Ana SayfaMüzikAndy Fletcher'ın ardından: 5 unutulmaz Depeche Mode şarkısı

Andy Fletcher’ın ardından: 5 unutulmaz Depeche Mode şarkısı

Gelmiş geçmiş en iyi gruplardan olan Depeche Mode, dün son derece talihsiz bir haber ile sarsıldı. Grubun klavyecisi Andy Fletcher 60 yaşında, henüz açıklanmayan bir sebeple hayatını kaybetti. 

İpek ATCAN / [email protected]

Bugüne kadar 2001 yılında Abdi İpekçi‘de ve 2006 yılında Kuruçeşme Arena‘da konser veren efsanevi grup Depeche Mode tam 42 senedir aktif ve birbirinden güzel albümlere ve şarkılara imza atıyor. Bu arada kendi kişisel tarihimizde de 2 kere son dakikada iptal olan konserleri mevcut. Bir tanesi 14 Mayıs 2009 konseri. 12 Mayıs‘ta Atina‘da gerçekleşen konserin ardından Dave Gahan‘ın hastalanmasından dolayı iptal edilmişti. Bir diğeri ise 17 Mayıs 2013 konseri. O zaman da yanlış hatırlamıyorsam tırlar Türkiye’ye giriş yapamamıştı. Özetle şanssız bir şekilde 2 kere iptal yaşadık. Her iki konseri de büyük bir heyecanla bekliyordum. Hatta büyük bir güruh halinde bekliyorduk! Ben yaş itibarıyla ancak 2006’daki Kuruçeşme Arena konserlerini yakaladım. Birkaç kere de yurtdışında izlediğimi söyleyip canınızı sıkmak istemem ama gerçekten de öyle oldu 🙂 Özetle kendimi sadece canlı izleyebildiğim için değil, hayatta böyle bir müziği dinleme ve bundan keyif alabilme fırsatım olduğu için şanslı hissediyorum. Sayısız şarkısını seviyor olsam da sizlerle en sevilen, en ses getiren, en dillerden düşmeyen 5 Depeche Mode şarkısını Andy Fletcher adına paylaşalım istedim.

‘Personal Jesus’

2006 yılında gelmiş geçmiş en iyi 100 şarkı arasına giren 1989 çıkışlı ‘Personal Jesus’, en sevilen hatta Marilyn Manson ve Johnny Cash gibi isimler tarafından da cover’lanan Depeche Mode şarkılarından biridir. Bu şarkı aynı zamanda Depeche Mode‘un büyük kitlelere yayılmasını sağlayan ve onlar için dönüm noktası olma özelliği taşıyan bir şarkıdır.

‘Just Can’t Get Enough’

Vince Clarke‘ın 1981’de gruptan ayrılmadan önce yazdığı, synth-pop öğeleri ve tam olarak 80’ler ruhunu taşıyan bir şarkı ‘Just Can’t Get Enough’. Dave Gahan bir röportajında bu şarkı için, “Punk işi bir nevi sona ermek üzereydi, ama hala Londra’daki kulüplerde takılan, şiddetli olmayan ve biraz daha dans edebileceğiniz müzik çalmaya çalışan kişiler vardı ve ‘Just Can’t Get Enough’ bu şarkılardan biri oldu.” demişti.

‘Enjoy the Silence’

1990 tarihli “Violator” albümünde yer alan ‘Enjoy the Silence’ yine çok büyük kitlelere yayılan bir Depeche Mode şarkısı. Andy Fletcher en sevdiği videolarının bu şarkının videosu olduğunu esprili sözlerle şöyle anlatmıştı, “Sadece bir saat çalışmam gereken bir çekim olduğu için favori videomuz.”

‘Precious’

2005 yılında çıkardıkları “Playing the Angel” albümünde yer alan ‘Precious’, Martin Gore‘un eşinden boşanma sürecinde yazdığı bir parça olma özelliği taşıyor.

‘Everything Counts’

Çalmaya başladığı an dans etmemenin neredeyse imkansız olduğu bir Depeche Mode şarkısı daha. Politik olma özelliği de taşıyan şarkı 1983 yılında dinleyici ile buluşuyor. Bu şarkı aynı zamanda Martin Gore ve Dave Gahan‘ın belirgin bir şekilde farklı zamanlarda şarkıyı söylediği nadir şarkılardan ve turneye çıktıklarında da hızlıca hayranların favorilerinden biri haline geliyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR