Ana SayfaMüzikArctic Monkeys'in en çok dinlenen 6 şarkısı

Arctic Monkeys’in en çok dinlenen 6 şarkısı

İstisnasız her şarkısı hit olan Arctic Monkeys’in bugüne kadar en çok dinlenen parçalarını tahmin edebiliyor musunuz?

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Bugün Arctic Monkeys‘in kurucu üyelerinden Jamie Cook‘un doğum günü. Biz de hem bu özel günün şerefine hem de 9-10 Ağustos’ta İstanbul’da verecekleri konsere ısınma turları olması adına grubun bugüne kadar en çok dinlenen 6 şarkısını sizler için derledik.

‘I Bet You Look Good On The Dancefloor’ (2005)

Yayınladıkları ilk tekli ile müzik listelerinde bir numaraya yerleşen kaç grup tanıyorsunuz? Arctic Monkeys müzik sektörüne o kadar hızlı ve başarılı bir giriş yaptı ki satış ve dinlenme rekorları kırarak müzik sektöründe fırtınalar estireceğini ilk günden belli etti. İlk teklileri ‘I Bet You Look Good On The Dancefloor’ işte tam da o şarkı. Tabii bu şarkıdan sonra çıkardıkları ikinci teklileri “When The Sun Goes Down”u da en çok dinlenen şarkıları arasında unutmamamız gerekir.

‘A Certain Romance’ (2006)

2006 yılında çıkardıkları ilk stüdyo albümleri “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” ile 2007 Grammy ödüllerinde En İyi Alternatif Müzik Albümü’ne aday gösterilecek kadar iyi bir çıkış yaptılar. Bu albümde yer alan ‘A Certain Romance’ şarkısının yeri ise apayrı oldu.

‘Fluorescent Adolescent’ (2007)

“Favourite Worst Nightmare” adlı ikinci albümleri ile çıtayı yükselten Arctic Monkeys, hem müzik eleştirmenlerinden tam not adı hem de yayınlandığı ilk hafta 227 bin kopya satarak İngiltere’de müzik listelerine bir numaradan girdi. Bu albümde yer alan ‘Fluorescent Adolescent’ şarkısı ise en çok dinlenenler arasına girdi.  

‘R U Mine?’ (2012) 

‘R U Mine?’ adeta 2013’te yayınlayacakları “AM” albümünün ne kadar başarılı olacağının bir ön gösterimi gibiydi. 2012’nin başında yayınladıkları bu şarkı ile Arctic Monkeys değil çıtayı yükseltmek, çok daha uzun yıllar harika işlere imza atacaklarını açıkça ortaya koymuş oldu.

‘Do I Wanna Know?’ (2013)

‘R U Mine’ın ardından ‘Do I Wanna Know’ teklisini yayınlayan grup, beşinci stüdyo albümleri “AM”a dair heyecan seviyesini bu şarkıyla giderek yükseltmiş oldu. Hala da grubun en çok dinlenen şarkılarının başında geliyor.

‘Arabella’ (2013)

2013 yılında yayınladıkları beşinci stüdyo albümleri İngiltere’de müzik listelerine bir numaradan girdi. Grubun kurucusu ve gitaristi Alex Turner bu albüm için, “En orijinal albüm, şimdilik” açıklamasında bulunmuştu, ki haklı olduğunu da kanıtladı. İşte bu albümdeki hitlerden bir tanesi de ‘Arabella’ oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR