Evet, son 4 yıldır yeni bir şarkı yapmıyor. Ne zaman yeni bir albüm yapacağı ise meçhul. Ama bu, Rihanna’nın gündemde olmaması için bir sebep değil! 

Barbadoslu şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu Robyn Rihanna Fenty, belki de son yıllarda müzik dünyasının başına gelmiş en iyi şeylerden biri! Yalnızca müzik değil, magazin dünyası da attığı her adımın peşinde. Güzellik endüstrisine Fenty Beauty ürünleriyle girdi, Savage X Fenty iç çamaşırlarıyla ortalığı alev alev yaktı. Şarkıları ise artık birer klasik haline geldi. Geçtiğimiz günlerde stüdyodan çıkarken görüntülendi ve içimizi bir heyecan dalgası sardı. Nedir Rihanna’yı bu kadar özel yapan o sihirli şey? İşte Barbadoslu yetenek hakkında bilmeniz gerekenler. 

RIHANNA VE A$AP ROCKY AŞKI ORTALIĞI SALLADI 

Rihanna’nın gündeme oturduğu son hadise, yeni sevgilisi A$AP Rocky ile olan fotoğrafları oldu. “Praise The Lord”, “Sundress” gibi şarkılarıyla müzik listelerini altüst eden dünyaca ünlü rapçi A$AP Rocky, bir anda “Rihanna’nın sevgilisi kimdir?” haberlerine konu oldu. İkilinin bu yılın başından beri aşk yaşadıkları kulislerde konuşuluyordu ancak bu durum bir türlü belgelenemiyordu. En sonunda, Rihanna’nın memleketi Barbados’ta elele görüntülenen ikili, aşkın belgesi oldu. Rihanna ve A$AP Rocky hem iş için bir aradaydı, hem de uzun zamandır zaten arkadaşlardı. 

 

ODAYA GİRDİĞİNDE DİĞERLERİ YOK OLUYOR

2003 yılında bir kızlar grubuyla müzik hayatına başlayan Rihanna için, Amerikalı prodüktör Evan Rodgers şöyle demişti: “Rihanna odaya girdiği anda diğer kızlar yok oluyordu.” Sahiden de öyle… Rihanna kariyeri boyunca 9 Grammy Ödülü, 12 Billboard Müzik Ödülü, 13 Amerikan Müzik Ödülü, 8 Halkın Seçimi Ödülü gibi çok sayıda ödül aldı. 6 tane Guinness Dünya Rekoru sahibi. Yalnızca ABD’de 10 milyondan fazla albüm sattı. 2012 yılında ülkenin en çok satan dijital sanatçısıydı. 58 milyonu aşan bir satışla yine bir Guinness Dünya Rekoru kırmıştı. Yani, Rihanna odaya girdiğinde diğerleri yok olmuştu! 

 

RIHANNA’NIN EN BÜYÜK İLHAM KAYNAĞI MADONNA

Kendinden sonraki pek çok müzisyene ilham veren Rihanna’nın en büyük ilham kaynağı kim? Bu sorunun cevabı, Madonna. Rihanna, hayatı boyunca hep “Siyah Madonna” olmak istemiş. Ona bu kadar büyük ölçüde hayran olmasının sebebi olarak da, Madonna’nın her dönemde kendini yenileyebilmesini gösteriyor. Ve ekliyor: “Madonna’nın, özellikle daha önceki çalışmalarımda benim için büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. Zaman içinde gelişimini incelemek zorunda kalırsam, giyim tarzını ve müziğini her seferinde başarıyla yeniden keşfettiğini düşünüyorum. Eğlence sektöründe gerçek bir güç olarak kaldı.” 

YOKSA RİHANNA MÜZİĞİ BIRAKTI MI? 

Üzerinden bu kadar zaman geçince ve Rihanna artık bir moda ikonu olunca, haliyle herkesin aklından geçen soru da bu oldu. Cevabı önden verelim ve Rihanna’nın 2019’da verdiği bir röportajından bir kesit aktaralım: “Müzik, dünyaya şifreli olarak konuşmak gibidir. Beni takipçilerime bağlayan tuhaf bir dil… Tasarımcıyım, makyaj ve iç çamaşırı ürünleri yaratan biriyim, bunların hepsi müzikle başladı. Dünyaya ilk mektup arkadaşım müzikti. Bunu kesmek, iletişimimi kesmek demektir. Tüm bu diğer şeyler, bu temelin üzerinde gelişiyor.” Riri’nin aklında reggae yapmak olduğunu da ekleyelim. “Reggae her zaman bana doğru geliyor. Kanımda var. İçinde büyüdüğüm kültürden ne kadar uzaklaşsam da, bu benden asla gitmez.” 

HAKKINDA BİLMEDİĞİMİZ EN TUHAF ÖZELLİĞİ 

Rihanna hakkında bilmediğimiz ne var? Örneğin, onu fotoğrafları veya videolarında gördüğümüz kadarıyla değerlendirmek en büyük yanlışımız olabilir. Zira Rihanna, hakkındaki en büyük yanlış anlaşılmanın, özgüvenli ve girişimci biriymiş gibi görünmesi olduğunu söylüyor. “Öyle değilmiş gibi davrandığım için insanlar beni ‘kendinden emin’ olarak görüyorlardı. Ama o kadar utangacım ki, utangaç olduğumun bile bilinmesini istemiyorum” diyor. Yani aslında çok çekingen birisi, evet, yanlış duymadınız, Rihanna çok utangaç birisi! 

2021 PLANI BİR YEMEK KİTABI YAYINLAMAK

Son albümü 2016’da yayınladığı Anti olan Rihanna’nın, 2021 içinde yeni bir albüm yapma gibi bir niyeti yok ne yazık ki. “Yaptığım şeyi seviyorum – ama her zaman meşgulüm ve karantina bana her zaman yapamayacağım şeyleri yapma zamanı verdi – bir günde bütün bir dizi sezonu izleyin, yemek yapın, yürüyüşe çıkın. Sevdiğimiz ve kendimize karşı nazik olduğumuz küçük şeyler yapmamız önemli.” Karantinada yemek pişirmeye çok vakit harcadığı için, bir yemek kitabı yazma niyetinde olduğunu da söylüyor, Rihanna. Giderek büyüttüğü Fenty Beauty için çalışmaları devam ederken, “Merak etmeyin, her zaman müziğim üzerinde çalışıyorum” diyor. Belki de 2021 Rihanna şarkılarını özleyenler için sürprizlerle doludur, kimbilir? 

ANKSİYETEYLE MÜCADELE EDİYOR

32 yaşındaki popstar, “Hayatın gerçekten kısa olduğunun farkındayım. Pislikleri tolere etmek için fazla vaktiniz yok. Bunaldığınızda, bazı şeyleri bırakmaya başlamanız gerekir. Şimdi siyah beyaza geri dönüyorum. Gri alanım kapanıyor” diyor. Her ne kadar kırmızı halıda olmak veya binlerce insanın önünde konser vermek onun için zahmetsiz görünse de, gerçek hayattaki Rihanna spot ışıkları altında olmaktan hayli gergin: “Bir yere gitmek için arabaya binmeden önce geriliyorum. Sonuçları yıkıcı olabiliyor. Bir kez Grammy’leri terk etmiştim. Saçımın ve makyajımın ortasında. Saçım yarı açık, kirpiklerimin yarısı yapılmış, ben çıktım gittim.” 

KAYNAKLAR: Vogue, Interview Magazine, NME, MelanMag