir tema belirlenmekte, hikayeler o konsept çerçevesinde cesur bir üslupla ele alınmaktadır.

Decameron’u referans alan 10Gün albümü; nüktedan hikaye anlatıcılığının yoğun olduğu, modern ve retro soundların birleştiği, hip-hop tarzında bestelerden oluşmaktadır. Albümdeki her şarkı, kitapta o gün için belirlenen konseptlerden birini temsil etmektedir.

ALACA KİMDİR?

1992 İzmir doğumlu söz yazarı-prodüktör Ata Bornova ve 1995 Ordu doğumlu gitarist-prodüktör Mehmet Mutlu tarafından kurulan grup, çeşitli ekiplerde birlikte çalıştıktan sonra, kendi bestelerini yapmaya karar verdi. 2019 yılında “Mükemmelsin” ve “Al Bunu” isimli iki parça çıkartan Alaca daha sonra, İstanbul’da 5 kişilik bir grupla, hip-hop, soul, r&b gibi türlerden oluşan repertuarlarıyla sahne almaya başladı. Kendi yaratttıkları “karantinada hikaye anlatma” konseptinin ortasına düşen ikili, ilk albümü 10Gün’ü 13 Kasım 2020 tarihinde yayınladı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR