Anneler Günü deyince aklınızda otomatik olarak “Gelin çiçek derelim, yollarına serelim” mi çalıyor? Gelin, bu klişeye bir son verelim ve anneler için kaleme alınmış en duygusal şarkılara göz atalım. 

Bu kez Anneler Günü’nde annenize çiçekler deren şarkıları değil, annenin temsil ettiği değerleri de anlatan, kimi zaman annesine seslenen kimi zaman ise kaybedilen annelerin anısına yazılan birbirinden güzel anne şarkılarını derledik. Hem siz dinleyin, hem de annenize dinletin. Anneler Günü’nüz kutlu olsun. 

Ceza- Anneme 

İlk nefesimde ben senin, son nefesinde sen benim kollarımda
Şimdi ise güneşim, ayım, meleğim, yıldızım

Ceza’nın annesi için yazdığı bu şarkı, aslında artık aramızda olmayan anneler için, onları çok özleyen çocukları için çok özel bir şarkı olma niteliği taşıyor. Annesi Servet Özçalkan’ı 5 Ocak 2004’te kaybeden Ceza, annesi anısına Rapstar albümünde yer verdiği “Anneme” şarkısını yazıyor. Şarkısının hikâyesini de şu sözlerle anlatıyor: “Ben bu şarkının sözlerini daha uzun yazmıştım aslında. Sonra, o bitirdiğim yerde düğümlendim kaldım ve orada bıraktım parçayı. Çünkü sürekli ağlıyordum onu okurken. Benim için çok özel bir andı. Böyle olması gerekiyor dedim ve öyle bıraktım o şarkıyı. Hakikaten de aynı şeyi yaşayan herkes aynı şekilde etkilendi. Ben halen bile dinleyemiyorum bu şarkıyı.” 

Teoman- Dedi Annem 

Çok üzülme, çok susma, çok darılma, çok ağlama
Çok da kitap okuma dedi annem, çok terleme, çok yorulma
Girdaplarında boğulma, yalnızlığına çok da alışma

Teoman’ın 2004 yılında Avrupa Müzik’ten yayınladığı altıncı stüdyo albümü En Güzel Hikayem’de yer alan “Dedi Annem” bambaşka bir şarkı. Annelerimizin bize her zaman öğütlediği sözlerden oluşan bu şarkı, bir yanıyla da özgürlüğünü elde etmiş birinin çıktığı içsel yolculuğunda annesinin sözlerine kulak vermesini konu alıyor. Eeee, ne kadar özgürleşsek de hepimiz bir noktada annelerimizin sözüne hak veriyoruz galiba. 

Yaşar Kurt- Anne 

Korkuyorum anne, al beni içine
Alışamadım anne, al beni yine
Büyüdüm anne, eller büyüdü
Büyüdü pabuçlar yollar büyüdü

Zamansız bir şarkı, Türk rock müziğin köklü isimlerinden Yaşar Kurt’un “Anne”si. Bir yanıyla kaosun, savaşın, silahların gölgesinde kalmış, ne yapacağını bilemeyen bir adam; bir yanıyla da annesine seslenen ve ona “Korkuyorum anne” diyen bir çocuk. “Anne” şarkısı, aslında politik ve anlamlı bir mesaj veriyor. Şiddetin hiçbir türüyle barışmayan birinin sözleri bunlar. Bu şarkı güllük gülistanlık bir şarkı değil. Bu bir haykırış, bir iç çekiş, bir yakarış aslında. Güçlü sözleriyle dinleyicisini duvardan duvara vuran gerçekçi bir şarkı, “Anne”

Tepki- Üzgünüm Anne 

Senden öte bi’ hazine olmasa da vermeliyim sana
Peşinde olduğum, keşke yüzün gülse biraz daha
Neler gördük neler, öyle değil mi anne?
Çiçekçinin oğlusun, alayım sana çiçeklerden bahçe
Üzgünüm anne, cenneti sana sunsam
Üzgünüm anne, keşke çıkışım olsa
Üzgünüm anne, üzgünüm anne
Böyle soğuk gecelere küskünüm anne

Türkçe rap’in en üretken isimlerinden Tepki’nin Şehir Efsanesi albümünde yer verdiği “Üzgünüm Anne”, Tepki’nin hayat hikayesini anlatıyor. Tepki annesiyle Mersin, Ankara arası sürüklendiğini, belki yaptığı işlerle babasından daha iyi olacağını, ablası her aradığında aklının hep annesinde olduğunu, Küçükçekmece’de başlarına gelen kötü olayları bir bir dile getiriyor. 

Zen-G – Mama’s Prelude ve Mama 

Ayakların altı cennet annem, üzdüysem seni affet annem
Yeşil gözlerinden seyret annem (Yakıyorum alev alev)
Sevmedim, silelim gitsin anlaşma maddesini
Sponsorlarım biliyor artık evimin adresini
Atalım, atalım gitsin anne; alırız yenisini
Gururla taşırım, unutmam geçmişimin izlerini hiç

Bu yılın en sıkı albümlerinden biri olan Zen-G’nin ilk solo albümü Zengbej’in açılışını yapan “Mama’s Prelude”, sanatçının annesi için kaleme aldığı bir çeşit saygı duruşu. Şarkının açılışı, Zen-G’nin bebeklik sesleriyle başlıyor ve ilk söylediği şarkıların kaset kayıtlarıyla dinleyeni duygulandırıyor. Ardından gelen “Mama” annesine “Anne bak artık ben istediğim işi yapıyorum” diyen bir çocuğun anlattıklarından oluşuyor. Çocuklarıyla gurur duyan her annenin dinlerken hüzünleneceği cinsten bir rap şarkısı “Mama”. Zen-G bu şarkıda annesine artık onun için meraklanmamasını, işlerinin yolunda gittiğini, para kazandığını ve “rap’in altın bileziği” olduğunu söylüyor. 

Evrencan Gündüz- Annecim 

Sen bana demiştin “Botlarını giy.”
Ama giymedim, yağmur yağdı
Ben seni hiç mi hiç dinlememiştim
Sen bana “Dersini çalış.” dedin ve
Çalışmadım, 15 aldım
Benim derdim senle değildi ki, üzgünüm

Alternatif sahnenin en yetenekli müzisyenlerinden biri de Evrencan Gündüz. Gündüz’ün naif, sıcak ve tatlı bir dille kaleme aldığı “Annecim” şarkısı da, aslına bakarsanız annenize Anneler Günü’nde yollayabileceğiniz türden sevgi dolu bir şarkı. Evrencan diyor ki “Anneler olmasaydı bu anneler… Biz n’apardık? Müneccim gibi her dedikleri tutuyor. Anne lafı dinleyeceksin!” Bu şarkıda çok tatlı detaylar var. Mesela Evrencan’ın annesine “Fırından çıkmış ekmeğim diye sevdin beni” demesi de dinleyeni gülümsetiyor. Evrencan’ın 2019’da yayınladığı Sabah Şarkıları / Orta Şeker EP’sinde yer alan şarkının akustik versiyonunu çok seveceksiniz. 

Nil Karaibrahimgil- Annelere Ninni 

Yok yemek yemedi yok ateşi düşmedi
Anne olduğumdan beri endişeler bitmedi
N’apsam yanlış doğrusu nasıl olucak
Düşünmekten gözlerime uyku girmedi
Anne olmak zor ama gülüşü yeter
İçimde hala küçük bir kadın dans eder
Anne diye abartmayın büyümedim ben
Hiç mükemmel olmadım olduğum yeter

Nil Karaibrahimgil’in anne olduktan sonra bu kez uykusuz anneler için bestelediği “Annelere Ninni” 2017’de Anneler Günü için yayınlanmış keyifli bir şarkıydı. Karaibrahimgil bu şarkının altına bir de not düşmüştü: “Binbir evhamdan gözüne uyku girmeyen annelere ninni yazdım. Annelere ninni. Uyumayan, uyuyamayan annelere uyusunlar diye. Onların da ninniye ihtiyacı var. Nilfm tüm annelere tatlı rüyalar diler…” Öyle ya, başımız derde girse annelerimizin gözüne uyku girmez. Kaç yaşında olursak olalım, hep annelerimizin küçük çocuğu olmaya devam ederiz. Annelerimiz ancak biz iyiysek uyurlar. Uykusuz anneler için gelsin, Nil Karaibrahimgil’den “Annelere Ninni”

Ajda Pekkan- Ağlama Anne 

Ağlama anne benim için ağlama
Ben de herkes kadar aldım acılardan
Ağlama anne benim için ağlama
Ben de herkes kadar yandım

Bu listeye bir de bir pop klasiği eklemeden olmazdı. Ne zaman canımız acısa, gözlerimizle yaşlarla annemizin kucağına koşmaz mıyız? Belki yetişkin olduktan sonra kucağına koşmayız ama derdimizi tasamızı yine annemize anlatır, annemizin öğütlerini dinleriz. Biliriz ki bizi kayıtsız şartsız seven en yakın dostumuz yine annemizdir. Ajda Pekkan’ın 1993 yılında yayınladığı Ajda’93 albümünde yer alan “Ağlama Anne”nin orijinali Lefteris Menemennis tarafından 1911’da bestelendi. Bu besteyi Sezen Aksu’nun sözleriyle yorumlayan Ajda Pekkan da kalplere işleyen bir şarkı ortaya çıkardı. “Ağlama Anne”yi Selda Bağcan, Nilüfer gibi isimler de coverladı. Bağcan’ın yorumu, “Kağıttan Hayatlar” filmiyle de tekrar gündeme geldi.