Son albümü Positions ve 4 oktavlık muhteşem sesiyle milyonları peşinden koşturan Ariana Grande hakkında bilmeniz gereken 8 şey.

Pop müziğin en parlak yıldızlarından Ariana Grande, bu ayın sonunda yeni albümünü yayınlayacağını Twitter’da paylaştığından beri ortalık karıştı. Uzun zamandır sosyal medya kullanmayan ve yaşadığı talihsizliklere rağmen ayakta kalmayı başaran Ariana Grande, son albümü Positions‘ı 30 Ekim’de yayınladı. O halde, buyurun Ariana Grande hakkında bilmeniz gerekenlere…

YENİ ŞARKISI TAM BİR AŞK MARŞI

Aşk şarkısı “Positions”la yeniden selamladı dinleyicisini, Grande. “Oğlum, annenle bir pazar günü tanışmaya çalışıyorum” dediği yeni şarkısının klibinde ABD başkanı olan Grande, kimi zaman mutfakta oyuncak bir bebek gibi yemek yapıyor, kimi zaman yatağında masum bakışlarıyla tam bir “ideal kadın” oluyor. “Senin için olduğum pozisyonu değiştiriyorum” diyen Ariana Grande’nin şu aralar sevgilisi Dalton Gomez’le çok mutlu olduğunu adeta yeni albümünde haykırıyor.

OSCAR ÖDÜLLÜ MCKEY’İN FİLMİNDE OYNAYACAK

Güncel bir haberle başlayalım. MetroUK’nin haberine göre, Netflix’te Jennifer Lawrence’ın başrolünde olduğu “Don’t Look Up” filminin oyuncuları belli oldu. Oscar ödüllü yönetmen Adam McKay’in seçtiği kadroda: Leonardo Di Caprio, Jeniffer Lawrance, Cate Blanchett ve Ariana Grande var.

aaa

ÇOCUK STAR ARIANA

Ariana Grande-Butera henüz 27 yaşında ama neredeyse yürümeye başladığından beri kameralar önünde. İtalyan-Amerikan kökenli olan ve 4 oktavlık muhteşem sesi sayesinde keşfedilen yıldız, 15 yaşındayken Broadway müzikali “13”te rol aldı. Daha sonra Nickelodeon’ın çocuk programlarında oynadı. 2011’de  Republic Records ile anlaşma imzaladı. O günden bugüne ise 5 stüdyo albümü yayınladı. 

a3

BAŞARILARLA DOLU BİR KARİYER 

Ariana Grande, bugüne kadarki kariyerinde bir Grammy, bir Brit, iki Billboard, üç American, dokuz MTV Video Müzik ödülü kazandı. Tüm albümleri platin plak kazandı. Spotify ve Apple Music’de “En çok stream edilen kadın şarkıcı” oldu. Time’da “100 ilham veren insan” listesinde yer aldı, Forbes’ta “En çok kazanan kadın şarkıcılar” listesine girdi. Billboard dergisi onu 2018’de “Yılın Kadını” seçti. Grande ayrıca Instagram’da 200 milyonu aşkın takipçiyle, en çok takip edilen kadın şarkıcı. Sık sık ırkçılık, cinsiyetçilik karşıtı paylaşımlar yapıyor, LGBTi’ye destek veriyor ve eşitliği savunuyor. Bu yüzden onu alkışlıyoruz. 

GRANDE’NİN EN BÜYÜK TRAVMASI

Ariana Grande’nin hayatındaki en büyük travmalardan biri, eski sevgilisi Mac Miller’ın aşırı doz uyuşturucudan hayata gözlerini yumması. 2018 yılında hayatını kaybeden Miller ve Grande, iki yıllık bir ilişki yaşamış ve Miller hayatını kaybetmeden birkaç ay önce ayrılmışlardı. Grande, Miller’ın ardından “Sana çok kızgınım, sen benim en iyi arkadaşımdın” diye bir veda notu da yazmıştı. 7 Eylül 2018’de hayatını kaybeden Mac Miller’ın ardından Grande’nin 8 Eylül’de attığı tweet’i kimse unutamadı: “Hatırlarsanız ben ‘tamam artık gözlerimde ağlayacak yaş kalmadı*’ modundayken evren şu moddaydı: ‘HAAAAAAAA k… öyle sanıyorsun…” 

(*) No Tears Left to Cry şarkısına gönderme.

MILLER’IN ÖLÜMÜNDEN GRANDE’Yİ SORUMLU TUTTULAR 

Ariana Grande’nin Mac Miller’dan ayrıldıktan sonra Miller’ın ölümü ve Grande’nin kısa bir süre içinde komedyen Pete Davidson ile nişanlanması, kadın düşmanı yorumları beraberinde getirdi. Ariana Grande’nin Mac Miller’ı terk ettiği için Miller’ın öldüğü yorumları yapıldı. Oysa bu doğru değildi. Miller bir bağımlıydı. Grande, “Birinin sırf onun hakkında albüm çıkardı diye o erkekle olan zehirli ilişkisine devam etmesi gerektiğini söyleyerek kadın öz değer ve öz saygısını küçümsemeniz ne kadar saçma” diyerek öfkesini dile getirdi. Rolling Stone dergisinden Brittany Spanos bu konuyla ilgili yazısında bu durumun adının Beatles-Yoko Ono ilişkisinden ortaya çıkarak “Yoko Etkisi” olduğunu söylüyor: “Bu tip hayran iddiaları, pop kültürün en tehlikeli kollarından biri olan ‘Yoko Etkisi’ne duyulan sürekli hayranlıktan ve bunun kadın partnerleri idrak dahi edemeyecekleri eylemlerle ilişkilendirme arzusundan doğar.” Dergi, Courtney Love’ın da yıllarca Kurt Cobain’in intiharından sorumlu edilmesi örneğini de buna dahil ediyor. 

a6

MANCHESTER KONSERİNİ KİM UNUTABİLİR? 

Başına gelenler yalnız bununla sınırlı değildi, ne yazık ki. Ariana’nın İngiltere, Manchester’daki konseri sırasında bir intihar bombacısı kendini patlattı ve bu olay 23 kişinin hayatına mal oldu. Grande ve annesi, o gece gözyaşları içinde Florida’ya döndü. Fakat sonra, Manchester’a yeniden gitti, o gece ölenlerin yas tutan ailelerini ve yaralıları hastanede ziyaret etti. Manchester’da bu kez bir hayır konseri yapmaya kararlıydı. Coldplay, Katy Perry, Justin Bieber’ı da yanına aldı. Ve o geceki konserde yardıma ihtiyacı olanlar için tam 25 milyon dolar toplandı. Grande’nin, Sweetener albümünün son şarkısı olan “Get Well Soon” (Çabuk İyileş) şarkısı, tam olarak uzun bir sessizlik sonrası 5:22’inci dakikada bitiyor. Çünkü bomba olayı tam olarak 22 Mayıs günü olmuştu. (5/22).

aaaa

“SÖZLERİMİ ÇARPITIYOR, BENİ MANİPÜLE EDİYORLAR”

Ariana, neden uzun zamandır röportaj vermediğini şöyle açıklıyor: “Ne zaman bir şey söylesem sözlerim çarpıtılıyordu, kendimi savunmak zorunda kalıyorum. Geçmişte de sözlerim hep manipüle edildi. Oysa bu erkeklerin başına gelmiyor. Umarım bunu düzeltebiliriz ama bu biraz ‘sessiz ol’ anlamına geliyor. Aynı zamanda da ‘salla gitsin’ demeye çalışıyorum.” Ayrıca genç yıldız, kendisine “diva” denmesinden de nefret ettiğini belirtiyor. 

Kaynaklar: Cosmopolitan, Vogue, Billboard, Rolling Stone, Metro News, CNN, Twitter
Görseller: Universal Music Turkey