İşte, yorumladıkları 70’ler Anadolu Rock ve türkülerle tüm dünyada büyük başarı kazanan Altın Gün hakkında bilmeniz gerekenler…

Altın Gün, Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kurulan bir Anadolu rock ve Türk psychedelic Folk grubu. Yurt dışında büyük başarılar elde ettiler. Alicia Keys’in bir Instagram hikayesinde arka planda çalan ‘Halkalı Şeker’le bir anda onları tüm dünya tanıdı. Dünyanın dört bir yanında konser verdiler. Grammy ödüllerinde adaylık elde ettiler. İşte Altın Gün hakkında bilmeniz gerekenler… 

BİR FACEBOOK MESAJIYLA KURULDULAR 

Hollandalı, Türk ve İngiliz üyelerden oluşan grubun solisti Merve Daşdemir. Grup fikri aslında basçı Jasper Verhulst’ün bir başka grupla İstanbul’a yaptığı bir turne ziyareti sırasında oluşuyor. Bu ziyaret sırasında Adadolu folk rock müziği ile tanışan Verhulst, Hollanda’ya dönüşte, sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı ile Merve Daşdemir ve Erdinç Yıldız Ecevit’e ulaşıyor. Hollanda’ya taşınan Daşdemir de bu Facebook mesajına verdiği yanıt sonrası kendisini grupta bulduğunu anlatıyor. Grubun diğer üyeleri de gitarda Ben Sulkigi, davulda Daniel Smienk ve perküsyonda Gino Groeneveld.

ASLINDA BİR ARANJMAN GRUBU

Altın Gün, aslında kendi şarkılarını söylemiyor. 60’lar ve 70’lerde Türkiye’de hit olan şarkıları yeniden yorumluyorlar. Erkin Koray’ın “Cemalım”ı, Orhan Gencebay’ın “Goca Dünya”sı, Bedia Akartürk’ün “Süpürgesi Yoncadan”ı onların yorumuyla dünyanın dört bir yanında yankılanıyor. Grubun 2018 yılında yayınlanan ilk albümleri On adında. 2019’da ise Gece adını verdikleri ikinci albümlerini yayınladılar. 

BU İSMİN KISIR VE BÖREKLE BİR İLGİSİ VAR MI? 

Grubun isimlerini bulma hikâyeleri de bir hayli ilginç. Jasper, mazideki güzel günleri simgeleyen “gold day” sözcüğünün Türkçesini merak etmiş. Google translate’e ‘gold day’ yazmış ve Türkçeye çevirmiş. Merve Daşdemir, şöyle anlatıyor: “Bana ilk ‘Bu isim olur mu?’ diye sorduğunda ben, bizdeki ‘altın günü’ konseptini biliyor sandım, meğer bilmiyormuş. Komik bir tesadüf oldu ve böylece Altın Gün isminde karar kıldık.”

ALICIA KEYS’İN HİKÂYESİNDEN BUGÜNLERE 

Gelelim Altın Gün’ü bir anda tüm dünyanın tanıdığı o meşhur videoya! Dünyaca ünlü sanatçı Alicia Keys, 2018 yılında bir gün, Instagram hesabında bir tatil videosu paylaştı. Arizona’da keyifle yüzdüğü anları hikayesinde paylaşan Keys’in videosunun arka planında “Halkalı Şeker” çalıyordu! Pek çoğumuzun Kubat’la özdeşleştirdiği bu eski halk türküsünü Altın Gün çalmıştı ve Alicia Keys bu şarkı eşliğinde yüzüyordu. İşte bu hikayeyi milyonlarca kişi seyretti ve bir anda herkes Altın Gün’ün kim olduğunu araştırmaya başladı. 

DOĞU BATI SENTEZİNİ YAKALAMAYI BAŞARDILAR

“Tam bir füzyon grubuyuz” diyor Merve Daşdemir, bir röportajında. Ve ekliyor: “Ben Türk’üm, Erdinç Türk. Ben İngiliz; Jasper, Daniel ve Gino Hollandalı. Herkesin farklı müzikal geçmişleri var. Altın Gün’ü Altın Gün yapan da bu farklılıklar.” Gitarist Ben ise “Bizim müziğimizde özel olan bu müziği hem Türklerin hem Avrupalıların yapıyor oluşu. Üyelerin farklı ülkelerden olması Doğu ve Batı sentezini yakalamamızı sağlıyor” diyor. 

Merve Daşdemir, “Biz halk müziğini alıp elektriklendiriyoruz. Protest bir müzik yapmıyoruz. Hepimiz bireysel olarak politik konularda fikir sahibiyiz. Ama yaptığımız müzikte mesaj kaygımız yok. Bizim yaratmak istediğimiz tek algı, pozitif olmak ve dans etmek. Bu müziği öğrensinler, kültür yayılsın… Politik bir kaygı güden bir grup değiliz” diyor. Zira o yıllarda bazı protest müzik yapan isimler yasaklanmıştı, tıpkı Selda Bağcan gibi… Ancak bu, onların başarılarını engelleyemedi. 

COACHELLA, GRAMMY ADAYLIĞI VE DAHA NİCESİ 

En büyük hayalleri Glastonbury’de çalmak olan ekip, bu hayale bir adım daha yaklaştı. Zira Nisan ayında yapılması planlanan ve 20. yılını kutlamaya hazırlanan Coachella festivalinin listesine girdiler. Ancak pandemi nedeniyle festival bu yıl gerçekleşemedi. 2021 yılının Nisan ayında yapılması planlanan festivalde onları dinleyebilecek miyiz, göreceğiz… Altın Gün’ün başarıları bununla sınırlı değil tabii. Gece albümleriyle Grammy adaylığı elde ettiler. Alamadılar ama olsun… Tame Impala ile ABD turnesine çıktılar, 400’den fazla konser verdiler. 

KAYNAKLAR: BBC Türkçe, Ntv.com.tr, Diken, Medyatava