Ana SayfaalternatifAltın Gün The New York Times'a konu oldu

Altın Gün The New York Times’a konu oldu

Dünyanın en prestijli yayınlarından The New York Times, Hollandalı-Türkiyeli Altın Gün’ü geniş bir haber olarak okurlarıyla paylaştı. 

The New York Times’ta yayınlanan haberde; “Altın Gün Türkiye’nin dünyadaki imajı için devletten daha çok şey yapıyor. Kimse aslında grubun Hollandalı olduğunu umursamıyor” spotu altında verilen haberde, Altın Gün’ün nasıl kurulduğu detaylı biçimde anlatılıyor. Grubun 2019 yılında nasıl Grammy adayı olduğunu, Avrupa ve ABD’deki konserlerini, Covid-19 salgını öncesi Coachella ve Bonnaroo festivallerinde çalmaya hazırlandıklarının altı çiziliyor.

Altın Gün’ün yeni albümü Yol geçtiğimiz hafta yayınlandı. Hayranlarının şimdiden şarkılara bayıldığını belirten New York Times, YouTube videolarındaki yorumlara da yer verdi. Bir Türk hayranın yorumunu öne çıkaran gazete, “Bu insanlar, ülkemizin tanıtımı ve dış ilişkilerin güçlendirilmesinde turizm ve dışişleri bakanlarından daha iyi iş çıkarıyor” sözlerini aktardı.

Türkiye’de doğan ancak sonradan Hollanda’ya göç eden grubun solisti Merve Daşdemir, İstanbul’daki kapalı gişe konserlerle ilgili, “Ülkemi fethediyor gibi hissettiriyor” dedi. Grubun kuruluş sürecine de değinen Daşdemir, “Jasper’ın Facebook paylaşımına etiketlenmiştim. Bir Hollandalının benim kültürüme ait müzik yapmak istediğine inanamamıştım. Bunun harika olduğunu düşündüm” dedi.

Grubun kurucusu Jasper Verhulst, kendisinin de zaman zaman parça önerileri olsa da, seçimleri Daşdemir ve Ecevit’in yaptığını söylüyor. Koleksiyonundan yaptığı önerilerin her zaman yolunda gitmediğini ifade eden Verhulst, “Bazen Merve ve Erdinç, ‘Bunu söyleyemeyiz, bu bir düğün şarkısı’ veya ‘Hayır, bu çok dini’ diyerek geri çeviriyorlar. Onların kararlarını kabul ediyorum. Ben bas çalıyorum. Türk dinleyicilere Türk şarkıları söyleyecek değilim” diyor.

ALTIN GUN BANNER

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR