Ali Atay’ı “Yokluğunda”yı ilk seslendirdiğinde izlerken sizin de gözleriniz kamaşmış mıydı? Ya Nejat İşler’in Duman şarkısı “Ah”ı en az Kaan Tangöze kadar sağlam söylediğini duyunca ne düşünmüştünüz?

Onları televizyon ekranlarında, beyazperdede hayranlıkla izliyor, attıkları her adımı takip ediyoruz. Yetenek silsilesi olan bu ünlü isimler, bazen rolleri gereği, bazense keyifleri öyle isteyince mikrofona uzanıyorlar. Bazen sevdikleri bir şarkıyı coverlıyorlar, bazense kendi şarkılarını söylüyorlar. Hiçbir zaman ciddi ciddi bir konser verirken, albüm kaydı yaparken görmüyoruz onları… Belki müzik hayatlarında hiçbir zaman ilk planda olmuyor. Ama sıra müziğe geldiğinde, öyle bir döktürüyorlar ki, “Keşke şu şarkıları Spotify’da bulsak!” deyiveriyoruz. Belki de zamanla aralarında derli toplu bir albüm veya EP çıkaran olacak, ama şimdilik elimizdekilerle yetiniyoruz. İşte, asıl işi müzik olmadığı halde çok iyi şarkı söyleyen 7 oyuncu…

Ali Atay (Leyla the Band)- Yokluğunda

Ahhh, bu nasıl bir grup, deyim yerindeyse bir süpergrup! Leyla ve Mecnun ekibinin 2013 yılında kurduğu grupta kimler yoktu ki? Vokalde ve gitarda dizinin başrol oyuncusu Ali Atay vardı. Davulda yönetmen Onur Ünlü, bas gitarda Serkan Keskin, klavyede Osman Sonant, gitarda Fırat İkisivri, perküsyonda Sarp Aydınoğlu ve klarnette Sarper Aksoy bulunuyordu. Leyla the Band, ilk şarkıları “Yokluğunda”yı hem dizide hem de YouTube kanalları üzerinden yayınladı. Sözleri Ali Atay ve Murat Onbul, müziği Ali Atay imzası taşıyan şarkı, gerçek anlamda bir hit olmayı başardı. Ekip birkaç kez konser verdi ancak daha sonra “Müzik başka bir kulvar, biz müzikten para kazanmayı düşünmüyoruz” diyerek dağıldığını açıkladı. 

Nejat İşler- Ah 

Neredeyse hiç mikrofon başında görmediğimiz bir oyuncu olan Nejat İşler’in, kült bir Duman eseri olan “Ah”ı bu kadar iyi söyleyeceği kimin aklına gelirdi? 2010 yılında internette viral olan Nejat İşler’in “Ah” cover’ı bugün halen çeşitli platformlarda en çok dinlenen şarkılardan biri olma özelliği taşıyor. Ünlü oyuncu, hiçbir zaman bir şarkı kaydetme, albüm yapma gibi işlere girişmedi ama “Ah”a getirdiği bu soluk, şarkının orijinal versiyonunu hiç aratmadı. 

Hakan Kurtaş, Kalben- Tesadüfen 

“Dolunay”, “Çarpışma” gibi dizilerden aşina olduğumuz 32 yaşındaki oyuncu Hakan Kurtaş, bu yıl içinde hayranlarına ilginç bir sürpriz yaptı. Kalben’le birlikte, söz ve müziği kendisine ait olan “Tesadüfen” şarkısını seslendirdi. Şarkıcılık yeteneğinin yanı sıra, Leman ve Uykusuz gibi dergilerde karikatürleri de yayınlanan Kurtaş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun. Kurtaş’ın 2013 yılında iki arkadaşı ile birlikte kurduğu Bi Aralık adında da bir grubu var. Gönlümüz ünlü oyuncunun daha çok şarkı söylemesinden yana! 

Farah Zeynep Abdullah- Bu Hangi Masaldı? 

Son günlerde “Masumlar Apartmanı”yla gündemde olan başarılı oyuncu Farah Zeynep Abdullah, eski sevgilisi Ahmet Rıfat Şungar’ın doğum günü için bir sürpriz hazırlamış, ona “İyi ki doğdun” dediği bir şarkı yazarak bunu bir kliple taçlandırmıştı. Farah’ın müziğe çok meraklı olduğunu, hem Türkçe hem de İngilizce şarkılar yazdığını biliyoruz. Aslında onun sesini, Çağan Irmak’ın “Unutursam Fısılda” ve Cem Yılmaz’ın “Arif V 2016” filmlerinde seslendirdiği şarkılarda da duyduk. Bakalım başarılı oyuncu, ekranlara ara verip bir albüm kaydetmek için vakit bulabilecek mi? 

Demet Evgar- Farketmeden

Oyuncu Demet Evgar, yıllardır pek çok film ve dizi için mikrofon başına geçti ve pek çok şarkı seslendirdi. “Aile Arasında” için “Yanayım Yanayım”, Multitap’le birlikte “Bu Şarkıyı Dinliyorsan”, Serkan Keskin’le birlikte ünlü Zeki Müren eseri “Gitme Sana Muhtacım”, “Bir Çapkına Yangınım” gibi şarkıları seslendirdi. 2013 yılında bir Fikret Kızılok şarkısı olan “Farketmeden” cover’ıyla da aslında bu işe ciddi ciddi el atsa neler olabileceğini bize gösterdi. Demet Evgar’ın bu yılki en son hamlesi, 2008 tarihli Wax Poetic albümünde İlhan Erşahin ve Biz10’la birlikte seslendirdiği “Cihangir” şarkısı oldu. Şarkının klibi 12 yıl sonra bu yıl yayınlandı ve Evgar burada da rol aldı.

Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya- Dünyayı Durduran Şarkı 

Bir zamanlar ekranları kasıp kavuran Med Cezir dizisini hatırlamayan yok. The O.C’nin uyarlaması olan dizide Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın sahnedeki uyumları ve performansları da dikkatleri çekmişti. Hem dizide hem de katıldığı programlarda mikrofonu eline almaktan çekinmeyen Serenay Sarıkaya’nın oldukça akıcı bir sesi var. Çağatay Ulusoy da oynadığı birçok dizi için şarkılar seslendirdi. İkilinin, Çiğdem Erken’e ait “Dünyayı Durduran Şarkı” performansı da unutulmayanlar arasındaki yerini almıştı. Her iki ismin de bir albüm ya da single çalışması olduğunu duymadık ama olsaydı fena olmaz mıydı? 

Gonca Vuslateri- Hep Bi’ Şey Eksik

Vasfiye Teyze tiplemesiyle TV tarihine damga vuran Gonca Vuslateri, bu sene bir Sezen Aksu şarkısı olan “Hep Bi’ Şey Eksik”le hayranlarına büyük bir sürpriz yaptı. Düzenlemesini Doğan Duru’nun yaptığı şarkıyla Vuslateri, aslında bu şarkıyı Aksu’nun kendisine armağan etmesi üzerine bunu bir single olarak yayınlama kararı almış. İki yıl boyunca doğru anı beklediğini söyleyen Vuslateri, en sonunda şarkıyı bu yılın haziran ayında yayınladı. Daha önce de pek çok dizisi için mikrofon başına geçen, özel gecelerde sahne alan Vuslateri, böylece müzik dünyasına resmi olarak adım atmış olabilir mi, bekleyip göreceğiz. 

BU İSİMLERİ DE UNUTMADIK 

  • Ebru Cündübeyoğlu 
  • Bergüzar Korel
  • Şevval Sam 
  • Halit Ergenç
  • Fırat Tanış