Ana SayfarockAthena’yı Athena yapan 9 imza şarkı

Athena’yı Athena yapan 9 imza şarkı

Müzik kariyerlerinde 35 yılı geride bırakan ve bugüne kadar yedi albüm yayınlayan Athena’yı Athena yapan 9 şarkıyı keşfediyoruz. 

Funk, ska ve punk rock öğelerini birleştirdikleri şarkılarıyla Athena’nın Türkçe müzikteki yeri tartışılmaz. Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz’un kurduğu Athena Türkiye’de bu türde müzik yapan ilk gruplardan biri. Adını Yunan mitolojisindeki akıl, zeka, ilham ve barış tanrıçası Athena’dan alan topluluk, tarzından ödün vermeden müzik dünyasında bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor. Athena’nın imza şarkıları arasından 9 tanesini seçtik. 

‘Skalonga’ (1998) 

Onları gerçek anlamda tanıdığımız ilk şarkıları ‘Skalonga’yı nasıl unutabiliriz ki? 1998 yılında NR1 etiketiyle yayınladıkları ikinci albümlerinin açılış şarkısı olan ‘Skalonga’ döneminde Athena‘nın kadrosunda Ozan Karaçuha ve Turgay Gülaydın vardı. Bu albümle Athena, yıllarca Captain Hook sahnesinde icra ettiği, trash metal olan tarzını ska’ya çevirmiş ve ana akımda şansını denemek için Murad Akar yönetmenliğinde renkli bir kliple selamlamıştı herkesi. Müzik kanallarında “N.h! Çok beklersin” diyen bir vokalist ve kenar mahallede sokak ortasında yapılan pogoyla şenlenen bu kliple Athena, 90’ların sonuna damga vurdu ve bir anda genç kuşağın ilgisini çekti. 

‘Holigan’ (1998) 

Athena’nın kendi adını taşıyan albümünde yer alan ve futbol taraftarının dilinden düşmeyen ‘Holigan’ da Athena’nın imza şarkılarından biri. Özellikle de Fenerbahçe taraftarı olan ikizlerin bu şarkısı, sarı lacivertli camia tarafından çok sahiplenildi. Her ne kadar tüm renklerin bir arada olduğu bir klibi olsa da ‘Holigan’, Fenerbahçe tribünlerinde çok söylendi. Özoğuz kardeşlerin aileden gelen Fenerbahçe sevgisi, ‘Holigan’la belirginleşti ve şarkı yeşil sahanın vazgeçilmezi oldu. Ayrıca Gökhan’ın klibin bazı yerlerinde “Fener” diyerek tezahürat yaptığı da dikkatli gözlerden kaçmadı tabii… 

‘Tarlaya Ektim Soğan’ (1998)  

Bu listeye aynı albümden bir şarkı daha seçmek gerekirse, bu parça kesinlikle grubun kendisiyle özdeşleşen cover’larından ‘Tarlaya Ektim Soğan’ olmalıydı. Özoğuz kardeşlerin 1987 yılında Akmar pasajında başlayan müzik yapma sevdaları, trash sound’lu ilk albümleri “One Last Breath”ten sonra tarz değiştirmelerinin ardından, ‘Tarlaya Ektim Soğan’ın klibi uzun yıllar boyunca sahne aldıkları Captain Hook’ta çekildi. Athena’nın hayatındaki önemli mekanlardan biri olan Harbiye’deki mekan, 1999’da kapandı. 

‘Her Şey Güzel Olacak’ (2000) 

Athena’nın hemen her konserinde eşitliği savunduğu, “Nereden gelmiş olursak olalım, birbirimize saygı göstermeliyiz. Daha aydınlık günlerde buluşacağız” cümleleriyle seslendirdiği ‘Her Şey Güzel Olacak’ şarkısı, grubun 2000 tarihli “Tam Zamanı Şimdi” albümünde yer alıyor. Şarkı, özellikle İstanbul seçimleri döneminde, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ile de çok özdeşleşmişti. Vaad ettiği umut, yaydığı güzel enerji ve elbette Athena’nın çoğu şarkısı gibi dillere slogan olan ‘Her Şey Güzel Olacak’, grubun tarihindeki en pozitif şarkılardan biri oldu. 

‘Oniki Dev Adam’ (2000) 

Athena’nın başarılarla dolu kariyerinde bu şarkıyı anmadan olmaz! “Uh-ah! Dev adam! Oniki Adam!” dendiği anda şarkı kafanızda çalmaya başlıyor değil mi? Türkiye Basketbol Milli Takımı, namıdiğer Oniki Dev Adam için 2001 yılında yaptığı bu şarkı, uzun zaman basket sahalarının milli marşı oldu. Basketbol Federasyonu ‘Holigan’ın yeşil sahada yarattığı etkiyi ‘Oniki Dev Adam’ için de istemişti ve istenen olmuştu. Şarkı Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da büyük yankı uyandırdı. Öyle ki, Basketbol Millî Takımı’nın 2. olduğu 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda kazanılan başarıda bu şarkının büyük payı olduğu söylendi. 

‘For Real’ (2004) 

Bir zamanlar Türkiye’nin hayatında çok önemli yer kaplayan Eurovision şarkı yarışmasında yüzümüzü kızartacak kadar kötü şarkıların yanında, bugün gururla yeniden seyrettiğimiz şarkılar da izledik. Athena da yurdumuz sınırları içinden çıkan ve İngilizce olmasına rağmen kulaklarımızı asla kanatmayan ‘For Real’ ile muhteşem bir performansla 4’üncülüğü elde etmişti. Gökhan’ın kırmızı kareli pantolonuyla sanki Kadıköy’de bir barda sahne alıyormuş gibi rahat halleri, içinden barış simgesinin çıktığı ceketi, şarkının sonlarına doğru gelen birkaç saniyelik darbukalı bölüm, Türk bayraklarıyla dolu çıldırmış salon derken, işte bu da Athena’lı bir Eurovision macerası olmuştu hepimiz için. Ne geceydi ama! 

‘Yalan’ (2006) 

Grubun beş şarkıdan oluşan EP’leri “İt”, Nirvana solisti Kurt Cobain’in ruhuna ithaf ettikleri bir çalışma oldu Athena’nın. EP’nin açılışını yapan ‘Köpek’, Nirvana’nın ünlü ‘Breed’inin bir adaptasyonuydu. Bu konuda Athena zaten oldukça iyiydi. Frank Sinatra’nın ‘My Way’i ‘Ben Böyleyim’, Doris Day’in ‘Perhaps’i ‘Senden Benden Bizden’ şeklinde Türkçeye adapte edilmiş ve hiç sırıtmamıştı. “İt” öncesinde, 2005 albümleri Athena’da kadroya Kurban‘ın davulcusu Burak Gürpınar dahil olmuştu. Pek çok dinleyici, Gürpınar’ın grubun sound’una daha punk rock bir duruş getirdiğini düşünmüştü. EP’de yer alan ‘Yalan’, Athena’nın hoplamasız zıplamasız şarkılarda da ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir şarkı. Hatta grubun Spotify’da en çok dinlenen şarkısı. “İt” gibi karanlık, sert ve sıra dışı işler Athena’ya yakışıyor.

‘Arsız Gönül’ (2010) 

Özoğuz kardeşler, onlar için büyük anlam taşıyan babalarını kaybettikleri dönem müziğe ara vermişlerdi. Bu dönemde Londra’da yaşayan ikizler, biriktirdikleri şarkılarla birlikte 2010 yılında “Pis” albümünü yayınladılar. Tüm şarkılarıyla bir başyapıt niteliği taşıyan albümün prodüktörlüğünü Mike Nielsen üstlendi. Bas gitar ve klavyede Alp Ersönmez, davul ve perküsyonda ise Volkan Öktem yer aldı. Albümde yer alan ‘Arsız Gönül’ klibinde Erol Günaydın, Özge Özpirinççi, Erkan Can gibi pek çok isim resmi geçitteydi. Nispeten yeni olmasına rağmen, bu şarkı grubun kariyerindeki imza şarkılarından biri oldu. 

‘Ses Etme’ (2014) 

Athena’nın 2014 yılında yayınladığı son solo albümü “Altüst”. ‘Ses Etme’ ise bu albümdeki en özel şarkılardan biriydi. Ama bu şarkıyı Athena diskografisinde başka bir yere koyan, şarkının Gönenç Uyanık yönetmenliğinde çekilen klibi oldu. Klipte bir drag queen’i canlandıran Onur Gökhan Gökçek, muhteşem performansıyla şarkıyla özdeşleşti. Grubun bas gitaristi Umut Arabacı’nın arkadaşı olan Gökçek, Athena’nın her zaman savunduğu eşitlik ilkesini bu şarkı vasıtasıyla, bir nefret suçu hikayesiyle anlatmıştı: “Ayartıyor kalbini/ Dolaşırsa kanında deli deli/ Erirsin de çaresi yok/ İncitiyor dur sakın ses etme…” Şarkı yalnız LGBT+ camiasının değil, içindeki renkleriyle barışık tüm dinleyicilerin en kıymetli şarkılarından biri oldu. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR